iPhone’da NFC Açma Nasıl Yapılır? - TeknoDiot.com

iPhone’da NFC Açma Nasıl Yapılır?

Abone Ol 

Bu makalemizde sizlere iPhone’da NFC açma işleminin nasıl yapılacağını detaylı olarak sizlere anlatıyoruz. Detaylar makalemizde…

NFC yani Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi), yeni nesil kablosuz teknolojilerden biridir. NFC teknolojisi sayesinde sadece birkaç cm uzaklıktaki cihazlara veri transferi sağlanabilmektedir. iPhone NFC açma işleminin adımları hemen aşağıdadır.

Bluetooth gibidir ancak NFC sisteminde eşleştirme kodu denen bir sistem yer almaktadır. Ayrıca NFC’de güç tüketimi Bluetooth’a oranla çok daha azdır ve veri aktarımı da daha hızlıdır. NFC’nin bir diğer kullanım alanı ise temassız ödemelerdir. Peki iPhone’da NFC açma nasıl olur?

iPhone NFC Açma Nasıl Yapılır?

NFC; iPhone XR, XS, XS Max, 12 gibi yeni modellerin tamamında da mevcuttur. NFC’yi açma ya da kapama gibi anahtarlar ise bulunmamaktadır. NFC bir uygulama kullanımına gerek olmadan arka planda tarama yöntemi ile okunabilir. Güvenilir bir sistemdir.

Apple istediğiniz olmadan NFC’yi açması mümkün görünmemektedir. Çünkü evdeki ve çevredeki diğer cihazlar ile iletişim kurmak için HomeKit gereklidir.

Ayrıca temassız ödeme özelliği ile de Apple Pay’e de uyumludur. Bu da son derece hızlı olmasının bir diğer nedenidir. Eğer iPhone cihazınızda NFC kullanmak isterseniz Jailbreak ya da Tweaki yüklemek durumunda kalacaksınız.

Şu anda Apple Pay gibi özellikleri kolaylaştıran iPhone NFC, arabanın kapılarını açma işlevlerini yerine getirmek için yeteneklerini genişletebilir.

iPhone’da NFC Açma Nasıl Yapılır?

Kontrol merkezine NFC eklemek isterseniz öncelikle cihazınızın ayarlar uygulamasını ziyaret edin. Daha sonra kontrol merkezi ayarlarına giriş yapın.

Buradaki “NFC etiket okuyucu” önünde yer alan “+” butonuna tıklayın. Bu işlemler sonucunda kontrol merkezine NFC etiket okuyucusu yerleşecektir. Kullanmak için ise cihazınızı geçerli bir NFC etiketine yaklaştırmanız yeterli olacaktır.

iPhone’da NFC Açma Nasıl Yapılır?

Göz atın:   LG ve Apple Arasında Büyük İş Ortaklığı

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu