Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

Et İşareti “@” Nasıl Yapılır? İşte Klavye Kısayolları

Bugün sizlere et işaretini nasıl yapacağınızı ve nasıl et işareti görünmüyor gibi problemleri detaylı olarak anlatacağız.

Et işareti yapma, klavyede @ et işareti yapmak oldukça basittir. Klavyelerde bu işlemi nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlattık. İşte et harfi nasıl yapılır rehberimiz…

Et işareti (at rozeti) bir daktiloda nadiren kullanılan bir anahtardır ve modern elektronik iletişimin sembolü haline gelmiştir. Peki klavye de @ et işareti nasıl yapılır?


E-posta adresi ve sosyal medya taglari nedeniyle İtalyanlar bunu salyangoz diye adlandırırken Hollandalılar maymun kuyrukları diye nitelendiriyor. PC’den Mac’e yeni geçtiyseniz ve @ tuşlarının beklediğiniz yerde olmadığını keşfettiyseniz veya Mac klavyenizde bazı olağandışı karakterler veya aksanlar yazmak zorunda kalıyorsanız, yardım etmek için buradayız.

@ işareti genellikle bir email adresi ya da sosyal medya hesabının belirtilmesi için kullanılır. E-posta adresinde @ işareti ile yazılan yazı içinde, yalnızca “Shift” ve “2” tuşlarına basmanız yeterlidir.

Makalede ise, genellikle sosyal medya hesabının belirtilmesi için kullanılır ve “@” işareti ile hesap adının yanında kullanılır. Örneğin: “Bizim Twitter hesabımız @teknodiot”.

Karakterlerin konumu, dünyanın neresinde bulunduğunuza bağlı olabilir: klavye düzeni ülkeye göre değişir, belirli karakterler onları daha fazla kullanan kişilerin klavyelerinde daha fazla öne çıkar. İngilizce konuşanlar için QWERTY klavyeler bulacaksınız, Fransızca konuşanlar AZERTY klavye alırken, Almanlar örneğin QWERTZ alıyor

@ Simgesi hala elektronik iletişimin ana unsurudur. @ sanat, ekonomi, entelektüel şeffaflık ve olası gelecek yönlerinin bir örneği olan et İşareti Modern Sanat Müzesi’nin ömürlük koleksiyonunda yer alıyor.” @ sembolünün (klavyedeki en zarif karakterlerden biri) nasıl göründüğü hala bir muamma.

Bilgisayarda @ Et İşareti

Bir teoriye göre, bu bir orta çağ rahibinin el yazmasını intihal ederken, “d” harfinin arkasını kuyruğa çevirirken ve Latince “den” kelimesini çevirirken kestirme yol aramasının sonucudur.

Bilgisayarda nasıl yapılır? Et işareti yapmak için “Alt Gr” ve “7” tuşlarına aynı anda basmanız gerekir. Eğer bu tuş kombinasyonu çalışmazsa, sisteminizdeki klavye yapılandırması farklı olabilir ve “&” işareti yapmak için “Shift” ve “7” tuşlarına basmanız gerekir.

Başka bir söylentiye göre, “her biri” ifadesinin ilk harfi, “a” ve “e” kombinasyonundan elde edilen “each at” anlamına gelir. @ Sembolünün kullanımına ilişkin ilk kayıt Floransalı iş adamı Francesco Lapi’nin 1536’da yazdığı bir mektupta yer alıyordu. Bunu, amfora birimini, yani büyük kil kavanozundaki şarabı belirtmek için kullandı.

Q Klavyede @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

 • Alt Gr + Q  tuşuna basılı tutup q tuşuna basarak
 • Alt + 64 Alt tuşuna basıp 6 ve 4 tuşlarına bas ve elinizi çekin
 • Ctrl + Alt + Q Ctrl ve Alt tuşlarına basarak q harfine basın
 • Klavyenizde 2 numarada @ görünüyorsa, şunu kullanın: Alt Gr + 2
 • Bir macO’nuz varsa şunu kullanın: Alt / Seçenekler Sağ + Sayı 2
 • Sayısal tuş takımı olan bir dizüstü bilgisayarda Ctrl + Alt + 2 veya Alt + 64 tuşlarına basın
 • Amerika Birleşik Devletleri için İngilizce klavyede Shift + 2 tuşlarına basın
 • İngiltere için bir İngilizce klavyede Shift + ‘ tuşlarını kullanın
 • İtalyanca klavyede Alt Gr + Q tuşlarına basın
 • Fransızca klavyede Alt Gr + à tuşlarına basın
 • MacBook Pro’da: Alt + 2 tuşlarına basın
 • Klavyeniz İngilizce ise Alt + G tuşlarına basın

Et İşareti “@” Nasıl Yapılır? İşte Klavye Kısayolları

 

F Klavyede @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

 • Alt Gr + F tuşuna basılı tutarak f harfine basın
 • Alt + 64 Alt tuşuna basıp 6 ve 4 tuşlarına bas ve elinizi çekin
 • Ctrl + Alt + F Ctrl ve Alt tuşlarına basarak f harfine basın

Et İşareti “@” Nasıl Yapılır? İşte Klavye Kısayolları

 

Mac Klavye Et İşareti Yapma

Et İşareti “@” Nasıl Yapılır? İşte Klavye Kısayolları

 • Option + Q (Option tuşuna basılı tutup Q harfine basmalısınız)

@ Et İşareti Kopyalama

@ tuşu, “ tuşu ve @ tuşu yer değiştirdiği için Mac klavyelerine gelen PC kullanıcıları için bir kafa karışıklığı noktasıdır. Bir İngiltere veya ABD klavyesinde, 2 tuşunda @ tuşunu bulacaksınız ve “ tuşu, ‘ tuşunun bulunduğu yerde sağda olacaktır.

@ et işaretini kopyala yapıştır yaparak da kullanabilirsiniz. Hemen aşağıda sizler için büyük şekilde yer alan @ işaretini kopyalayarak kullanabilirsiniz.

@

Laptop @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

HP Laptop

HP dizüstü bilgisayarınız varsa ve klavyenizde birden fazla 2 numaralı tuş simgesi varsa, at işaretini yazmak için Ctrl + Shift + 2 tuşlarına basın. Ancak, Q harfinde at işareti bulunursa, ALT GR tuşunu basılı tutun ve ardından @ işaretini yazmak için Q tuşuna basın.

 Lenovo Laptop

Bir Lenovo dizüstü bilgisayarınız varsa, arroba’yı şu dört yolla yapabilirsiniz:

 1. Sağa kaydırma + 2
 2. Alt Gr + 2
 3. Alt Gr + Q
 4. Üst Karakter + 2

Toshiba Laptop

Alt Gr + 2 tuşu kombinasyonuna basmalısınız. At işaretini yapmak için başka bir seçenek de başlangıca gidip “ekran klavyesi” arama alanına yazmaktır ve ekran klavyesindeki AltGr tuşuna basarsanız, olası tüm kombinasyonları gösterecektir.

Sony Laptop

Bir Sony dizüstü bilgisayarınız varsa, arroba’yı şu dört yolla yapabilirsiniz:

 1. Sağa kaydırma + 2
 2. Alt Gr + 2
 3. Alt Gr + Q
 4. Üst Karakter + 2

@ İşareti Çıkmıyor Çözümü

Klavyenizden et İşareti simgesini çıkaramadıysanız ve eğer klavyeniz bozuk değilse bunun iki farklı sebebi olabilir. İlk neden klavyenizin ayarları değişmiş bozulmuş olabilir. Bunun için dil seçeneklerinden ayarlarınızı yapmanız ve düzeltmeniz gerekiyor.

İkinci neden ise bu söylediğimiz tuş kombinasyonlarına bastığınız da @ işareti çıkmıyorsa tuş kombinasyon atamalarını ve kısa yollarını yapmadığınızdan dolayı kaynaklanır. Bunu varsayılan tarayıcınızın ayarlarından yapmanız mümkün. Normalde kısayollar Alt Gr ve bir karakter veya Alt + Ctrl + bir karakter ile açılır. Alt Gr ve Q harfine bastığınız zaman et işareti yerine bir pencere açılıyorsa o pencerenin kısayolu olmuş demektir.

Et İşareti “@” Nasıl Yapılır? İşte Klavye Kısayolları

Windows Dizüstü Bilgisayarda @ Nasıl Yapılır?

Sayısal tuş takımı olan bir dizüstü bilgisayarda Ctrl + Alt + 2 veya Alt + 64 tuşlarına basın .

 • ABD için İngilizce klavyede: Shift + 2 tuşlarına basın
 • İngiltere için İngilizce klavyede: Shift + ` kullanın
 • Latin Amerika için İspanyolca klavyede: Alt Gr + Q tuşlarına basın
 • Uluslararası bir İspanyolca klavyede: Alt Gr + 2 tuşlarına basın
 • İtalyanca klavyede: Alt Gr + Q tuşlarına basın
 • Fransızca klavyede: Alt Gr + à

@ İşareti Nerelerde Kullanılır?

 • Sosyal medya hesaplarında
 • Mail adreslerinde
 • Bazen yerleri belirtmek için kullanılır, çünkü İngilizce’de bir yere atıfta bulunan “at” olarak okunur: “en”, “a”, “yanında”
 • Genel bir tarafsız cinsiyet varsayımını belirtmek için (ne kadınsı ne erkeksi); örneğin “Herkese merhaba”. Bu kullanım, @ sembolünün sırasıyla “a”, eril ve dişil sembolleri içeren bir “o” harfi gibi görünmesinden kaynaklanmaktadır
 • İspanyolca’da işaretlenmemiş cinsiyet eril cinsiyettir; bu nedenle, genel olarak, at işaretinin tarafsız cinsiyeti belirtmek için kullanılması hoş karşılanmaz bir uygulamadır.
 • 20. yüzyılın ilk yarısında mühendislik ve matematik ders kitaplarında alanı temsil etmek için @ sembolü kullanılmıştır. Koordinatları belirtmek için mimari, teknik çizim ve grafik tasarımda da kullanılabilir. Bu, örneğin AutoCAD programında kullanılır.

Ayrıca diğer sosyal ağlarda, örneğin Twitter veya Instagram gibi bir kullanıcının hesabından bahsetmek için kullanılır. Bununla birlikte, kullanımı çok daha geniştir ve İnternet erişimi sundukları yerleri veya mağazaları belirtmek için bir işaret olarak kullanılabilir.

Sembol arroba ancak, inanılır, belirli bir kökeni olmadığını Arapça bu terim türemiştir  ar-ovmak  o ağırlık ölçüsü olarak kullanılmıştır 16. yüzyılda yaklaşık beri, “Dördüncü bölümünü” anlamına gelir ve sıvı olarak katı mal hacmi. Dört arrobas, quintal olarak bilinen daha büyük bir birim oluşturdu.

“@” karakterinin veya grafik temsilinin ise araştırmacılar , bunun Orta Çağ’da iki harfin birleştirilmesiyle yazılmaya alışkın olduğu ʽenʼ, ʽaʼ, ʽtoʼ veya ​​ʽhaʼ anlamına gelen Latince reklam edatından geldiğini belirlediler.

Öte yandan, Kraliyet İspanyol Akademisi’nin, örneğin tod @ s, hij @ s, chic @ gibi bazı kelimelerin dişil ve eril biçimine atıfta bulunmak için arroba sembolünün kullanılmasını onaylamadığını belirtmekte fayda var. s, cinsiyetçi dil kullanımından kaçınmak veya kelime yazarken zamandan tasarruf etmek için. Arroba terimi Arapça kökenlidir (ar-rub) ve “dördüncü kısım” anlamına gelir. Günümüzde klavyelerde ve bilgisayar kodlamalarında at işaretinin bulunması, çeşitli kullanımlara sahip olmasını sağlamıştır.

@ İşareti Ne Anlama Geliyor?

@’nin İnternet’in karakteristik sembolü olduğuna şüphe yoktur, ancak kimse bunun nereden geldiğini gerçekten bilmiyor. Geçmişte, tüccarlardan ve muhasebecilerden gelen raporlarda at işareti kullanılırdı, ancak Ray Tomlinsin , @ başka bir kullanım verdiği için hikayeyi değiştirmeye karar verdi ve bu nedenle e-postanın mucidi olarak kabul edildi.

1971’de ofisindeki iki bilgisayar arasında ilk mesajı gönderdiğinde kullanıcı adı ile hedef adres arasında yerini bulmak için klavyesinden @’yi kopardı ve böylece o zamana kadar onurlu bir hayatı olan ama hiçbir şey olmayan meraklı doodle’ın geleceğini değiştirdi. ürküyor, bir anahtarı bir numarayla paylaşıyor.

Tomlinson, o zamanlar bilgi işlemde nadiren kullanıldığı için at işaretini seçti ve eski programları veya işletim sistemlerini karıştırmaktan kaçınmak istedi.

@Işareti nasıl yapılır?

F ve Q klavyelerinde @ sembolü veya işareti nasıl oluşturulur? @ işareti klavyelerde ALT+64 kombinasyonu ile yapılır. Özet F ve Q klavyelerinde @ sembolü oluşturmak için ALT+64 kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Et sembolü nasıl yapılır?

F klavyeye sahip bir bilgisayar üzerinde et işareti yapmanın yöntemleri anlatılmaktadır. Bu işlem için F harfi tercih edilir ve Alt Gr + F, Alt + 64, Ctrl + Alt + F tuş kombinasyonları kullanılabilir.

Et neyin sembolü?

“@” sembolünün İnternet simgesi olduğu ve genellikle “et” olarak seslendirildiği belirtiliyor. Bu sembol, günümüzde sıkça kullanılan simgelerden biridir ve İnternetle ilişkilidir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu