Tiktok Takipçi Satın Al

İşlemci Darboğazı Nedir?

İşlemci darboğazı nedir? bu sorunun cevabını bu rehberimiz de sizlere aktaracağız. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.


Darboğaz bilgisayar da uyumsuz parçaların yaptığı performans düşüklüğüdür. Darboğaz kısaca parçaların birbirine uyumsuzluğu demektir. İşlemci darboğazı, fiziksel bir CPU üzerindeki çok fazla talebin sistem performansını düşürdüğü veya sistemin daha yavaş çalışmasına neden olduğu bir durumdur.

“CPU darboğaz” terimi genellikle farklı türdeki BT kurulumlarında kullanılır. Örneğin, oyunlarda CPU darboğazı, ekran grafiklerinin oluşturulmasını etkileyen ve saniyede kare sayısında düşüşe neden olan CPU ile ilgili bir sorunu ifade eder. Birden çok CPU’ya (veya çok çekirdekli işlemcilere) sahip bir bilgisayarda, bir çekirdeğin darboğaza neden olduğu durumlar da olabilir.

İşlemci Darboğazı Nasıl Oluşur?

CPU darboğazının oluşmasının ana nedeni, merkezi işlem birimi tarafından yürütülen uygulama veya programın mevcut olandan daha fazla kaynağa ihtiyaç duymasıdır. Örneğin, oyunların kare hızı düşüşlerinden muzdarip olmasının birkaç nedeninden biri, bir işlemcinin birden çok çekirdeğini tam olarak kullanacak şekilde kodlanmamaları ve herhangi bir zamanda yalnızca bir çekirdeğe güvenmeleridir.

Bu nedenle, başka bir program ilk programın halihazırda kullanmakta olduğu bazı kaynaklara ihtiyaç duyarsa, çalıştırılmadan önce bu kaynakların serbest kalmasını beklemesi gerekecektir. Darboğazların oluşmasının diğer nedeni, çalışan çok fazla işlemin olmasıdır.

CPU darboğazı, fiziksel bir CPU üzerindeki çok fazla talebin sistem performansını düşürdüğü veya sistemin daha yavaş çalışmasına neden olduğu bir durumdur. “CPU darboğazı” terimi genellikle farklı türdeki BT kurulumlarında kullanılır. Örneğin, oyunlarda işlemci darboğazı, ekran grafiklerinin oluşturulmasını etkileyen ve saniyede kare sayısında düşüşe neden olan işlemci ile ilgili bir sorunu ifade eder.

İşlemci Darboğazı Nedir?

CPU Darboğazı Nasıl Belirlenir?

Bilgisayarınızda yüksek kaliteli bir GPU (grafik işlem birimi) kuruluysa ancak yine de video oyunları oynarken gecikmeler ve yavaşlamalarla karşılaşıyorsanız, CPU darboğazından muzdarip olabilirsiniz. Oyunun çözünürlüğünü düşürmeyi deneyebilir ve performansı artırıp artırmadığını görebilirsiniz. Varsa, CPU’nuzu daha hızlı saat hızına ve daha fazla çekirdeğe/iş parçacığına sahip olanla yükseltmeniz veya değiştirmeniz gerekebilir.

Bulut bilişimde işlemci darboğazları, bir örnek tüm bilgi işlem kaynaklarını aldığında ve diğer örneklerin düzgün çalışması için yeterince bırakmadığında ortaya çıkabilir. Bu, bir örnek kendisine tahsis edilen tüm sanal CPU’ları kullandığında veya bir sunucudaki mevcut tüm fiziksel CPU’ları kullandığında meydana gelebilir.

Ekran kartı ve işlemciyle beraber Ram, Harddisk, SSD ve verimsiz güç kaynakları darboğaza sebebiyet verebilir. Darboğaz, işlemcinin ekran kartını tam olarak besleyememesine denir. Yani stabil bir sistemde, güçlü bir oyunda ekran kartının kendi gücünün tamamını kullanması gerekir ve işlemci kullanımının da bir o kadar düşük olması gerekir.

Sanallaştırmada, bir sanal makine (VM) sunucusu, çalıştırdığı tüm VM’leri desteklemek için yeterli kaynağa sahip olmadığında CPU darboğazları oluşabilir.

İşlemci Darboğazı Nedir?

İşlemci Darboğaz Nedenleri

  • Kullanılabilir işlem gücünün %100’ünü kullanan bilgisayarda çalışan uygulamalar
  • Aynı anda çalışan çok fazla uygulama
  • Bir virüs enfeksiyonu

İşlemci darboğaz, fiziksel bir CPU üzerindeki çok fazla talebin sistem performansını düşürdüğü veya sistemin daha yavaş çalışmasına neden olduğu bir durumdur. “CPU darboğazı” terimi genellikle farklı türdeki BT kurulumlarında kullanılır. Örneğin, oyunlarda işlemci darboğazı, ekran grafiklerinin oluşturulmasını etkileyen ve saniyede kare sayısında düşüşe neden olan CPU ile ilgili bir sorunu ifade eder.

Genel olarak, işlemci darboğaz, herhangi bir zamanda bir bilgisayar sistemine veya ağına çok fazla talep geldiğinde ortaya çıkar ve bu da performansın düşmesine neden olur. Aylarca veya yıllarca sorunsuz çalışan sistemlerin aniden CPU darboğazı yaşayabileceği gözlemlendi.

Bu genellikle, ağa veya sisteme eklenen yeni donanımların (örneğin, kullanıcı bilgisayarları) veya yazılımların (örneğin, yeni uygulamalar) neden olduğu artan kaynak taleplerinden kaynaklanır. Sorun, aynı anda birden fazla kullanıcının sistemi kullanmaya başlaması gibi normal sistem kullanımının beklenmedik bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu