TeknoDiot
     
     
     

İşlemci Darboğazı Nedir?

İşlemci Darboğazı Nedir?

İşlemci Darboğazı Nedir? bu sorunun cevabını bu rehberimiz de sizlere aktaracağız. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

İşlemci Darboğazı Nedir?

Darboğaz bilgisayar da uyumsuz parçaların yaptıgı performans düşüklüğüdür.Darboğaz kısaca parçaların birbirine uyumsuzluğu demektir.Ekran kartı ve işlemciyle beraber Ram , Harddisk, SSD ve verimsiz güç kaynakları darboğaza sebebiyet verebilir.Darboğaz, işlemcinin ekran kartını tam olarak besleyememesine denir. Yani stabil bir sistemde, güçlü bir oyunda ekran kartının kendi gücünün tamamını kullanması gerekir ve işlemci kullanımının da bir o kadar düşük olması gerekir.

[ilgiliicerik icerik_id=”11831″]

Ancak darboğaz söz konusu olan bir sistemde  işlemci kullanımı tavan yapar %100 kullanım ve bu da işlemcinin ekran kartına yetemediğini gösterir. Bunun sonuncunda ekran kartı kullanımı düşer. Yani yeteri kadar performansı alamazsınız. Darboğaza örnek verecek olursak GTX 980Ti ekran kartımız var ve render la ugraşıyorsunuz.Aktarım hızı yavaş bir harddisk ile çalışıyorsunuz işte tam burda donanım gücü yetersizliği  yani eşitşizlik söz konusu.Aşağıdaki resimde daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

İşlemci Darboğazı Nedir?

Resim deki anlatılmak istenen, birbirine eş değer uyumlu parçalar kullanarak darboğazı engelleyebiliriz ayrıca daha fazla performans alarak kendimizi mutlu edebiliriz.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Powerline Nedir?

Buğra Noyan

HyperX’ten Türk Oyunculara Müjde!

Buğra Noyan

Sapphire’dan 16 GB’lık Radeon RX 570 HDMI Blockchain Ekran Kartı Duyuruldu ve Fiyatı!

Sefa Taşkıran

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.