İşlemci Darboğazı Nedir?

İşlemci Darboğazı Nedir?

Abone Ol 

İşlemci Darboğazı Nedir? bu sorunun cevabını bu rehberimiz de sizlere aktaracağız. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

İşlemci Darboğazı Nedir?

Darboğaz bilgisayar da uyumsuz parçaların yaptıgı performans düşüklüğüdür.Darboğaz kısaca parçaların birbirine uyumsuzluğu demektir.Ekran kartı ve işlemciyle beraber Ram , Harddisk, SSD ve verimsiz güç kaynakları darboğaza sebebiyet verebilir.Darboğaz, işlemcinin ekran kartını tam olarak besleyememesine denir. Yani stabil bir sistemde, güçlü bir oyunda ekran kartının kendi gücünün tamamını kullanması gerekir ve işlemci kullanımının da bir o kadar düşük olması gerekir.

[ilgiliicerik icerik_id=”11831″]

Ancak darboğaz söz konusu olan bir sistemde  işlemci kullanımı tavan yapar %100 kullanım ve bu da işlemcinin ekran kartına yetemediğini gösterir. Bunun sonuncunda ekran kartı kullanımı düşer. Yani yeteri kadar performansı alamazsınız. Darboğaza örnek verecek olursak GTX 980Ti ekran kartımız var ve render la ugraşıyorsunuz.Aktarım hızı yavaş bir harddisk ile çalışıyorsunuz işte tam burda donanım gücü yetersizliği  yani eşitşizlik söz konusu.Aşağıdaki resimde daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

İşlemci Darboğazı Nedir?

Resim deki anlatılmak istenen, birbirine eş değer uyumlu parçalar kullanarak darboğazı engelleyebiliriz ayrıca daha fazla performans alarak kendimizi mutlu edebiliriz.

Göz atın:   ASUS Yeni Oyuncu Monitörünü Duyurdu: ROG Swift PG27UQX

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu