TeknoDiot
     
     
     

Yapay Fotosentezle Karbondioksitten Sıvı Yakıt Elde Edildi

Yapay Fotosentezle Karbondioksitten Sıvı Yakıt Elde Edildi

Illinois Üniversitesi’nden kimyagerler su,karbondioksit ve görünür ışıktan yapay fotosentez yaparak, başarıyla propan yakıtı üretti.

Karbondioksitten propan gibi daha kompleks bir molekül üretilerek atmosferdeki fazla karbondioksit güneş enerjisi depolanabilir. Böylece güneş olmadığında ve güce ihtiyaç olduğunda yeşil enerji olarak kullanılabilir.

Bitkiler normalde su ve COkullanarak bitkiler bunu glukozca zengin enerji depolarına dönüştürebilir. Yeni araştırmada ise bitkilerin kullandığına benzer görünür ışık spektrumu kullanılarak doğal fotosentezdeki gibi su ve COile elektronca zengin altın nanoparçacıklarla katalize edilerek yapay fotosentez yapılıyor.

“Buradaki asıl amacımız kompleks,sıvılaşabilir hidrokarbonlar üretmek için fazla COve güneş ışığı gibi  sürdürülebilir kaynaklar kullanmaktır. Sıvı yakıtlar daha kolay,güvenli ve ekonomik taşınma sağladığından daha idealdir. Çünkü daha uzun zincirlerden üretilirler ve yani daha yoğun enerji depolarlar,” diyor araştırmanın yazarlarından Kimya Prof. Prashant Jain.

Yapay Fotosentezle Karbondioksitten Sıvı Yakıt Elde Edildi

Jain’in laboratuarından doktora sonrası araştırmacı ve araştırmanın 1.yazarı , Sungju Yu, yeşil ışığı absorblayacak ve elektron ve protonları transfer edecek yani doğal fotosentezde klorofilin rolünü üstlenecek metal katalizörler kullandı.

Altın nanoparçacıklar katalizör olarak gerçekten iyi çalışıyor, çünkü karbondioksit gibi moleküllerle verimli bir etkileşim sunuyor. Böylece ışığı absorblayarak ama diğer metaller gibi kolayca bozunmuyor.

Bu şekilde hidrokarbon yakıtları depolamanın birkaç yolu var. Buna rağmen en kolay konvansiyonel metot yakmak daha fazla karbondioksit üreteceğinden , yapılacak ilk şey  bu enerji toplamak ve depolamaktır.

Araştırmacılar yakmanın dışında daha sıra dışı metotlar geliştirmeye çalışıyor. Örneğin üretilen bu ürün yakıt hücrelerinde kullanılarak elektrik akımı ve voltaj üretebilir.Böylece hidrokarbon elektrik dönüşümü daha verimli olacaktır.

Karbondioksitten sıvı yakıta dönüşüm için yapılan bu geliştirme belki de çok daha yeşil bir enerji teknolojisi olabilir. Jain’in yapay fotosenteziyle daha önce bitkilerdeki verime hiç bu kadar yaklaşan olmamıştı.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190522153121.htm

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Oppo, Fiziksel Klavyeye Sahip Akıllı Telefon Patenti Aldı

Buğra Noyan

NVIDIA, Çinli CS:GO Takımı TYLOO’yu GeForce Esports Listesine Ekledi

Buğra Noyan

AI Teknolojileri Gelişim Destekçisi Bulut Teknolojisi

Umut Bilgen

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.