QR Kod Oluşturma Aracı

QR Oluşturucu

Metin alanı boş bırakılmamalıdır...

Temizle

Ücretsiz QR kod oluşturma isteyen kullanıcılar, kolaylıkla QR kod oluşturucu araç sayesinde saniyeler içinde kodu oluşturuyor olacak.

Artık internet üzerinde kullanıcılar tarafından QR kod sık sık kullanılmakta. Peki siz işleriniz, kişisel vb. için QR kodu ücretsiz oluşturmak ister misiniz?

teknodiot.com içerisinde yer alan araç sayesinde oluşturulan QR kodlar akıllı telefonların kamerasıyla ile de çalışmakta. Ayrıca üçüncü parti QR kod okuyucu uygulamalar sayesinde bu işlemleri artık çok kolay yapabiliyorsunuz. Son zamanlarda oldukça fazla kullanılan QR kodun nasıl oluşturulduğunu her zaman merak eden kişiler mevcuttur. Bizlerde sizler için QR kod oluşturma aracımızı aktif hale getirdik.

QR kodları, akıllı telefonunuza uzun URL’ler yazmanıza gerek kalmadan çevrimiçi bağlantıları paylaşmanın harika bir yoludur. QR kodlarının oluşturulmasını olabildiğince basit hale getirmek için bu kullanışlı QR kod oluşturucuyu oluşturduk. Ve yalnızca anket bağlantılarıyla çalışmaz, herhangi bir URL veya metin için kullanabilirsiniz.

QR Karekod Oluşturma Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan QR kod oluşturma aracı sayesinde “Buraya paylaşılacak metni giriniz” alanına karekod içerisinde yer almasını istediğiniz bir web sitesi, restorant menüsü veya farklı işleriniz için dolduruyorsunuz.

Sonrasında “Oluştur” butonuna tıklıyorsunuz. Tıkladıktan sonra hemen yukarı da hızlı bir şekilde oluşturulan karekod desenine ulaşabilirsiniz.

QR Kod İndirme Adımları

Oluşturulan QR kodu görselini mouse sağ tık > resmi farklı kaydet şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Eğer her hangi bir akıllı telefonunuzdan karekod oluşturduysanız, kod resminin üzerine basılı tutun “resmi indir” seçeneğini seçerek telefonunuza oluşturduğunuz karekodu indirebilirsiniz.

QR Kodları oluşturmak için bu ücretsiz aracı kullanın. Karekoda kodlanacak verileri girin ve oluştur’a basın. QR kod oluşturma aracı URL’ye sahip bir QR görüntüsünü hızlı bir şekilde oluşturacaktır; URL’yi (bir QR Kodu oluşturduktan sonra gösterilir) tarayıcınıza kopyalamanız veya arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla paylaşmanız yeterlidir.

Şekilli HarflerNFC Açmaİnternet Hız TestiKlavye Hız TestiŞekilli Nick YazmaFont Bulma

QR Kod Oluşturma Aracı

QR Kod Oluşturucu

Namı diğer QR Code Generator, hızla bir QR kodu oluşturmanıza yardımcı olur. İçeriğinizi veya URL’nizi girin ve ardından oluşturucu alanına istediğinizi girmeniz yeterlidir. Yeni nesil Android veya iOS cihazların kamera uygulaması QR kodlarını tarayabilir.

QR Kodları Nelerdir?

QR kodu, dijital bir cihaz tarafından kolayca okunabilen ve kare şeklindeki bir ızgarada bir dizi piksel olarak bilgileri depolayan bir barkod türüdür.

QR kodları, bir tedarik zincirindeki ürünlerle ilgili bilgileri izlemek için sıklıkla kullanılır ve birçok akıllı telefonda yerleşik QR okuyucular bulunduğundan, genellikle pazarlama ve reklam kampanyalarında kullanılır. Daha yakın zamanlarda, koronavirüs maruziyetini izlemede ve virüsün yayılmasını yavaşlatmada önemli bir rol oynadılar.

İlk QR kod sistemi 1994 yılında bir Toyota yan kuruluşu olan Japon şirketi Denso Wave tarafından icat edildi. Üretim sürecinde araçları ve parçaları izlemek için daha doğru bir yola ihtiyaçları vardı. Bunu başarmak için kanji, kana ve alfa sayısal karakterleri kodlayabilen bir tür barkod geliştirdiler.

Standart barkodlar yalnızca tek yönde okunabilir yukarıdan aşağıya. Bu, genellikle alfasayısal bir biçimde yalnızca küçük miktarda bilgi depolayabilecekleri anlamına gelir. Ancak bir QR kodu iki yönde okunur. Yukarıdan aşağıya ve sağdan sola. Bu, önemli ölçüde daha fazla veri barındırmasına izin verir.

Bir QR kodunda saklanan veriler, web sitesi URL’lerini, telefon numaralarını veya 4.000 karaktere kadar metin içerebilir. QR kodları şu amaçlarla da kullanılabilir:

 • Restorant menüleri
 • Web site paylaşımları
 • Eğitim; Sınav ve not sistemleri
 • Koronavirüs takibi (Örnek: HES Kodu)
 • Endüstride
 • Posta ve kargo hizmetleri
 • Ürün ambalajları
 • Reklamcılık
 • Ödeme sistemleri
 • Apple App Store veya Google Play’de bir uygulamayı indirmek için doğrudan bağlantı kurun.
 • Çevrimiçi hesapların kimliğini doğrulayın ve oturum açma ayrıntılarını doğrulayın.
 • SSID, parola ve şifreleme türü gibi şifreleme ayrıntılarını depolayarak Wi-Fi’ye erişin.
 • Ödeme bilgilerini gönderin ve alın.

QR Kod Okutma ve Okuyucu

Çoğu uslu telefonda, bazen kamerada yerleşik olan yerleşik QR tarayıcıları bulunur. Bir QR tarayıcı, kolayca QR kodlarını taramanın bir yoludur.

Apple iPad gibi bazı tabletlerde kameralarında yerleşik QR okuyucular bulunur. Bazı daha önceki makineler, muhakkak bir uygulamanın QR kodlarını okumasını gerektirebilir; bu uygulamalar Apple App Store ve Google Play’de hazırdır.

Makinenizi kullanarak bir QR kodunu taramak kolaydır:

 • Akıllı telefonunuzdaki QR okuyucu uygulamasını veya kamerayı açın.
 • QR koduna doğrultun – kameranızı herhangi bir açıdan doğrultabilmeniz ve yine de gerekli bilgileri alabilmeniz gerekir.
 • Veriler anında ekranda gösterilecektir – örneğin, QR kodu iletişim bilgilerini içeriyorsa, telefonunuz bunları anında indirmelidir.

QR Kod Oluşturma Aracı

QR Kodları Nasıl Çalışır?

QR kodlarındaki desenler, kodun bilgilerini ortaya çıkarmak için açıklanabilen ikili kodları temsil eder.

Bir QR okuyucu, QR kodunun dışındaki üç büyük kareye dayalı olarak standart bir QR koduna belirleyebilir. Bu üç biçimi belirledikten sonra, karenin içindeki her şeyin bir QR kodu olduğunu öğreniyor.

QR okuyucu daha sonra her şeyi bir ızgaraya ayrılarak QR kodunu inceleme eder. Fertsel ızgara karelerine bakar ve her birine siyah veya beyaz olmasına göre bir değer.

Standart bir QR kodu, altı bileşene dayalı olarak tanımlanabilir:

 • Beyazlık – Bu, bir QR kodunun dışındaki boş beyaz kenarlıktır. Bu hudut olmadan, bir QR okuyucu dış unsurlardan gelen müdahale sebebiyle QR kodunda neyin bulunup bulunmadığını tanımlayamaz.
 • Bulucu Deseni – QR kodları genellikle sol alt, sol üst ve sağ üst köşelerde üç siyah kare kapsar. Bu kareler, bir QR okuyucusuna bir QR koduna baktığını ve kodun dış hudutlarının nerede olduğunu söyler.
  Hizalama Deseni – Bu, sağ alt köşeye yakın bir yerde bulunan d
 • Hizalama Deseni – Bu, sağ alt köşeye yakın bir yerde bulunan daha ufak bir karedir. QR kodunun eğik veya açılı olsa dahi okunabilmesini sağlar.
 • Giderekme Kumpası – Bu, bulucu kumpasındaki üç kare arasında uzanan L biçiminde bir çizgidir. Giderekme kumpası, okuyucunun tüm kod içindeki tek tek kareleri belirlemesine destekçi olur ve zararlı bir QR kodunun okunmasını olası kılar.
 • Sürüm Bilgisi – Bu, sağ üstteki bulucu desen hücresinin yakınında bulunan küçük bir bilgi alanıdır. Bu, QR kodunun hangi sürümünün okunduğunu tanımlar (aşağıdaki “QR kodu türleri” bölümüne bakın).
  Veri hücreleri – QR kodunun geri kalanı gerçek bilgileri, yani URL’yi, telefon numarasını veya içerdiği mesajı iletir.

QR Karekod Türleri Nelerdir?

QR kodları birden fazla amaç için kullanılabilir, ancak QR kodlarının yaygın olarak kabul edilen dört versiyonu vardır. Kullanılan sürüm, verilerin nasıl saklanabileceğini belirler ve “giriş modu” olarak adlandırılır. Sayısal, alfanümerik, ikili veya kanji olabilir. Modun türü, QR kodundaki sürüm bilgisi alanı aracılığıyla iletilir.

 1. Rakamsal mod: Bu, 0’dan 9’a kadar olan ondalık basamaklar içindir. Rakamsal mod, 7.089 kişiliğe kadar kullanılabilen en tesirli depolama modudur.
 2. Alfanümerik mod: Bu, 0’dan 9’a kadar ondalık rakamlar, artı A’dan Z’ye büyük harfler ve $, %, *, +, –, ., / ve : simgelerinin yanı gizeme bir boşluk içindir. 4,296 kişiliğe kadar saklanmasına izin verir.
 3. Bayt modu: Bu, İstanbul Sanayi Odası–8859–1 kişilik kümesindeki kişilikler içindir. 2.953 şahsiyetin saklanmasına izin verir.
 4. Kanji modu: Bu, Shift JIS şahsiyet kümesindeki çift baytlık kişilikler içindir ve Japonca şahsiyetleri kodlamak için kullanılır. Bu, ilk olarak Denso Wave tarafından geliştirilen orijinal moddur. Ancak, o zamandan beri, depolama için sadece 1.817 şahsiyet mevcut olduğu için en az tesirli hale geldi. Genişletilmiş Kanal Açıklama ECI modu olarak adlandırılan ikinci bir kanji modu , kanji şahsiyet kümesi UTF-8’i belirtebilir. Ancak bazı yeni QR kod okuyucuları bu şahsiyet

Diğer türlerin modifikasyonları olan iki ek mod vardır:

 • Yapılandırılmış Ekleme modu: Bu, bilgileri birden fazla QR kodu arasında kodlar ve aynı anda 16 QR kodunun okunmasına izin verir.
  FNC1 modu: Bu, bir QR kodunun GS1 barkodu olarak işlev görmesini sağlar.

QR Karekod Stilleri

Birçok farklı karekod stili mevcuttur ancak en popülerleri bizim aracımızda yer alanıdır. Ancak merak ediyorsanız diğer kod stilleri şu şekildedir.

QR Kodu

Bu, 1990’larda Denso Wave tarafından oluşturulan QR kodunun orijinal versiyonudur. Sol alt, sol üst ve sağ üst köşelerdeki üç bulucu deseni ile belirlemek kolaydır.

Aztek kodu

Bir QR koduna benzese de, Welch Allyn tarafından geliştirilen Aztek kodu, tam ortasında yalnızca bir bulucu deseni içerir.

QR Kod Oluşturma Aracı

Maksi Kod

Bu tür QR kodu Amerika Birleşik Devletleri posta servisi tarafından kullanılır. Bulucu deseni ortaya yerleştirmesi bakımından Aztek koduna benzer, ancak kareler yerine petek deseni kullanır.

QR Kod Oluşturma Aracı

DF417

1991 yılında Symbol Technologies’den Ynjiun Wang tarafından icat edilen, garip bir şekilde adlandırılan PDF417, QR kodundan üç yıl önce gelir. Bir QR kodu ile bir barkodun karışımına benziyor ve dikdörtgen şekliyle kolayca tanınabiliyor.

QR Kod Oluşturma Aracı

Semacode

Aynı adı taşıyan bir yazılım şirketi tarafından geliştirilen Semacode, sıradan bir QR koduna çok benzeyen ancak tanınabilir bulucu desenleri olmayan bir veri matrisidir.

QR Kod Oluşturma Aracı

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu