Tiktok Takipçi Satın Al

Telefon IMEI Sorgulama, IMEI Numarası Nedir?

Telefon imei sorgulama işlemi nasıl yapılır? İmei nedir? gibi soruları sizler için cevaplıyoruz.

IMEI kullandığımız cep telefonlarının bir anlamda T.C. kimlik numarasıdır. Dünya üzerinde üretilen her telefona bir IMEI numarası tanımlanır. Peki İmei sorgulama işlemi nasıl yapılır?


15 hane olarak standart şekilde tanımlanan IMEI numarası her cep telefonunda farklıdır. IMEI numarası her telefonun birbirinden ayırt edilebilmesi için tanımlanmaktadır. IMEI numarası yasal takip ve dinleme için kullanılabilir. Ayrıca telefonun onarımı, geçmişi, garanti başlangıcı ve üretim yeri gibi bilgiler IMEI numarası ile kaydedilmektedir. Telefon imei sorgulama ile alakalı detaylar makalemizin ilerleyen satırlarında mevcut.

IMEI Numarası Nedir?

IMEI nedir diye merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. IMEI (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği), bir mobil ağdaki bir cihazı tanımlamak için kullanılan benzersiz bir numaradır. Bunu telefonunuzun sosyal güvenlik numarası olarak düşünebilirsiniz. 15 basamaklıdır ve her GSM telefonuna atanmıştır — CDMA cihazlarının bir MEID numarası vardır.

IMEI numarası, ahizeniz kaybolduğunda veya çalındığında kullanışlıdır. Hayır, telefonu sihirli bir şekilde size geri getirmez, ancak onu bulan veya çalan kişinin onu kullanamayacağından emin olabilirsiniz. Operatörünüz, IMEI numarasına göre bir cihazı listelemeyi reddedebilir ve aynısını yapmak için diğer operatörlerle iletişime geçebilir. Bu, telefonun yeni bir SIM kartla bile artık arama yapmayacağı/almayacağı veya hücresel şebeke üzerinden çevrimiçi bağlanmayacağı anlamına gelir.

Örneğin telefonunuz kaybolduğu veya çalındığı zaman bununla alakalı yasal başvuru yaparak telefonu kullanıma kapattırabilirsiniz. IMEI numarasını bilmeyen telefon ve akıllı cihaz sahipleri IMEI sorgulama işlemi yapmak istiyor. Telefon üzerinden arama bölümüne girerek kolay yoldan IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun tuş takımından *#06# kodunu tuşladığınız takdirde ekrana IMEI bilgileriniz gelecektir.

Kullandığım IMEI Numarası Kayıtlı mı?

İkinci el cep telefonu satın alan kullanıcılar telefonlarının kayıtlı olup olmadığını öğrenmek istiyor. Eğer yurt dışından getirilen bir cihaz pasaport ile birlikte kayıt altına alınmamışsa 4 ay içerisinde bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından cihaz kullanıma kapatılmaktadır. Bu yüzden alacağınız ikinci el cihazın kayıtlı olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Telefon BTK IMEI Sorgulama

Telefon IMEI Sorgulama, IMEI Numarası Nedir?

Yukarıdaki alandan sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Telefonun öncelikle yukarıda belirttiğimiz kod ile IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Ardından e-Devlet’e giriş yaparak arama kısmına BTK IMEI Sorgulama yazabilirsiniz. Açılan sayfada 15 haneli IMEI numaranızı istenen alana girerek sorgula butonuna tıklamalısınız. Butona tıkladıktan sonra sorgulama yaptığınız IMEI numarasının bilgileri size verilecektir. IMEI numarası ile alakalı tüm bilgiler ekranda yer alır. 

Telefon IMEI sorgulama işlemi gerçekleştirerek kullandığınız cihazla alakalı bilgilere sahip olabilirsiniz. Satın almak istediğiniz cihazla ilgili de ayrıntılı bilgi sahibi olmak için muhakkak sorgulama işlemi yapmalısınız. Yurt dışından getirilen bir cihaz eğer kaydedilmezse 120 günlük sürenin ardından kullanıma kapatılacaktır. Kullanıma kapatılan telefonları yasal yoldan açtırmak yerine farklı bir IMEI numarasının kopyalama işlemi de yapılabiliyor.

Bu şekilde IMEI kopyalama işlemleri güvenlik açıkları ve tehditler ortaya çıkaracaktır. Eğer kullandığınız cihaza IMEI numarası kopyalama işlemi yaptırırsanız yaşayabileceğiniz birçok problem olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. IMEI kopyalama işlemi ile kullanılan cihazlara herhangi bir güncelleme getirilmediğini de belirtmeliyiz.

IMEI Numarası Öğrenme

Telefon IMEI Sorgulama, IMEI Numarası Nedir?

Artık IMEI’nin ne olduğunu bildiğinize göre, onu nasıl bulacağınıza bir göz atalım. Bir Android telefonda IMEI’yi kontrol etmenin en kolay yolu *#06# tuşlamaktır, ardından numara ekranınızda görünmelidir. Eğer bir varsa çift SIM telefon her SIM yuvası için bir tane -, iki IMEI numaralarını göreceksiniz. Ayrıca IMEI’yi cihazınızın ayarlarından Cihaz hakkında > Durum > IMEI bilgileri bölümüne giderek kontrol edebilirsiniz , ancak yol el cihazınıza bağlı olarak farklılık gösterebilir.

IME Nasıl Çalışır?

Çoğu mobil iletişim cihazında, kullanıcı tuş takımına *#06# (yıldız-libre-sıfır-altı-libre) karakter dizisini girdiğinde IMEI ekranda görünür. IMEI kodu, pil bölmesinin içine de yazdırılabilir. Bir telefon seti kaybolduğunda veya çalındığında, sahibi CEIR’i (Central Equipment Identity Register) arayabilir ve cihazı IMEI numarasına göre kara listeye alabilir. Bu işlemden sonra, çoğu durumda set, biri birimin SIM kartını değiştirse bile işe yaramaz hale gelir . Ancak, kolay bir iş olmasa da, yetenekli ve kararlı bir cracker bazen IMEI numarasını değiştirebilir ve arama yapmak için çalıntı bir set kullanabilir.

Bir mobil iletişim cihazı satın aldıktan hemen sonra, sahibinin kaybolması veya çalınması durumunda hızlı bir şekilde erişilebilmesi için IMEI kodunu güvenli bir yere kaydetmesi gerekir. Evet bu içeriğimizde IMEI sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı aktarmış olduk.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu