Bilgisayarda Darboğaz Nedir ve Nasıl Düzeltirilir? - TeknoDiot.com

Bilgisayarda Darboğaz Nedir ve Nasıl Düzeltirilir?

Özellikle bir bileşen diğerlerinden çok daha güçlüyse, PC donanımınızdan en iyi şekilde yararlanamıyor olabilirsiniz.

Abone Ol 

Darboğaz; özelleştirilebilir bilgisayar dünyasındaki herkesin kullandığı bir terim gibi görünüyor, ancak bu daha geniş halk için pek mantıklı gelmiyor.

Bunun anlamı ne? Beni nasıl etkiler? Sorun olursa nasıl düzeltebilirim? Bu makale size bu terimi iyi bir şekilde anlamanızı sağlayacak ve PC’nizin darboğaz sorununu nasıl çözeceğinizi söylemeden önce bazı örnekleri açıklayacaktır.

Darboğaz Nedir?

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Bilgisayarda Darboğaz Nedir ve Nasıl Düzeltirilir?

Bilgisayarda darboğaz nedir? Özelleştirilebilir PC’ler açısından darboğaz, işlem gücü veya grafik performansı gibi şeyleri sınırlayan bir bileşeni ifade eder. Bunun nedeni, bir parçanın maksimum kapasitesinin diğerini aşabileceği ve performansın kısıldığı bir darboğaz etkisine neden olabileceği iki bileşenin maksimum yeteneklerindeki farklılıklardır.

Bunu bir şişeden kaçmaya çalışan çok fazla su varmış gibi görselleştirebilirsiniz. Darboğaz çok ince olduğu için su şişeden çıkamıyorsa, amacına hizmet etmeyecektir. Bununla birlikte, darboğazın genişliği oldukça kalınsa, su hızlı bir şekilde kaçabilir, bu da tam olarak peşinde olduğunuz şeydir. Bu metafor, bir bilgisayardaki parçalarla karşılaştırılabilir; eğer bir parça diğerine hızlı bir şekilde ‘akmazsa’, bu darboğaz etkisine sahip olursunuz.

Bir PC darboğazı mutlaka parçaların markası, yaşı veya kalitesinden değil, diğer parçalara göre performanslarından kaynaklanır. Bu sadece ısmarlama üst düzey sistemlerde olabilecek bir şey değil. Dikkatli bir planlama yapılmazsa, düşük bütçeli cihazlarda olabilir.

Bazı PC Darboğaz Örnekleri Nelerdir?

Bilgisayarda Darboğaz Nedir ve Nasıl Düzeltirilir?

Göreceğiniz en yaygın darboğazlardan biri PC oyunlarındadır ve CPU’nuzla (merkezi işlem birimi) ilgilidir. İşlemci, tüm önemli hesaplama işlemlerinden sorumludur ve grafik işleme birimine (GPU) işleme talimatları gönderir. Genellikle CPU, kötü planlanmış cihazlarda güçlü bir grafik kartına ayak uyduramayacak kadar zayıftır ve saniyedeki kare sayısını büyük ölçüde kısıtlar.

CPU’nuz daha güçlü olsaydı GPU’nuzun %100’ünü kullanabilirdiniz, ancak bu özel darboğaz durumu nedeniyle boşta zaman harcıyor.Daha çok arzu edilen bir diğer darboğaz türü ise tersine çalışır. Süper güçlü bir CPU’nuz ancak daha az GPU’nuz varsa, temel olarak tüm oyunu GPU’nuzun oluşturabileceğinden daha hızlı işliyor olacaksınız. Ancak, bu kulağa kötü gelse de, bu aslında bilgisayarınızın yapabileceği karelerin %100’ünü oluşturacağı anlamına gelir, bu da oyun oynarken tam olarak istediğiniz şeydir.

Göz atın:   Acer, Yeni Predator Helios Oyuncu Laptoplarını Tanıttı

Son bir örnek, depolama ile ilgili olabilir. Daha eski bir cihaz kullanıyorsanız ancak genel olarak konuşursak CPU, GPU veya RAM’i yükselttiyseniz, muhtemelen bir sabit disk sürücünüz (HDD) olacaktır. Sonuç olarak, programınız bu HDD’den bilgi almaya çalışırken daha uzun yükleme süreleri veya kapanmalar yaşayabilirsiniz. Bu ve aşağıdaki diğer sorunlar için bir dizi düzeltme önereceğiz.

Bilgisayar Darboğazı Nasıl Çözülür?

Bilgisayarda Darboğaz Nedir ve Nasıl Düzeltirilir?

Özelleştirilebilir bir bilgisayarda aradığınız ne olursa olsun, darboğazın en basit çözümü, dengeli bir bileşen montajı seçtiğinizden emin olmaktır. Hangi donanımı seçerseniz seçin, her şeyi kapsamlı bir şekilde planlamak, donanım darboğazını önleyecek ve kart genelinde optimize edilmiş performans sunacaktır. Çılgınca aşırı güçlü bireysel parçalar satın almak yerine, birbirine uyan dengeli kit parçaları satın almak çok daha iyi olacaktır. Aksi takdirde, sisteminiz gecikecektir.

PCPartPicker gibi web siteleri , varsayımsal olarak küçük parçalara ayırmanıza ve neyin birlikte çalışıp neyin çalışmadığını görmenize olanak tanıdığından, bir yapıyı planlamak için harikadır . Bunun gibi siteleri kullanarak hangi programları çalıştırdığınıza veya hangi oyunları oynadığınıza bakmaksızın her zaman çalışacak bir sistem oluşturabilirsiniz. Ayrıca, daha sonra bitleri ve bobları her zaman yükseltebileceğinizi ve daha sonra yükseltme yapmadan önce şimdi optimize etmeniz gerektiğini hatırlamak da önemlidir.

Darboğaz Ciddi ama Düzeltilebilir Bir Sorundur

Araştırdığımız gibi, darboğaz, bilgisayarınızın performansını büyük ölçüde etkileyebilecek bir şeydir, ancak bu, bazı harika web siteleri ve uygun planlama ile düzeltilebilir. Tüm parçaların uyum içinde çalıştığından ve birinin diğerinden daha iyi performans göstermediğinden emin olarak, ne olursa olsun ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir cihaza sahip olacaksınız – görüntüleri işlemekten ve üst düzey oyunlar oynamaktan sadece bir sahip olmaya kadar. PC’nizi kullanırken genellikle hoş bir deneyim.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu