Klavye Hız Testi - TeknoDiot.com

Klavye Hız TestiOn Parmak Klavye Hız Testi


Dakika Başına Yazdığınız Kelime:
0
Toplam Karakter:
0
Hatalı Karakter Sayınız:
0SÜRE:
60

Yazmaya başladığınızda 60 saniyeden geri saymaya başlayacaktır.
Telefon/Tablet kullanıcıları:
Klavyeyi etkinleştirmek için metin alanına çift tıklayın.Klavye hız testi ile yazı yazarken ne kadar hız olduğunuzu tespit etmenin en iyi yoludur. On parmak klavye testi aracımız sayesinde kendinizi test edin! Bilgisayar kullanan kişiler için klavye de yazım hızı bazı meslekler açısından önemli olmaktadır. Bazı mesleklere personel alımı sırasında da klavye hız testi yapılmakta ve en kısa sürede en çok kelimeyi yazan kişiler işe alınmaktadır.

Ek olarak akıllı telefon kullanıcıları da telefon klavye hız testi uygulayabiliyorlar. Test aracımız mobil platformda gayet stabil ve düzgün şekilde çalışmaktadır. Bilgisayar klavyesi kullanırken hiç kimsenin bir anda hızlı bir şekilde yazması mümkün olmamaktadır. Bunu başarmak için sabırlı ve düzenli bir şekilde çalışılması gerekmektedir. Klavyede hızlı yazmak on parmak klavye kullanmak için çeşitli kurslar düzenlenmektedir.

Bu kurslara katılmak çok faydalı olmakla birlikte evinden ve bilgisayarın başından hiç kalkmadan da bu konuda çalışmak ve kişinin kendisini geliştirmesi mümkün olmaktadır. Bu konuda yapılan testler ile başlangıç hızı kontrol edilmekte ve kişinin hangi düzeyde olduğu belirlenmektedir.

Klavye Hız Testi Nasıl Yapılır?

Klavye kullanan kişinin 1, 2, 3 dakikalar içinde kaç kelime yazdığının tespiti yapılıyor. Bunun için bu şekilde düzeyin belirlenmesinin ardından ise klavye hızının geliştirilmesi için de bir çalışma programı yapılıyor. Klavye hız testini şu aşamalarda gerçekleştiriliyor ve sonuçları da anında alınabiliyor.

    • Ekranda bir dakika içinde yazılabilecek ve Türkçe de en çok kullanılan kelimeler yer alıyor.
    • Ekranda bu kelimelerin yazılacağı bir alan bulunuyor
    • Kullanıcı bu kelimeleri yazmaya başlıyor.
  • Süre bitiminde bir dakika içinde kaç kelimeyi doğru olarak yazdığı da otomatik olarak hesaplanıyor.
  • Toplam vuruş sayısı, doğru yazılan kelimeler, yanlış yazılan kelimeler ve başarı oranı belirtiliyor.

Klavye Hız Testi Ne İşe Yarıyor?

Bilgisayar klavyesini hızlı kullanması ve kısa sürede çok sayıda kelimeyi hatasız olarak yazması gereken kişiler klavye hız testi yapmaktadır. Bu testin sonunda ise hızını ve doğru yazma oranını görmektedirler. Ardından yapılan eğitimlere katılmanın yanında ayrıca yapılan yarışmalara katılarak da diğer insanlar ile aralarında ki farkı kapatarak öne geçme imkanı bulmaktadırlar.

Testte hızının yavaş olduğunu gören kişiler düzenlenen eğitimlere katılabilmektedir. Online olarak verilen bu derslerden yararlanmak için bir ücret ödenmemekte sadece siteye üye olunması gerekmektedir. F klavye ya da Q klavye kullanılıyor olmasına bağlı olarak takip edilmesi gereken dersler de değişmektedir.

Yazma Hızınızı Nasıl Artırırsınız?

Derin bir nefes alın, parmaklarınızı gevşetin ve yavaşlayın. Yazma hızı testini denerken odaklanmanız ve sinirlenmemeniz gerekir. Daha hızlı yazmaya başlamak için yapabileceğiniz en iyi şey daha fazla yazmaktır. Kemerinizin altına ne kadar çok pratik yaparsanız, ‘yazma-fu’nuz o kadar hızlı olacaktır. Her şey kas hafızasını geliştirmekle ilgili. Sadece iyi alışkanlıkları pekiştirdiğinizden emin olun ve yoğun bir yazma seansından sonra parmaklarınızı incitecek olanları değil.

Klavye Hız Testi

En İyi 10 Parmakla Yazma Düzeni Nedir?

Elbette, yazmak için on parmağınızı kullanmalısınız, ancak sizin için en rahat olan bir düzen ile başlayabilirsiniz. F ve J tuşlarındaki küçük çıkıntılar, parmaklarınızın bakmadan doğru konumu bulmasına yardımcı olacaktır. Bu kurulum size tam bir hareket aralığı sağlamalıdır. Ne kadar çok yazarsanız, o kadar hızlı olursunuz. Yazmaya daha ergonomik bir yaklaşım öneren birkaç alternatif düzen vardır. Ayrıca büyük bir adım atabilir ve Dvorak klavyeyi deneyebilirsiniz, ancak bu farklı bir hikaye.

Düzenli Olarak Pratik Yapmalı mıyım?

Elbette, günlük yazma dersleri almaktan daha iyi bir şey yoktur. On dakikalık yazma alıştırmasını tekrarlamak, yazma becerileriniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. TheTypingCat, nasıl yazılacağına dair sürekli öğrenmeyi pekiştirmek için yapılmıştır. İlerlemenizi izliyoruz, böylece yazma hızınızın ve doğruluğunuzun zaman içinde nasıl arttığını görebilirsiniz. Düzenli faaliyetler, profesyonel yazım becerilerine ulaşmada kritik bir faktördür.

Yazma Testi Avantajları

Yazmak, bilgisayar kullanan herkes için önemli bir beceridir. Ne kadar rahat yazarsanız, üzerinde çalıştığınız şeye o kadar fazla odaklanabilirsiniz. Yavaş yazmak ve yazım hatalarını düzeltmek, dikkatinizi başarmaya çalıştığınız şeyden (e-posta yazmak, form doldurmak, vb.) Uzaklaştırır. Ne kadar iyi yazdığınızı keşfetmek için bu gelişmiş klavye yazma testi kullanın. Alıştırma, yazma becerilerinizi geliştirmenin anahtarıdır. Bu yazma testini ne kadar çok kullanırsanız, o kadar hızlı yazarsınız. Her testten sonra size detaylı geri bildirim veriyoruz. Hızınız, nerede yavaşladığınız ve yaptığınız hata türleri ile ilgili istatistikleri içerir.

Ortalama Yazma Hızı Nedir?

Ortalama bir kişi dakikada 38 ila 40 kelime WPM (Dakika Başına Kelime) yazar. Bu, dakikada 190 ila 200 karakter (BGBM) anlamına gelir. Bununla birlikte, profesyonel daktilolar çok daha hızlı yazarlar, ortalama 65 ila 75 WPM (Dakika Başına Kelime) arasındadır.

Dakikada Kaç Kelime İyi Bir Puan?

Ortalama bir profesyonel daktilo genellikle 65 ila 75 WPM yazar. Daha gelişmiş pozisyonlar 80 ila 95 gerektirir (bu genellikle gönderim pozisyonları ve diğer zamana duyarlı yazma işleri için gereken minimumdur). Çalışmaları 120 WPM’nin üzerinde hızlar gerektiren bazı ileri düzey yazarlar da vardır.

Düzenli Olarak Pratik Yapmalı mıyım?

Elbette, günlük yazma dersleri almaktan daha iyi bir şey yoktur. On dakikalık yazma alıştırmasını tekrarlamak, yazma becerileriniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. TheTypingCat, nasıl yazılacağına dair sürekli öğrenmeyi pekiştirmek için yapılmıştır. İlerlemenizi izliyoruz, böylece yazma hızınızın ve doğruluğunuzun zaman içinde nasıl arttığını görebilirsiniz. Düzenli faaliyetler, profesyonel yazım becerilerine ulaşmada kritik bir faktördür.

Klavye Yazma Testi Avantajları

Yazmak, bilgisayar kullanan herkes için önemli bir beceridir. Ne kadar rahat yazarsanız, üzerinde çalıştığınız şeye o kadar fazla odaklanabilirsiniz. Yavaş yazmak ve yazım hatalarını düzeltmek, dikkatinizi başarmaya çalıştığınız şeyden (e-posta yazmak, form doldurmak, vb.) Uzaklaştırır.

Ne kadar iyi yazdığınızı keşfetmek için bu gelişmiş yazma testini kullanın. Alıştırma, yazma becerilerinizi geliştirmenin anahtarıdır. Bu yazma testini ne kadar çok kullanırsanız, o kadar hızlı yazarsınız. Her testten sonra size detaylı geri bildirim veriyoruz. Hızınız, nerede yavaşladığınız ve yaptığınız hata türleri ile ilgili istatistikleri içerir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dakika Başına Karakter (CPM) Nedir?

CPM, dakika başına karakter anlamına gelir. Dolayısıyla CPM, WPM’nin 5’e bölünmesidir. Bazen insanlar bir tuş vuruşunu eşdeğer olarak kullanır, ancak bu aynı şey değildir. Tuş vuruşu, klavyedeki tek vuruştur. Tek bir karakter olan büyük harf “A” için iki tuş vuruşu sayarız. (SHIFT + A)

Yazarken Doğru Parmak Pozisyonu Nedir?

Her zaman parmaklarınızı ana satıra yerleştirerek yazmaya başlamalısınız. F ve J tuşunun üzerinde işaret parmaklarınızın ilk konumunu gösteren küçük çıkıntılar vardır. Bakmadan klavyede bu başlangıç ​​konumunu bulmanıza yardımcı olur. Bu pozisyona başladığınızda, parmaklarınız tam hareket açıklığına ve tüm tuşlara uygun bir mesafeye sahip olur. Yazma sırasında ellerin en uygun şekilde yerleştirilmesidir.

Yazma Hızı Neden Önemlidir?

Dokunarak yazma, ana aktivitenize odaklanmanızı sağlar. Ne kadar hızlı yazabildiğinizden daha az dikkatiniz dağılmış olmak size muazzam verimlilik artışı sağlar. İşinizi daha iyi ve daha kaliteli yapmanıza olanak sağlar. Çok daha az yazım hatası yapacak ve şiniz çok daha değerli olacaktır. Daha hızlı ve daha iyi iletişim kurabilirsiniz.

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu