Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

Overclock namı diğer hız aşırtma işlemi nedir ve nasıl yapılır şeklinde soruların cevaplarını bu içeriğimizde sizlerle paylaşıyoruz. Hız aşırtma herkes için değildir. Teknoloji konusunda rahat olmanız, RAM, GPU, BIOS ve CPU gibi terimlere aşina olmanız gerekir.

İşlem düzgün yapılmazsa riskli olabilir ve bu da bilgisayarın kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. CPU’nuzun hız aşırtma ile uyumlu olup olmadığını, ne kadar hız aşırtma yapabileceğinizi ve kullanılacak doğru yazılımı belirleyebilmek önemlidir.

Overclock Nedir?

Overclock kavramı herhangi bir elektronik unsurun normalde standart olarak belirlenmiş çalışma hızından çok daha üzerinde bir hızda çalıştırılmasıdır. Bu işlemin temel mantığı ise normal bir çalışma hızı ve performansına sahip olan elektronik parçanın yapılan farklı müdahaleler ile hızının ve doğal olarak performansının artırılmasıdır. Bu kavrama Türkçe karşılık olarak ise genellikle hız aşırtma denilmektedir.

Hız aşırtma, performansını hızlandırmak için bir bileşenin CPU’sunu (Merkezi İşlem Birimi veya bilgisayar donanımı) artırma terimidir. Saat hızının arttırılması, bileşenin daha yüksek hızda çalışmasına ve saniyede daha fazla işlem gerçekleştirmesine neden olur. Hız aşırtma, PC’nizin hızını ve performansını fabrika ayarının ötesinde en üst düzeye çıkarır.

İlgili Makaleler

İki tür hız aşırtma vardır: çarpışma testi ve kıyaslama. Çarpışma testi, belirli bir hedef göz önünde bulundurulmadan deneme yanılma içerir. PC’nizin neler yapabileceğini belirlemenize yardımcı olacağından, yeni başlayanlar için hız aşırtma hakkında bilgi edinmenin iyi bir yoludur.

Bu işlem ile ekran kartlarının, işlemcilerin ve daha birçok bilgisayar birleşeni ve parçasının hızları da yüksek seviyelere çıkartılmaktadır. Bu hızlandırma işlemi için ise bilgisayarların farklı donanım özelliklerine de sahip olmaları önemli bir detaydır.

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kıyaslama, bir kıyaslama programında mümkün olan en yüksek puana ulaşmak gibi belirli bir hedefe ulaşmaya çalıştığınız anlamına gelir. PC’nizde değişiklik yapmadan önce bu önemli bir adımdır, çünkü değişikliklerin onu daha iyi mi yoksa daha kötü mü yaptığını bilmenizi sağlar. Bilgisayarınızın performansını diğer benzer sistemlerle karşılaştırmak veya LAN partileri gibi yarışmalarda diğerlerine karşı nasıl yığıldığını görmek istiyorsanız, kıyaslama da gereklidir.

Ayrıca her parçaya doğru ve başarılı olarak hızlandırma işlemi de yapılamayabilir, bu açılardan Overclock işlemleri öncesinde bazı bilgilerinde bilinmesi ve bunlara göre hareket edilmesi önemlidir.

Overclock Nasıl Yapılır?

Bilgisayar hızları ve performanslarını artırmak için özellikle işlemciye ya da ekran kartı parçasına Overclock yapılabilir.

Bu noktada ilgili parçanın hızının bir kere değil sürekli olarak yüksek kalması amaçlanmalıdır, bu da daha fazla donanımsal özelliği ve enerji ihtiyacını beraberinde getiren bir durumdur. Genel olarak ise bu işlemi yapmak için atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilirler;

  • Bilgisayarın fan sistemi kontrolü
  • İşlemci hızı kontrolü
  • İşlemcinin sıcaklık değerlerinin ölçülmesi
  • İşlemcinin tam kapasiteyle çalıştırılması
  • BIOS yapısına giriş yapılması
  • Hızlandırma işlemlerinin ilgili unsurlara uygulanması
  • Kontrol edilmesi

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

BIOS bölümüne girerek advanced kısmına gelmelisiniz. Burada FSP değerlerini veya işlemci çarpanını değiştirerek işe başlarsınız. İşlemci hızını birde arttırmanız verim almanızı engelleyebilir. Bunun yerine 10 veya 20 MHZ olarak yükseltebilirsiniz. Bu işlemi yaparken de ısınma oranını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Isı değerleri normal ise bilgisayarı açarak hız kontrolünü yapabilirsiniz.

AMD İşlemcilerde Overclock

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

Eğer AMD işlemci kullanıyorsanız AMD Ryzen Master programını indirip kolaylıkla Overclock işlemini yapabilirsiniz. Bu aşamalar ile gerekli olan hızlanma sağlanacaktır, yeterli bulunmazsa hızlandırma aşamaları tekrar edilebilirler.

İşlemi yaparken gösterilen bu değerleri düşürmeniz gerekir. Isının düşmesini sağlamak için kaliteli bir fandan destek alabilirsiniz. BIOS kısmında ayarlamaları yaparken önceki değerleri not etmeyi unutmayın.

Ryzen Master’da herhangi bir ayarı değiştirmeye başlamadan önce, çok çekirdekli ve tek çekirdekli CPU testlerini kullanarak Cinebench’in en son sürümünü açıp çalıştıralım. Her testin çalışması yaklaşık 10 dakika sürer. Her test için puanınızı not ettiğinizden emin olun, çünkü bunlar PC’nizin hız aşırtma uygulanmamış ve hız aşırtma uygulanmış durumlarını karşılaştırmanıza olanak tanır. Kıyaslama sırasında, sisteminizin neler yapabileceğinin daha doğru bir resmini elde etmek için çalışan diğer tüm programları ve tüm kablosuz ve kablolu bağlantıları (Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet) kapatın.

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hız aşırtma yaparken, saat hızını 25 ila 50 megahertz arasında yavaşça artırmak ve ardından kararlı olduğunu ve sıcaklıkların doğru aralıkta olduğunu test etmek akıllıca olacaktır. Her şey yolundaysa, hızları biraz daha artırın ve tekrar test edin. CPU’nuzun çok ısınmadığını, ancak yeni bir hızda, çökme veya donma noktasına kadar kararsız olduğunu fark ederseniz, muhtemelen CPU’ya daha fazla güç sağlamanız gerekir.

Voltajı yavaşça artırmak için, Ryzen Master’ı bir sonraki voltaj ön ayarına taşıyacak olan “Voltaj Kontrolü” bölümündeki “Yukarı” düğmesine bir kez tıklayın. Ryzen CPU’ların genel kuralı, CPU voltajınızı 1,35 voltun altında tutmaktır, maksimum 1,45 volttur. 1,45 voltun üzerindeki voltajların kullanılması CPU’nun ömrünü kısaltabilir.

Intel İşlemcilerde Overclock

Hız aşırtmadan önce, bilgisayarınızın nerede durduğuna dair ekstra frekans olmadan bir kıyaslama yapmak iyi bir fikirdir. Bu nedenle, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS’unuzu girin; bu genellikle bilgisayar önyüklenirken “Sil” veya “F2” düğmesine basmayı içerir.

BIOS’unuzu keşfetmek için bir dakikanızı ayırın ve farklı ayar kategorilerine aşina olun. (Asus’umuz gibi bazı anakartlarda, bugün kullanacağımız özelliklerin çoğunu bulmak için “Gelişmiş Mod”a girmeniz gerekebilir.) Her anakart üreticisinin farklı bir düzeni vardır ve hatta belirli ayarları farklı adlarla adlandırabilir. Anakartınızda ayarımızın ne olduğundan emin değilseniz, Google’da bulun ve eşdeğerini bulmakta sorun yaşamamalısınız.

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arazi düzenine sahip olduğunuzda, genellikle “Kaydet ve Çık” özelliğinin yakınında bulunan “Optimize Edilmiş Varsayılanları Yükle” adlı bir seçenek arayın. Bu, BIOS’unuzu başlangıç ​​için iyi bir yer olan kemik stoğu ayarlarına sıfırlayacaktır. Ancak, anakartınız üzerinde biraz daha araştırma yapmak isteyebilirsiniz—bazı kartlar varsayılan olarak etkinleştirilmiş “otomatik hız aşırtma” ayarlarıyla gelir ve devam etmeden önce kapatmak isteyebilirsiniz.

Son olarak, Önyükleme menüsüne gidin ve PC’nizin doğru sabit sürücüden önyükleme yapacak şekilde ayarlandığından emin olun (birden fazla sürücünüz varsa), Optimize Edilmiş Varsayılanlara döndüğünüzde sürücü sıfırlanmış olabilir. Ardından, BIOS’unuzda “Kaydet ve Çık” seçeneğini seçin. Bilgisayarınız Windows’ta yeniden başlatılacaktır.

Hız aşırtma genellikle bilgisayarlarındaki grafik kalitesini veya oyun hızını artırmak isteyen hobiler ve oyuncular tarafından yapılır. Sonuç olarak, tipik PC’lerden daha fazla soğutma fanı ve daha hızlı işlemciler gerektirebilir.

CPU’ları, GPU’ları (Grafik İşlem Birimleri) ve RAM’i (Rastgele Erişim Belleği) overclock edebilirsiniz. Ancak hız aşırtmanız planladığınız gibi çalışmayabilir veya ne kadar ileri ittiğinize bağlı olarak donanımınıza zarar verebilirsiniz. Ancak ihtiyati tedbirler alır ve dikkatli bir şekilde ilerlerseniz, PC’nize zarar vermeden ekstra hız elde edebilirsiniz.

 

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır? Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır? Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır? Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu