Tiktok Takipçi Satın Al

Elon Musk, Starship’in Fırlatma Kulesinin Drone Görüntülerini Paylaştı

Elon Musk, şirketin yalnızca SpaceX‘in bir sonraki roketini fırlatmakla kalmayacak, aynı zamanda Dünya’ya geri dönerken yakalanmasına da yardımcı olacak ünlü kulesinin ilk görüntüsünü yayınladı. Kulenin drone görüntülerini Pazar günü Twitter’da takipçileriyle paylaştı.

SpaceX’in Starship’i muhtemelen şirketin en riskli projelerinden biri. Roketin başarısı insanları Ay’a ve ötesine gönderebilirken, başarısızlığı ve hatta konuşlandırılmasındaki gecikmeler şirketin iflas etmesine neden olabilirMusk’ın geçen yıl çalışanlara söylediği gibi, Starship 2022’ye kadar işten atılmalı ve ticari görevler başlatmalı.


Sık sık fırlatılmasına yardımcı olmak, SpaceX’in denediği şık bir tasarım fırlatma ve yakalama kulesi, onu yürütmek için kritik öneme sahiptir. SpaceX’in Dünya’ya geri indirerek yeniden kullandığı Falcon 9 roketlerinin aksine, Starship’in Heavy Booster roketinin iniş ayakları yoktur.

Phys’in geçen yıl bildirdiğine göre , bacakların yokluğu, asıl işi ağır yükü (Yıldız Gemisi) uzaya çıkarmak olan güçlendiricinin ağırlığını azaltıyor. Bacakların faydalı yükün açılmasında hiçbir rolü olmadığından, ağırlık azalması daha az yakıt gereksinimine ve dolayısıyla daha az kalkış ağırlığına yol açar.

İlk aşama güçlendirici roket, fırlatma alanına döndüğünde havada yakalandıktan sonra tekrar kullanılacak ve iniş ayaklarına olan ihtiyaç ortadan kalkacaktır. Başka bir ikinci aşama Starship, güçlendirici roket yakıt ikmali yapıldıktan sonra uzaya fırlatılabilir. Musk, yöntemin geri dönüş süresini bir saatin altına indirebileceğine inanıyor.

Bir Twitter kullanıcısı, ElonMusk’un geçen yıl onayladığı bunun nasıl çalışacağına dair kısa bir animasyon yapmıştı.

Digital Trends’in bildirdiğine göre, Starship’in Mart ayında gerçekleşmesi beklenen ilk uçuşu, güçlendiricinin kule tarafından yakalanmasını görmeyecek. Musk tarafından paylaşılan videoda da görülebileceği gibi, yakalama ve yeniden yükleme stratejisi için kritik olan silahlar henüz yerinde değil ve 33 Raptor motorunu ateşleyen bir güçlendiriciye güvenilmeden önce kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerekiyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu