Resimden Font Bulma Nasıl Yapılır? - TeknoDiot.com

Bir Resimdeki Yazı Fontu Nasıl Bulunur?

Abone Ol 

Bir resimdeki yazı fontunu bulma işlemi özellikle tasarım işleriyle ilgilenen grafikerlerin yoğun olarak ihtiyaç duydukları bir unsurdur. İşte resimden yazı font bulma işlemi;

Bunun yanında hemen herkes bir resimde ya da fotoğrafta yer alan bir yazıyı beğenebilir ve devamında bu yazının hangi font olduğunu da öğrenmek isteyebilir. İşte resimdeki fontu bulma nasıl yapılır? Sorusunun cevabı;

İşte bu noktada devreye ise fotoğraf üzerinde yer alan herhangi bir yazının ya da yazıların hangi font ailesine dâhil olduklarını belirleme işlemi girer. Bu işlem sanıldığı gibi öyle zorlu ve yorucu bir süreç değil, aksine son derece kolay ve pratik birkaç adımdır.

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Çoğu zaman, bir yazı tipini çıplak gözle tanımlamak zor olabilir. Görüntüden yazı tipi bulmak için son birkaç yılda bir kullanıcının görüntüye göre yazı tipi aramasına olanak tanıyan birçok çözüm sunuldu, yani yazı tipiyle bir görüntü yükleyebilirsiniz ve görüntüye göre yazı fontu arama aracı sizin için yazı tipini bulacaktır.

Önde gelen Görselden Yazı Tipi Bul araçlarından biri, tam da bunu yapan MyFonts.com’dur: tanımlamak istediğiniz yazı tipine sahip bir metin gösteren bir resim yüklersiniz ve birkaç saniye sonra MyFonts.com size yazı tipinin adını ve bir bağlantı verir. Tabii yazımızın ilerleyen dakikalarında farklı font bulma alternatif yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

Öncelikle elbette farklı yöntemler ile de font bulma yapılabilir ama burada ki temel amaç kişilerin hızlı, ücretsiz ve pratik olarak işlemlerini yapabilmeleridir. Bir resimdeki yazı font bulma işlemi nasıl yapılır?

Resimden Font Bulma

Biz fontsquirrel.com sitesini kullanarak sizleri adımları anlatacağız. Hadi başlayalım;

 1. İlk olarak fontsquirrel.com sitesine giriş yapın.
 2. Ardından mor renkli “Upload Image” isimli düğmeye tıklayın ve ilgili fotoğrafı yükleyin.
 3. Fotoğrafı analiz ederek resim içerisinde yer alan harfleri ve yazıları otomatik olarak tespit ediyor.
 4. Sonrasında da görsel üzerindeki bulmak istediğin fontu işaretlemenizi istemektedir.
 5. Seçim işlemini yaptıktan sonra sol en alt köşede bulunan mor renkli “Matcherate It” düğmesine tıklıyoruz ve işlem başlıyor.
 6. Yapılan  arama sonuçların bir sonraki kısımda “Fonts that match your image:” isimli alanda listelenecektir.
 7. İşte bu kadar!

Bir Resimdeki Yazı Fontu Nasıl Bulunur?

Resimdeki Fontu Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Sosyal medyada ya da farklı bir web sitesi üzerinde görülen bir resim ya da fotoğraf içinde yer alan farklı yazıların fontları hızlıca bulunabilir. Bunun için kullanılabilecek en basit, hızlı ve direk sonuca götüren yöntem ise online web sitelerini kullanmaktır.

Göz atın:   Yeni Trio Modu ile Shadow Arena’da Mücadele Devam Ediyor

WhatFontIs, bir görüntüden yazı tipi bulmanıza yardımcı olmak için harika bir iş çıkarır. Portalın veritabanı şu anda 190.000 kadar farklı yazı tipi içeriyor. Çok kullanışlı bir özelliği daha var. Resmi veya ekran görüntüsünü yüklemek yerine resmin URL’sini belirterek bir resimdeki yazı tiplerini bulabilirsiniz.

Sistem, aramaların %90’ında bir yazı tipini tanımlamak için gelişmiş yapay zeka kullanır. Geri kalan %10’luk ‘ıskalar’ şekilde çoğunlukla düşük çözünürlüklü görüntülerden, metnin bozuk olduğu görüntülerden vb. kaynaklanır.

Çok sayıda web sitesi sadece bu amaca yönelik hizmetler vermektedir, üstelik bu web sitelerinin kullanımları da ücretsiz yani bedavadır. Bir resimdeki yazı fontunu bulma eylemi için kullanılabilecek bazı internet siteleri ise şunlardır;

 • myfonts.com
 • fontsquirrel.com
 • fontspring.com
 • fonts.com
 • identifont.com

Bir Resimdeki Yazı Fontu Nasıl Bulunur?

Font Bulmada Önemli Kısımlar

Bu araçların size sağladığı sonuçlardan her zaman memnun kalmayabilirsiniz. Sonuçta, yazı tipi tanımanın başarı oranının aşağıdakiler gibi bir dizi faktöre bağlı olduğunu unutmayın:

Görüntü kalitesi: Pikselli görüntüler yüklerseniz, otomatik yazı tipi bulucuları, görüntüdeki yazı tipini veritabanlarının yazı tipleriyle eşleştirmede zorluk yaşar. Bu da bizi bir sonraki faktöre getiriyor.
Yazı tipi: Yazı tipi veritabanı ne kadar büyük olursa, otomatik yazı tipi bulucunun onu doğru bir şekilde tanımlama şansı o kadar yüksek olur. Kullandığınız ilk araç tatmin edici sonuçlar vermediyse, farklı bir araç deneyin.
Metin yönü: Metin delinmişse, kelimeler örtüşmektedir. Bu durumda, yazı tipi tanıma aracı yazı tipini tanımlayamayabilir.

Üzerinde metin olan sonsuz sayıda görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Bu görüntüler reklam veya başka bir şey olabilir. Her iki durumda da, bir resimde istediğiniz bir yazı tipini görmek olağandışı bir şey değildir.

Tek sorun, o yazı tipinin ne dendiğini bilmemenizdir. Size yardımcı olmak için, o yazı tipini tanımlamak için kullanabileceğiniz çeşitli ücretsiz araçlar vardır. Aşağıdaki uygulamalarla her zaman bir yazı tipi tanımlayabileceksiniz.

Çoğu zaman, bir yazı tipini çıplak gözle tanımlamak zor olabilir. Görüntüden yazı tipi bulmak için son birkaç yılda bir kullanıcının görüntüye göre yazı tipi aramasına olanak tanıyan birçok çözüm sunuldu, yani yazı tipiyle bir görüntü yükleyebilirsiniz ve görüntüye göre yazı tipi arama aracı sizin için yazı tipini bulacaktır. Bu web siteleri aracılığıyla istenilen her resimde yer alan yazının fontu hızlı ve son derece net olarak öğrenilebilir. Bu rehberimizde sizlere resimden fontu bulma işleminin nasıl yapılacağından bahsettik.

Bir Resimdeki Yazı Fontu Nasıl Bulunur?

Bir Resimdeki Yazı Fontu Nasıl Bulunur?

Bir Resimdeki Yazı Fontu Nasıl Bulunur?

Bir Resimdeki Yazı Fontu Nasıl Bulunur?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu