bayigram.com

Artırılmış Gerçeklik Nedir? AR Nedir?

Bu çağ içinde teknolojinin ulaştığı en üst nokta örneklerinden biri olarak her geçen gün bir adım daha fazla geliştirilmeye devam ediliyor.

AR olarak da tanımlanan bu teknoloji ile insanlar her şeyiyle gerçek dünyanın ve o dünyaya ait gerçek objeleri, yazılımlar ve teknoloji ile oluşturulmuş sanal objelerle birleştirip, ortaya her açıdan kullanılabilir bir sistem çıkartıyorlar.


Artırılmış gerçeklik olayının temeli ise herhangi bir görüntünün üzerine ki bu canlı bir an da olabilir, istenilen farklı bir sanal projenin eklenmesidir. Örnek vermek gerekirse, boş bir evin bir odasının görüntüsü üzerine içinde yüzlerce farklı koltuk modeli olan bir sanal görüntü ilave edilir. İnsanlar kullandıkları akıllı cihazla o odayı dakikalar içinde dizayn edebilirler.

Artırılmış Gerçeklik Nedir? AR Nedir?

Artırılmış Gerçeklik Nasıl Kullanılır? AR Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Yapılan her bilgilendirmede bu yüzyılın teknoloji çağı olduğu durumunun üzerine sürekli vurgu yapılıyor. Birçok teknoloji şirketi ise yeni ve oldukça gelişmiş ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ediyorlar.

Türkçe artırılmış gerçeklik olarak tanımlanan bu teknoloji de bu kapsamda değerlendirilebilir. Bu yenilik insanlara birçok farklı alanda son derece büyük kolaylıklar sağlamayı da hedef edinmiştir.

Temelinde ise gerçek dünya ve yaşama ait görüntülerin bilgisayar temelli oluşturulmuş görüntü ve işlemlerle bir araya getirilmesi işlemi olan AR, birçok iş alanında şimdiden kullanılmaya başlandı. Bu teknoloji kullanabilmek için ise, öncelikle bir AR destekleyen cihazın olması ve ayrıca birde artırılmış gerçekliğin çalışabileceği bir programa sahip olunması gerekiyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu