Tiktok Takipçi Satın Al

Dokunmatik %65 Gaming Klavye: ASUS ROG Falchion Ace İnceleme

Kompakt tasarıma sahip ASUS ROG Falchion Ace mekanik oyuncu klavyesi yeni inceleme videomuzun konuğu oluyor. ASUS ROG Falchion Ace'in sol tarafında ses seviyesini ayarlamak için dokunmatik panel yer alıyor. ASUS ROG Falchion Ace mekanik klavye modeli %65 boyut formunda ve ROG NX Red mekanik anahtarlarıyla öne çıkıyor.

Bu videomuzun konuğu olan ASUS ROG Falchion Ace mekanik oyuncu klavyesini tanıtıyorum. Bu klavyeyi özel kılan özelliği %65 formunda olmasıdır. ASUS ROG Falchion Ace klavyesinin kutusunu Instagram ve Reis üzerinden paylaşmıştık, oradan izleyebilirsiniz. Son zamanlarda mekanik klavyelerde %60 ve %65 boyut faktörleri öne çıkıyor.

Özellikle oyuncu kesimi bu klavye boyutlarını tercih ediyor. Şu anda masamda bulunan klavye %65 formunda ve Asus’un normal klavyelerinden daha fazla tuşa sahip. Bu durum oyuncuları sevindirecek bir özellik. Boyutuna baktığımızda ise 30 santimetrelik ve 10 santimetrelik bir boy oranına sahip. Elime aldığımda kompakt bir yapıya sahip olduğunu görüyorum.


Ayrıca masada çok az yer kaplıyor, çünkü e-spor oyuncuları mouse’larını geniş bir yüzeyde kullanmayı tercih ediyorlar. Klavyede yükseklik ayarını sağlayan kademeli bir ayağı bulunuyor. Bu, diğer klavyelerde sıkça göremediğimiz bir detay. Klavyenin kutusundan çıkan sert plastikten yapılmış bir koruma kılıfı da bulunuyor. Aslında, bu kılıf klavyenin alt kısmını korumak için tasarlanmış olsa da tozlanmayı engellemek için klavyenin üstüne de yerleştirilebilirsiniz.

Böylelikle tozlu ortamlardan korunabilirsiniz. Elimizde siyah renkte olanının yanı sıra beyaz renkte de bulunuyor. Klavye %65 form oranına sahip olsa da bu tür klavyeleri genellikle kablosuz olarak görüyoruz. Ancak bizim elimizdeki klavye kablolu bir şekilde karşımıza çıkıyor. Kutu içeriğinden bir Type-C kablosu çıkıyor ve tak-çalıştır mantığıyla çalıştığını belirtelim. Arka tarafına baktığımızda 2 adet Type-C girişi bulunuyor. Asıl amacı iki farklı bilgisayarda aynı anda kullanmaktır diyebiliriz.

Ayrıca, masadaki kablo düzeninize bağlı olarak sağ veya sol taraftaki girişini kullanabilmeniz mümkündür. Kutu içeriğinden bir adet kablo çıkıyor, ancak ikinci kabloyu taktığınızda iki farklı bilgisayarda da kullanabilirsiniz. Orta tarafta bulunan bir tuş sayesinde istediğiniz tarafta geçiş yapabilirsiniz. Bu tuşu masada görmeseniz bile elinizi arka tarafa yerleştirdiğinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ASUS ROG Falchion Ace oyuncu klavyesinin tuş yapısı ROG PBT çift kalıplı tuşlardan oluşuyor. Baskı kalitesinin uzun ömürlü olduğunu belirtebiliriz. Asus birçok yeni mekanik oyuncu klavye modelinde kendi anahtarları olan ROG NX mekanik anahtarları kullanıyor.

Elimizdeki modelin ise kırmızı anahtarları olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, mavi ve kahverengi anahtarlar da bulunmaktadır. Kırmızı ROG NX anahtarları 1.8 mm aktiflik mesafesi sunarken 40 gram baskı hassasiyeti sağlamaktadır. ASUS mühendisleri gerçekten iyi çalışmışlar. Klavyenin alt tabanında tuşlara basıldığında sesi önleyen süngerler bulunuyor. Bu, klavyenin hem titreşimini engelliyor hem de rahat bir kullanım imkanı sunuyor. Böylece, tuşlara bastığınızda oluşan ses ve titreşim en aza indirgenebiliyor.

ASUS ROG Falchion Ace Öne Çıkanlar

  • 💻 Kompakt tasarımı, masada az yer kaplaması için ideal.
  • 🔊 Ses ayarı dokunmatik kontrol paneli, çerçevesiz tasarımı ile dikkat çekiyor.
  • 🟠 RGB aydınlatması ve Caps Lock/Windows kilit tuşu için özel aydınlatmalar mevcut.
  • ⌨️ Kırmızı, mavi ve kahverengi olmak üzere üç farklı ROG NX mekanik anahtarı bulunuyor.
  • 🛡️ Kutusu ile birlikte gelen koruma kılıfı sayesinde tozdan korunabiliyor.
  • 🌟2 Adet Type-C girişi ile birlikte İki farklı bilgisayarda aynı anda kullanılabiliyor.

Geldik, benim en sevdiğim noktalardan bir tanesi %60 ve %65 formundaki klavyelerde çok fazla göremediğimiz, hatta ben hiç görmedim, ses ayar tekerleği veya ses tuşlarının bulunmamasıdır. Fonksiyon tuşu alternatifinin haricinde, yani harici bir tuş konumlandırılmamış. Ancak Asus burada gerçekten güzel bir işçilik çıkartmış ve bu benim en sevdiğim noktalardan bir tanesi. Bu klavyenin formuna baktığımızda, çerçeveler dahi neredeyse gözükmüyor. Sol tarafına, ses seviyesini ayarlayabileceğimiz bir dokunmatik yüzey konumlandırmışlar. Gerçekten güzel bir kullanım imkanı sunuyor.

Siz ses seviyesini kısıp veya yükselttiğinizde, bu dokunmatik yüzeyin üzerinde artı ve eksi kısımları bulunuyor. Sesi kısmak istediğinizde eksiye doğru, sesi arttırmak istediğinizde artıya doğru dokunmanız yeterli oluyor. Hemen üstünde bir RGB şerit de bulunuyor. Ses seviyesine göre buradaki aydınlatma tonu kendi kendine ayarlanıyor ve bu şekilde ses seviyesini anlayabiliyorsunuz. Ek olarak, bu tür klavyelerde yine göremediğimiz bir özellik olarak, Asus aydınlatmaları konumlandırmış.

RGB aydınlatmanın üstünde ve altında, Caps Lock ve Windows kilit tuşları için bir aydınlatma bulunuyor. Klavyeyi kullanırken, dokunmatik alana istemeden de olsa dokunabiliyorsunuz ve sesi açıp kısabiliyorsunuz yanlışlıkla. Ancak FM+Tab tuşuna bastığınızda, bu dokunmatik alan pasif hale geliyor. Şimdi de gelin, Asus’un kendi switchleri olan ROG Enix kırmızı anahtarların ses performansına yakından bakalım.

Bilgisayarınıza Asus Armoury Crate yazılımını kurmadan, klavye üzerinde RGB aydınlatmalarını ayarlamak mümkün. Fonksiyon artı sağ yön tuşu veya fonksiyon artı sol yön tuşunu kullanarak RGB modlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam, 9 farklı RGB aydınlatma modu bulunuyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu