Overclock Nedir? Overclock Nasıl Yapılır?

Overclock kavramı herhangi bir elektronik unsurun normalde standart olarak belirlenmiş çalışma hızından çok daha üzerinde bir hızda çalıştırılmasıdır.

Peki Overclock nedir? Overclock nasıl yapılır? bu soruların cevapları bu rehberimiz de sizlerle. Bu işlemin temel mantığı ise normal bir çalışma hızı ve performansına sahip olan elektronik parçanın yapılan farklı müdahaleler ile hızının ve doğal olarak performansının artırılmasıdır. Bu kavrama Türkçe karşılık olarak ise genellikle hız aşırtma denilmektedir.

Bu işlem ile ekran kartlarının, işlemcilerin ve daha birçok bilgisayar birleşeni ve parçasının hızları da yüksek seviyelere çıkartılmaktadır. Bu hızlandırma işlemi için ise bilgisayarların farklı donanım özelliklerine de sahip olmaları önemli bir detaydır.

Ayrıca her parçaya doğru ve başarılı olarak hızlandırma işlemi de yapılamayabilir, bu açılardan Overclock işlemleri öncesinde bazı bilgilerinde bilinmesi ve bunlara göre hareket edilmesi önemlidir.

Overclock Nedir? Overclock Nasıl Yapılır?

Overclock Nasıl Yapılır?

Bilgisayar hızları ve performanslarını artırmak için özellikle işlemciye ya da ekran kartı parçasına Overclock yapılabilir.

Bu noktada ilgili parçanın hızının bir kere değil sürekli olarak yüksek kalması amaçlanmalıdır, bu da daha fazla donanımsal özelliği ve enerji ihtiyacını beraberinde getiren bir durumdur. Genel olarak ise bu işlemi yapmak için atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilirler;

  • Bilgisayarın fan sistemi kontrolü
  • İşlemci hızı kontrolü
  • İşlemcinin sıcaklık değerlerinin ölçülmesi
  • İşlemcinin tam kapasiteyle çalıştırılması
  • BIOS yapısına giriş yapılması
  • Hızlandırma işlemlerinin ilgili unsurlara uygulanması
  • Kontrol edilmesi

BIOS bölümüne girerek advanced kısmına gelmelisiniz. Burada FSP değerlerini veya işlemci çarpanını değiştirerek işe başlarsınız. İşlemci hızını birde arttırmanız verim almanızı engelleyebilir. Bunun yerine 10 veya 20 MHZ olarak yükseltebilirsiniz. Bu işlemi yaparken de ısınma oranını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Isı değerleri normal ise bilgisayarı açarak hız kontrolünü yapabilirsiniz.

Göz atın:   Overclock Nedir? Ne işe Yarar? Overclock İçin Gerekenler Nelerdir?

Eğer AMD işlemci kullanıyorsanız AMD Ryzen Master programını indirip kolaylıkla Overclock işlemini yapabilirsiniz.

Bu aşamalar ile gerekli olan hızlanma sağlanacaktır, yeterli bulunmazsa hızlandırma aşamaları tekrar edilebilirler. İşlemi yaparken gösterilen bu değerleri düşürmeniz gerekir. Isının düşmesini sağlamak için kaliteli bir fandan destek alabilirsiniz. BIOS kısmında ayarlamaları yaparken önceki değerleri not etmeyi unutmayın.

Overclock Nedir? Overclock Nasıl Yapılır?

Overclock Nedir? Overclock Nasıl Yapılır? Overclock Nedir? Overclock Nasıl Yapılır? Overclock Nedir? Overclock Nasıl Yapılır?

Overclock Nedir? Overclock Nasıl Yapılır? Overclock Nedir? Overclock Nasıl Yapılır?

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu