Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayarınızı hızlandırmak için TeknoDiot olarak hazırlamış olduğumuz bu rehbere bir göz atarak mutlaka uygulayın. Bu rehber sizler için en iyisi olacaktır.

Aldığımız teknoloji aletleri üretildiği dönemin şartlarına göre hazırlanmaktadır. Lakin aldığımız teknolojik cihazlarda kullandığımız programlarda cihazların özelliklerine göre hazırlanmaktadır. Her yeni geçen gün çıkan özellikli bilgisayarlar bir önceki modelden daha üst düzey olduğu için kısa sürede bilgisayarımız birçok konuda yavaş kalabilmektedir. Bunun dışında bilgisayarların kullanım amacına uygun kullanılmaması gibi sebeplerden dolayı da yavaşlamalar görülebilmektedir.

Örneğin fan pervanelerini temizlememek, sürekli çalıştırmak, sürekli prizde tutmak, virüslü yazılımları kullanmak gibi sebeplerden dolayı bilgisayarlarda yavaşlama görülmektedir. Birçok bilgisayar kullanıcısı bilgisayar hızlandırma yöntemleri konusunda kendince teknikler uygulamaktadır. Bu yazımızda bir bilgisayarı hızlandırmak için neler yapılmalıdır şeklinde önerileri anlatacağız.

[sp-related style=”dark” id=”13138″] [sp-related style=”dark” id=”13261″] [sp-related style=”dark” id=”13396″] [sp-related style=”dark” id=”15452″]

Temiz Format Atın

Bilgisayarınız uzun süredir format atılmamış bir durumda ise yüklenen yazılımlarda bulunan zararlı kod betikleri ile yavaşlamış olabilir. Bunun için bir CD dosyasına ya da USB sürücüsüne yüklenmiş temiz Windows dosyası ile format atarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Fanları Temizleyin, Termal Macunu Kontrol Edin

Bilgisayarınız laptop ya da masaüstü olması fark etmeksizin FAN pervanelerinde kirlenmeye bağlı olarak hava kanalları kapanmış olabilir. Eğer bilginiz varsa siz yoksa bir bilgisayarcıya götürerek fan pervanelerini temizletin. Ayrıca bakır tellerin bağlantı noktasında termal macun ısınmayı ve yavaşlamayı önleyici etkiye sahiptir. Termal macun bitmişse, macun sıkımı gerçekleştirebilirsiniz.

SSD Takın

Günümüzde bilgisayarlar için hazırlanan uygulamalar ve oyunlar oldukça hızlı çalışmaktadır. Eğer sizin bilgisayarınızda yavaşlama söz konusu ise HDD çıkartıp yerine SSD takarsanız bu konuda oldukça olumlu bir sonuç elde edersiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Antivirus Programlarını Kullanın

Bilgisayarınıza bulaşmış olan zararlı yazılımlar bilgisayarın kaynaklarını sömürerek bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olabilmektedir. Bunun için anti virüs ya da malware temizleyici uygulamaları bilgisayarınıza kurarak genel bir tarama başlatın. Eğer virüs gibi benzeri zararlı kod betikleri varsa temizlendikten sonra bilgisayarınızın çalışma hızındaki artışı gözle görülür bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Göz atın:   Amazon, Popüler Web Sıralama Hizmeti Alexa'nın Fişini Çekiyor

Başlangıç Programlarını İptal Edin

Bilgisayarlar başlatıldığı zaman başlangıçta otomatik açılan programlar arka planda çalışmaya devam ettikleri için kullanmadığınız halde bile yavaşlamaya neden olabilir. Başlangıç programlarını iptal ederek bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu