Yapay Fotosentezle Karbondioksitten Sıvı Yakıt Elde Edildi - TeknoDiot.com

Yapay Fotosentezle Karbondioksitten Sıvı Yakıt Elde Edildi

Abone Ol 

Illinois Üniversitesi’nden kimyagerler su,karbondioksit ve görünür ışıktan yapay fotosentez yaparak, başarıyla propan yakıtı üretti.

takipçi satın al
takipçi satın al

Karbondioksitten propan gibi daha kompleks bir molekül üretilerek atmosferdeki fazla karbondioksit güneş enerjisi depolanabilir. Böylece güneş olmadığında ve güce ihtiyaç olduğunda yeşil enerji olarak kullanılabilir.

Bitkiler normalde su ve COkullanarak bitkiler bunu glukozca zengin enerji depolarına dönüştürebilir. Yeni araştırmada ise bitkilerin kullandığına benzer görünür ışık spektrumu kullanılarak doğal fotosentezdeki gibi su ve COile elektronca zengin altın nanoparçacıklarla katalize edilerek yapay fotosentez yapılıyor.

“Buradaki asıl amacımız kompleks,sıvılaşabilir hidrokarbonlar üretmek için fazla COve güneş ışığı gibi  sürdürülebilir kaynaklar kullanmaktır. Sıvı yakıtlar daha kolay,güvenli ve ekonomik taşınma sağladığından daha idealdir. Çünkü daha uzun zincirlerden üretilirler ve yani daha yoğun enerji depolarlar,” diyor araştırmanın yazarlarından Kimya Prof. Prashant Jain.

Yapay Fotosentezle Karbondioksitten Sıvı Yakıt Elde Edildi

Jain’in laboratuarından doktora sonrası araştırmacı ve araştırmanın 1.yazarı , Sungju Yu, yeşil ışığı absorblayacak ve elektron ve protonları transfer edecek yani doğal fotosentezde klorofilin rolünü üstlenecek metal katalizörler kullandı.

Altın nanoparçacıklar katalizör olarak gerçekten iyi çalışıyor, çünkü karbondioksit gibi moleküllerle verimli bir etkileşim sunuyor. Böylece ışığı absorblayarak ama diğer metaller gibi kolayca bozunmuyor.

Bu şekilde hidrokarbon yakıtları depolamanın birkaç yolu var. Buna rağmen en kolay konvansiyonel metot yakmak daha fazla karbondioksit üreteceğinden , yapılacak ilk şey  bu enerji toplamak ve depolamaktır.

Araştırmacılar yakmanın dışında daha sıra dışı metotlar geliştirmeye çalışıyor. Örneğin üretilen bu ürün yakıt hücrelerinde kullanılarak elektrik akımı ve voltaj üretebilir.Böylece hidrokarbon elektrik dönüşümü daha verimli olacaktır.

Karbondioksitten sıvı yakıta dönüşüm için yapılan bu geliştirme belki de çok daha yeşil bir enerji teknolojisi olabilir. Jain’in yapay fotosenteziyle daha önce bitkilerdeki verime hiç bu kadar yaklaşan olmamıştı.

Göz atın:   PUBG'nin Xbox Sürümünde Gizli Bir Grafik Ayar Menüsü Var

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190522153121.htm

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu