Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

İşlemci Sanallaştırma Nedir ve Nasıl Açılır?

İşlemci sanallaştırma işlemi nedir ve nasıl açılır sorusu ile başlayarak tüm detayları sizlere aktarmış olacağız. AMD ve Intel işlemcilerde bulunan bu özellik hakkında tüm detaylar yazımızda.

İşlemci (CPU) sanallaştırma, birlikte çalışan birden fazla makine gibi davranan, çalışması için tek bir CPU gerektiren bulut bilişim teknolojilerinden biridir. Sanallaştırma, donanım sanallaştırma veya CPU sanallaştırma ile popüler hale gelen 1960’lardan beri varlığını aldı. Detaylara geçmeden önce işlemci nedir konumuza göz atarak daha detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.


Verimli çalışmak ve birlikte çalışmak üzere tüm bilgi işlem kaynaklarını kullanmak için, her işletim sistemini tek bir makinede kolayca çalıştırarak işleri yönetmek için işlemci sanallaştırması icat edildi. Sanallaştırma, zamandan tasarruf sağlayarak temel olarak verimlilik ve performansla ilgili işlemlere odaklanır. Gerektiğinde, sanal makineleri çalıştırmak için donanım kaynakları ve temel katman işlem talimatları kullanılır.

İşlemci Sanallaştırma Nedir?

İşlemci sanallaştırma, tüm mevcut AMD ve Intel CPU’larda bulunan ve tek bir işlemcinin birden çok bağımsız CPU gibi davranmasına izin veren bir donanım özelliğidir. Bu, bir işletim sisteminin daha hızlı çalışması için bilgisayardaki işlemci gücünü daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmasını sağlar. Bu özellik aynı zamanda birçok sanal makine yazılımı için de bir gerekliliktir ve düzgün çalışabilmeleri veya hatta hiç çalışabilmeleri için etkinleştirilmeleri gerekir.

CPU sanallaştırma, CPU üreticisine bağlı olarak farklı adlarla anılır. Intel CPU’lar için bu özellik Intel sanallaştırma Teknolojisi veya Intel VT olarak adlandırılır ve AMD işlemcilerde AMD-V olarak adlandırılır. Adı ne olursa olsun, her sanallaştırma teknolojisi, işletim sistemine genel olarak aynı özellikleri ve faydaları sağlar.

Ne yazık ki, çoğu durumda CPU sanallaştırması BIOS’ta varsayılan olarak devre dışıdır ve bir işletim sisteminin bundan yararlanabilmesi için etkinleştirilmesi gerekir.

Bu donanım rehberimiz, bilgisayarınızda sanallaştırmayı nasıl etkinleştireceğiniz konusunda genel rehberlik sağlayacaktır. Farklı bilgisayarlar farklı BIOS üreticileri kullandığından, her bilgisayar için çalışan özel talimatlar sağlayamayacağım. Bunun yerine, aşağıdaki öğretici , kendi anakartınızda aynı ayarı bulma konusunda yeterli rehberlik sağlaması gereken bir MSI anakartında sanallaştırmayı etkinleştirme konusunda size yol gösterir.

İşlemci Sanallaştırma Nedir ve Nasıl Açılır?

İşlemci Sanallaştırma Açma

AMD işlemci sanallaştırma ve Intel işlemci sanallaştırma isimsel olarak adımları farklılık gösterse de mantık aynıdır. Sanallaştırmayı etkinleştirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlar başlamaz klavyenizdeki F2 veya Del tuşlarına dokunmaya başlayın. Bu tuşlardan biri genellikle sizi BIOS’a götürür. BIOS’a girdikten sonra, aşağıdakine benzer bir ana ekranda olabilirsiniz.

AMD İşlemci Sanallaştırma

  • Bilgisayar güç tuşuna basınız.
  • F2 veya DEL tuşu ile BIOS arayüzüne giriniz.
  • Üst menüden Advance Mode’a giriş yapıyoruz
  • Advanced>CPU Configuration>SVM>Enable adımlarını izleyin.
  • F10 tuşuna basarak kaydedin.

Intel İşlemci Sanallaştırma

Çeşitli ayarları değiştirebileceğiniz Gelişmiş Mod’a girmek istiyorsunuz. Bu, klavyedeki F7 tuşuna basılarak yukarıdaki ekranda yapılır. F7’ye bastığınızda, BIOS’ta çeşitli ayarları değiştirmeye başlayabileceğiniz ana Gelişmiş Mod ekranı gösterilecektir. Lütfen tam olarak ne yaptığını bilmediğiniz hiçbir ayarı değiştirmeyin.

İşlemci Sanallaştırma Nedir ve Nasıl Açılır?
Görsel: bleepingcomputer

Sanallaştırma gelişmiş bir özellik olduğu için şimdi BIOS menüsünün Gelişmiş bölümüne geçmek istiyoruz. Bunun için yukarıdaki resimde görüldüğü gibi ekranın üst kısmında bulunan Advanced butonuna tıklıyoruz. Bu bizi aşağıda gösterilen Gelişmiş menüsüne götürür.

İşlemci Sanallaştırma Nedir ve Nasıl Açılır?
Görsel: bleepingcomputer

Sanallaştırma bir işlemci özelliği olduğundan, şimdi yukarıdaki kırmızı okla gösterildiği gibi CPU yapılandırma ekranına geçiyoruz. Bu ekranda AMD-V, Intel-VT, Intel Virtualization veya sadece sanallaştırma etiketli bir ayar aramak istiyorsunuz.

Aşağıda gösterildiği gibi, BIOS’umuzda seçenek Intel Virtualization Technology olarak etiketlenmiştir ve Enabled olarak ayarlanmalıdır. Böylece sanallaştırma açma işlemi aktif olmuş oldu.

İşlemci Sanallaştırma Nedir ve Nasıl Açılır?
Görsel: bleepingcomputer

CPU sanallaştırmasını etkinleştirdikten sonra, bir çıkış seçeneği aramak ve buna tıklamak istersiniz. Bu sizi herhangi bir değişikliği kaydetmenizin isteneceği bir ekrana getirecektir.

İşlemci Sanallaştırma Nedir ve Nasıl Açılır?
Görsel: bleepingcomputer

Yukarıdaki ekranda, BIOS’ta yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için değişiklikleri Kaydet seçin. Bu aynı zamanda bilgisayarınızın sıfırlanmasına ve işletim sisteminize önyükleme yapmasına neden olur.

Artık işlemci sanallaştırma etkinleştirmiş olacaksınız ve işletim sisteminiz sanal makine yazılımını veya ona dayanan diğer yazılımları düzgün bir şekilde çalıştırabilir.

İşlemci Sanallaştırma Nedir ve Nasıl Açılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
1
+1
2
+1
1
+1
0
+1
2

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu