İnternet Hız Testi

İnternet hız testi birçok kullanıcının kullandığı popüler araçların başında gelmekte. İnternet Hız Testi, tarayıcınızı kullanarak bağlantınızın indirme ve yükleme hızlarını kontrol eden bir HTML5, Flash olmayan bant genişliği testidir.

 

Bant genişliği testimiz HTML5 teknolojisini kullanır ve herhangi bir indirmenin çalıştırılmasını gerektirmez. Bant genişliği hız testleri genellikle hızı kontrol etmek için kullanılır.

Bir internet hız testi internete bağlantı hızı ve bağlı cihaz kalitesini ölçer. Bunu, internet bağlantınızın farklı yönlerini, yani ping (gecikme), indirme (download) hızı ve yükleme (upload) hızı gibi, analiz eden birden fazla ardışık test çalıştırarak yapar. Bu değerlerin her biri, sonraki paragrafta hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bağlantının belirli niteliklerini temsil eder.

Yavaş bir internet bağlantısının ne kadar sinir bozucu olabileceğini hepimiz biliyoruz. teknodiot.com’un ücretsiz internet hız testi ile, WiFi’nizin neden olması gerektiği gibi performans göstermediğini teşhis etmenize yardımcı olacak jitter ve ping gibi daha ayrıntılı istatistiklerin yanı sıra yükleme ve indirme hızlarınızın ne kadar hızlı olduğunu görebilirsiniz.

İnternet hız testi sonuçlarımız size internet bağlantınız hakkında birkaç farklı şey söyler. İnternet hızınızın yönlerini ve ayrıca internet sağlayıcınızı, IP adresinizi ve testinizi çalıştırmak için kullanılan sunucunun konumunu da kapsar.

İnternet Hız Testi

İndirme Hız Testi Nasıl Yapılır? (Download)

İndirme hız testi, bir sunucuya birden çok bağlantı açılarak ve aynı anda tüm bağlantılarda büyük bir veri dosyasının indirilmesine başlanarak gerçekleştirilir. Bu yaklaşım, internet bağlantısının tüm bant genişliğinin maksimize edilmesini ve böylece maksimum veri veriminin ölçülebilmesini sağlar. Veri çıkışını ölçüm süresine göre kaydetmek, veri indirmek için mevcut internet hızını verir.

Wi-Fi İnternet Hız Testi

Bu wifi hız testi herhangi bir mobil cihazda çalışacaktır. Wi-Fi internet hızınızı test etmek için, Wi-Fi ağınıza bağlı bir cihazla (bir akıllı telefon gibi) hız testi yapmanız yeterlidir. Ağınızın yönlendiricinize daha yakın veya daha uzakta ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için bunu evinizin farklı alanlarında yapabilirsiniz.

Hızlarınızın Ethernet ile Wi-Fi üzerinden bağlanan farklı cihazlarda nasıl karşılaştırıldığını kontrol etmek, ağınızdaki yavaşlamaları gidermenin harika bir yoludur. Örneğin, hızlarınız Wi-Fi’de modeminize kablolu bağlantıyla test edilenden çok daha yavaşsa, yönlendiriciniz bağlantınız için bir darboğaz olabilir. Ancak hızlarınız her ikisinde de karşılaştırılabilirse, bu muhtemelen bir ekipman sorunu değildir.

Yükleme Hız Testi Nasıl Yapılır? (Upload)

Yükleme hızı, indirme analizinin sırasını ters çevirerek test edilir. Yine test sunucusuna birden çok bağlantı açılır. Bir dosyayı indirmek yerine, cihazınızda büyük bir rasgele veri dosyası oluşturulur ve sunucuya yapılan tüm bağlantılardan iletilir. Verilerin birden çok akış aracılığıyla ağ üzerinden sunucuya iletilmesi, maksimum verimin ölçülmesini sağlar. Yine, veri çıkışını zamana karşı kaydetmek, veri yüklemek için mevcut internet hızını verir.

Ping Testi Nasıl Yapılır?

Ping testi sırasında cihaz, internetteki test sunucusuna ağ üzerinden küçük bir veri paketi gönderir. Sunucu bu paketi aldığında, gidiş dönüşü tamamlayarak onu cihaza geri gönderecektir. Veri paketinin gidiş dönüşü tamamlaması için geçen süre, ping olarak da bilinen gecikme olarak adlandırılır. Doğru bir okuma elde etmek için, arka arkaya birden çok ping testi gerçekleştirilir ve nihai sonuç tüm bu testlerin ortalamasıdır.

İnternet Hız Testi

teknodiot.com internet hız testi kullanırken tüm bunlar sizin için otomatik olarak ele alınır. Ancak hızı doğru bir şekilde test etmek için çok önemli bir noktayı hesaba katmalısınız. Bu, kullanmak istediğiniz cihaza, telefon veya tablet veya bilgisayar olmasına bağlıdır. Bir bilgisayardaki internet hızını kontrol etmek için tarayıcınızı ve bu web sitesindeki uygulamayı kullanın. Ek olarak Google Fiber’de dünya üzerinden altyapıyı geliştirmeyi amaçlayan en köklü firmadır. Google’ın büyük destekleri bu sektörde mevcuttur.

Cihazınızı bir Ethernet kablosuyla doğrudan modeminize bağlayın ve test dışında cihazınızdaki diğer tüm programları kapatın. Wi-Fi yönlendiricinizi kapatın. Doğru bir ortalama elde etmek için hız testini üç veya dört kez çalıştırın.

İnternet Hız Testi

İnternet Hızınız Beklenenden Daha Yavaşsa

Hız testi sonuçlarınızın beklediğiniz kadar hızlı olmamasının birkaç nedeni vardır. Daha doğru bir okuma elde edip edemeyeceğinizi görmek için şu ipuçlarını deneyin:

  • Güvenlik duvarınızı geçici olarak devre dışı bırakın (ancak daha sonra tekrar açmayı unutmayın).
  • Test etmek için kullandığınız cihazın internete bağlı tek cihaz olduğundan emin olun.
  • Modeminizi ve yönlendiricinizi sıfırlayın ve tekrar deneyin.
  • Test cihazınızı bir Ethernet kablosuyla doğrudan modeminize takın.

Tutarsız sonuçlar görüyorsanız, ağınızda bir sorun olabilir. Yavaş internetin bu dediklerimizden sonra düzelmediyse operatörünüzle iletişime geçmenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Hız Testleri Nasıl Çalışır?

İnternet hız testleri, hız testimizde sağ alt tarafta gösterilen size en yakın sunucuyu belirleyerek başlar. Seçilen test sunucusunun uygun olmadığını görürseniz, daha doğru bir sonuç almak için sayfayı yenilemenizi ve testi tekrar çalıştırmanızı öneririz.

Örneğin, Las Vegas’ta yaşıyorsanız ve test sunucunuz olarak bir Denver sunucusu seçildiyse, test sonuçlarınız doğru olmayacaktır. Bir test sunucusu tanımlandığında, bilgisayarınızdan sunucuya ve geri bir bilgi paketi gönderilir. Bu bilginin bu yolculuğu yapması için geçen süre, ping ve gecikmenizi etkiler. Daha sonra, hız testi bir dizi veriyi indirir ve yükler. İnternetinizin bu işlevleri ne kadar hızlı gerçekleştirebileceği indirme ve yükleme hızınız olur.

Ping Nedir?

Ping veya gecikme, bir sinyalin hedefine gitmesi için geçen süre nedeniyle bir sinyalin gecikmesini tanımlar. Bu bağlamda, bir veri paketinin ağ üzerinden gidiş dönüşünü tamamlaması için geçen zamanı ve sunucudan alındığı onayını temsil eder. Bir zaman değeri olarak, genellikle Milisaniye (ms) cinsinden ifade edilir. Bağlantınızın duyarlılığı için bir değerdir.

Ping, online oyunlar üzerinde büyük etkisi olan ayrıntılı bir internet istatistiğidir. Ping, ağınızın bilgileri bilgisayarınızdan uzak bir sunucuya ve geri aktarması için geçen süredir. Bu süreye gecikme de denir.

Bilgi ancak bu kadar hızlı hareket edebileceğinden, ağınız üzerinde her zaman bir miktar gecikme olacaktır, ancak bu sayı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Tipik olarak, büyük miktarda gecikme, oyundaki eylemleriniz ile diğer oyuncuların eylemleri arasında fark edilebilir bir gecikmeye neden olabileceğinden, çevrimiçi oyunlar için ping’i yakından takip etmek istersiniz.

İndirme (Download) Hızı Nedir?

Cihazınızın internetten veri alma hızı. Belirli bir zaman çerçevesindeki toplam veri çıkışının süresine bölünmesiyle hesaplanır. Bu nedenle birimi, zaman içinde veri birimleriyle gösterilir.

Çoğu zaman indirme hızı Megabit / saniye (Mbps veya Mb / s) olarak belirtilir, ancak saniyede Kilobit (Kbps veya Kb / s) veya Megabyte / saniye (MBps veya MB / s) gibi diğer biçimler de yaygındır.

Yükleme (Upload) Hızı Nedir?

İndirme hızının aksine, yükleme hızı, cihazınızın internete gönderebileceği veri miktarını karakterize eder. Aynı şekilde hesaplanır ve bu nedenle aynı birimlerle gösterilir.

İnternetin Ne Kadar Hızlı?

Farklı kullanım senaryoları için farklı internet hızlarının gerekli olduğunu anlamak önemlidir. Dolayısıyla internet hızını test ederken, “İnternetim ne kadar hızlı?” Sorusunu aklınızda bulundurun. yalnızca bağlantıyı ne için kullanmak istediğinizle ilgili olarak yanıtlanabilir.

Saniyede düşük tek haneli megabit hızlarla internette gezinmek mümkün olsa da, Netflix’i 4K çözünürlükte izlemek en az 25Mbps bağlantı hızına ihtiyaç duyacaktır. Youtube’a büyük videolar yüklemek gibi, web üzerinde içerik yayınlarken daha küçük bir ping daha iyi olacak şekilde çevrimiçi oyunlar, öncelikle ping’inizden etkilenecektir.

İnternetiniz Ne Kadar Hızlı?

İnternet hız testi ile birlikte birçok analiz yapabilirsiniz. İnternetiniz ne kadar hızlı? Çünkü bağlantı hızlarınızı bilmek;

  • İnternet servis sağlayıcınızdan ödediğinizin karşılığını almanızı sağlar.
  • Ağınızda sorun yaşamadan ne tür uygulamaları çalıştırabileceğinizle ilgili beklentilerinizi uyarlamanıza yardımcı olur.
Abone Ol 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!