Tiktok Takipçi Satın Al

Lazer Yazıcı Nedir? Diğer Yazıcılardan Farkları Nelerdir?

En temel ofis gereksinimleri arasında yer alan yazıcılar, farklı teknolojilere ve farklı özelliklere sahip olan teknolojik ürünlerdir.


Günümüzde konforlu kullanım, hız ve yüksek baskı kalitesi gibi avantajlar sunan lazer yazıcılar, en gelişmiş yazıcı türleridir. Fotokopi makineleri ile benzer bir çalışma prensibine sahip lazer yazıcılar hakkında hazırladığımız bu yazımızda “lazer yazıcı nedir?”, “lazer yazıcıların diğer yazıcılardan farkları nelerdir?” ve “lazer yazıcı seçerken nelere dikkat edilmelidir?” gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Lazer Yazıcı Nedir?

Dijital ortamda bulunan, renkli ya da renksiz metinlerin veya grafiklerin odaklanmış bir lazer kullanılarak kağıda aktarılmasını sağlayan yazıcı çeşidi “lazer yazıcı” olarak adlandırılır. Lazer yazıcılar diğer yazıcı türlerinden farklı olarak tonerle çalışırlar ve tüm bir sayfayı satır satır ya da bölüm bölüm baskılamak yerine tek seferde baskılarlar.

Lazer yazıcılar en kaliteli ve en yüksek çözünürlüğe sahip baskıyı yapabilen yazıcı türleridir. Sundukları baskı kalitesi haricinde oldukça hızlı baskı yapabilmeleri de sıklıkla tercih edilmelerine yol açmaktadır. Lazer yazıcılar renkli ve siyah beyaz baskı yapmanın haricinde fotokopi çekebilir, tarama ve faks işlevlerine de sahiptir.

Mono Lazer Yazıcılar

“Mono lazer yazıcı nedir?” sorusuna “renkli lazer yazıcılar ile aynı çalışma prensibine sahip olan ancak yalnızca siyah beyaz baskı alınabilen lazer yazıcılardır.” yanıtını verebiliriz. Baskı kalitesi yüksek olsun, hızla baskı alınabilsin ancak baskıda yalnızca siyah beyaz renkler olsun isteyenlere ekonomik bir alternatif olan mono lazer yazıcılar ofis ortamlarında sıklıkla tercih edilirler. Maliyetlerinin az olması, buna rağmen sundukları hız ve baskı kalitesi mono lazer yazıcıları en çok tercih edilen yazıcı çeşitleri arasına sokmaktadır.

Mono lazer yazıcılar birçok avantaj sunsa da kimi zaman baskı kalitesi ve baskı hızı kadar renkli baskı alınabilmesi de kritik derecede önemli olabilir. Bu gibi bir durumda renkli lazer yazıcı tavsiye edilmektedir.

Lazer Yazıcı Nedir? Diğer Yazıcılardan Farkları Nelerdir?

Lazer Yazıcıların Diğer Yazıcılardan Farkları Nelerdir?

Lazer yazıcıların diğer yazıcılardan en temel farkları toner ile çalışmalarıdır. Toner ile çalışmaları nedeniyle toner içerisindeki toz boyaların renkleri birbirlerine karışmadan ve dağılma meydana gelmeden dahili bellekteki yazılı veya görsel materyaller yüksek kalite ile kağıda aktarılabilir.

Lazer yazıcıların mürekkepli yazıcılardan bir diğer farkı ise baskı sırasında sayfanın tamamının hızlı bir şekilde basılmasıdır. Vuruşsuz yazıcı olarak da isimlendirilmelerinin temel nedeni budur. Satır satır çıktı yerine tüm bir sayfa tek seferde baskılanır. Çalışma prensibindeki bu farklılık lazer yazıcıların diğer yazıcılardan çok daha hızlı baskı alabilmesine yol açabilmektedir.

Lazer yazıcı fiyatları mürekkep püskürtmeli veya nokta vuruşlu yazıcılara oranla daha fazla olabilse de mürekkep maliyetlerinin ve satın alınan mürekkep ile elde edilebilecek baskı sayısının orta ve uzun vadede maliyet avantajını tersine döndürebileceği bilinmektedir. Toner kartuşları çok daha uzun süre çok daha fazla miktarda baskılamayı mümkün kılar.

Lazer yazıcı çeşitlerinin kağıt kapasitesi mürekkepli yazıcılara oranla daha fazladır, sürekli kağıt değiştirme gereksinimini azaltan bu kapasite farklılığı zaman kazanılmasını sağlar. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar yağlı kağıtlara baskı yapamazken lazer yazıcılar yağlı kağıtlar üzere de baskı yapabilmektedir.

Lazer Yazıcı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lazer yazıcı seçimi sırasında istenen baskı niteliklerinin belirleyici bir etkisi vardır. Lazer yazıcılar renkli baskı sunabilir ancak ihtiyaçlar yalnızca siyah beyaz baskı alınması  yönündeyse mono lazer yazıcı çeşitlerine yönelmek daha doğru bir seçenek olacaktır.

Lazer yazıcılar hızlı baskı alabilseler de yazıcının ilk baskıyı alabilmesi için ısınması gerekir ve ısınma süreci zaman alabilir. Lazer yazıcı seçimi sırasında ilk baskı hızının kaç olduğunun öğrenilmesinde fayda vardır. İlk baskı hızı ihtiyaçlar doğrultusunda önemli bir değişken haline gelebilir.

Lazer yazıcı seçerken baskı ve kopyalama hızı hakkında da bilgi alınması gerekir. Lazer yazıcılar satır satır değil sayfayı bütün olarak taradığından yazının RAM gücü hakkında da bilgi alınmalıdır.

Lazer yazıcı farklı tipteki kağıtlara baskı yapabilir, dolayısıyla lazer yazıcı satın almadan önce kullanılmak istenen kağıt türüne baskı yapabilen modeller arasında seçim yapılmalıdır.

Lazer Yazıcı Tavsiyesi İsteyenlere Avansas’ta Lazer Yazıcı Çeşitleri

Lazer yazıcılar birçok farklı marka tarafından, farklı özelliklerde üretilebiliyor. Baskı hızı, RAM kapasitesi ve baskı rengi gibi birçok ayırt edici özellik sunulduğu için satın alma esnasında modeller arasında karşılaştırma yapılması gerekiyor. Siz de henüz satın alacağınız lazer yazıcı modelini belirleyemediyseniz Avansas’ta ürünler hakkında bilgi edinebilir, avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu