«
İşlemci Darboğazı Nedir? Bilgisayar Haberleri Donanım Haberleri Rehber

İşlemci Darboğazı Nedir? bu sorunun cevabını bu rehberimiz de sizlere aktaracağız. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

İşlemci Darboğazı Nedir?

Darboğaz bilgisayar da uyumsuz parçaların yaptıgı performans düşüklüğüdür.Darboğaz kısaca parçaların birbirine uyumsuzluğu demektir.Ekran kartı ve işlemciyle beraber Ram , Harddisk, SSD ve verimsiz güç kaynakları darboğaza sebebiyet verebilir.Darboğaz, işlemcinin ekran kartını tam olarak besleyememesine denir. Yani stabil bir sistemde, güçlü bir oyunda ekran kartının kendi gücünün tamamını kullanması gerekir ve işlemci kullanımının da bir o kadar düşük olması gerekir.

[ilgiliicerik icerik_id=”11831″]

Ancak darboğaz söz konusu olan bir sistemde  işlemci kullanımı tavan yapar %100 kullanım ve bu da işlemcinin ekran kartına yetemediğini gösterir. Bunun sonuncunda ekran kartı kullanımı düşer. Yani yeteri kadar performansı alamazsınız. Darboğaza örnek verecek olursak GTX 980Ti ekran kartımız var ve render la ugraşıyorsunuz.Aktarım hızı yavaş bir harddisk ile çalışıyorsunuz işte tam burda donanım gücü yetersizliği  yani eşitşizlik söz konusu.Aşağıdaki resimde daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

İşlemci Darboğazı Nedir? Bilgisayar Haberleri Donanım Haberleri Rehber

Resim deki anlatılmak istenen, birbirine eş değer uyumlu parçalar kullanarak darboğazı engelleyebiliriz ayrıca daha fazla performans alarak kendimizi mutlu edebiliriz.


Bir Cevap Yaz

Serhan Durgutlu Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *