Trend

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Bunlar, Windows 11'in resmi minimum sistem gereksinimleridir.

Windows 11’i çalıştırmak için minimum 9 inç ekran ve 64 bit işlemci gerekiyor. Şimdi Windows 11 sistem gereksinimleri nelerdir?

Microsoft, Windows 11’i resmi olarak duyurdu, yani artık Microsoft’un bir sonraki işletim sistemini çalıştırmak için ne gerektiğini biliyoruz. Windows 11 bu sonbaharda piyasaya çıkıyor ve Windows 11’i başarılı bir şekilde çalıştırmak için kullanıcıların sahip olması gereken yeni bir dizi minimum sistem gereksinimlerine sahip. İşte Windows 11 sistem gereksinimleri;

Microsoft, Windows 11 etkinliğini yeni tamamladı ve evet, gerçek adı bu. Ve bu sadece küçük bir güncelleme değil. Çoklu görev çok fazla ses getiriyor, bazı harika Xbox teknolojileri oyunların daha iyi görünmesini ve PC’lerde daha hızlı çalışmasını sağlayacak ve Teams mesajlaşmayı devralıyor. Android uygulamaları Windows’a geliyor.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, 64-bit işlemci ya da işlemci
 • RAM: 4 GB RAM
 • Depolama: 64 GB
 • Sistem Üretici Yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme Özellikli
 • TPM: TPM 2.0
 • Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
 • Ekran: 9 inç boyut, 720p çözünürlük

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 ile Windows’un sistem gereksinimlerindeki en büyük değişiklik, işletim sisteminin artık yalnızca 64 bit işlemcilerde mevcut olmasıdır. Microsoft, işletim sisteminin 32 bit sürümünü yayınlamıyor, ancak 32 bit uygulamalar gayet iyi çalışmaya devam edecek.

Windows 11 ayrıca en az 9 inçlik bir ekran boyutu gerektirir, yani Windows 11’de herhangi bir telefon veya mini 8 inç tablet görmeyeceğiz. Microsoft ayrıca gerekli sürücü depolama alanını Windows 10’da 32 GB’den 64 GB’a çıkardı. Aynı şey 2GB’tan 4GB’a yükseltilen RAM için de geçerli.

Microsoft ayrıca Windows 11 için UEFI, Güvenli Önyükleme ve TPM 2.0 desteği gerektirir. Bilgisayarınızda bunlardan hiçbiri yoksa Microsoft, Windows 11’in düzgün çalışacağını garanti etmez.

İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir.

Windows 11 Home’da bir cihazı S modundan çıkarmak için de internet bağlantısı gerekir. Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Neler Sunacak?

 • Güvenlik: Windows 11 yüklü tüm bilgisayarlar, VBS, HVCI ve Güvenli Ön Yükleme gibi güvenlik önlemlerinin bir kombinasyonunu sağlar. Bu sayede yeni nesil işletim sistemi, kötü amaçlı yazılımlara karşı %60 oranında daha güvenli bir yapıya sahiptir. Bu prensibi sağlayabilmek adına Windows 11 yüklü tüm bilgisayar TPM, Güvenli Ön Yükleme ve VBS desteğini barındırmak zorundadır.
 • Güvenilirlik: Windows 11 yüklü cihazlar, daha güvenilir bir yapıya sahip olacak. Örneğin işletim sisteminin çökmesiz deneyim oranı %99,8 gibi yüksek seviyelerde yer alacak ancak bunun için belirlenen işlemcilerin kullanımı zorunlu hale gelecek.
 • Uyumluluk: Windows 11 yüklü bir bilgisayar, Windows 11 işletim sisteminde çalıştırabileceğiniz çeşitli uygulamalar ile benzer sistem gereksinimlerine sahip olmalıdır. Bu nedenle minimum gereksinimler 4 GB RAM ve 64 GB depolama olarak güncellendi.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Sistem Gereksinimlerini Bilmek Neden Önemlidir?

Geliştirme kanalı, Beta kanalı ve sürüm önizleme kanalı için sistem gereksinimlerini bilmek son derece önemlidir. Bir güvenlik uzmanının geliştiricisi değilseniz, test derlemelerini hiç kullanmamalısınız. Bunun nedeni, Test Yapılarının birçok hata ve güvenlik açığı ile gelmesidir. İşletim sisteminin içine iyi hakim olmanız gerekir. Aksi takdirde, Insider programında oturum açmak ve Dev veya Beta kanalını kullanmak, kalıcı dosya kaybı da dahil olmak üzere ciddi sorunlara neden olabilir.

Bununla birlikte, PC’nizin minimum gereksinimlere sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarınız minimum sistem gereksinimlerine sahip değilse, Windows 10’a geri dönmek zorunda kalacaksınız. Bu, Windows 10’u yeniden yüklemenizi gerektirecek, bu da istenmeyen bir baş ağrısıdır.

Windows 11 Çıkış Tarihi ve Ayrıntıları

 • Çıkış Tarihi: 2021 Sonu (mevcut tahminler Ekim-Kasım 2021)
 • Sistem Gereksinimleri:  Düşük
 • Tür:  İşletim Sistemi
 • Geliştirici:  Microsoft
 • Yayımcı:  Microsoft

Windows 11, dünyanın en uzun süredir devam eden, en ünlü işletim sisteminin en yenisidir. Sürümün duyurusu, Windows 10’un işletim sisteminin son yinelemesi olacağını (sürekli güncelleneceği fikri) söylediklerinde Microsoft’un sözlerine kulak veren bazıları için sürpriz olabilir, ancak çoğu teknoloji tüketicisi O zaman bile bu bildiriye şüpheyle yaklaşıyordu.

Windows 11, Mac OS’den (ki bunu iyi bir şey olarak görürüz) çeşitli estetik tasarım ipuçlarını ödünç alır ve daha sade, minimum tıklama tasarımı özellikle tablet ve diğer masaüstü olmayan cihaz kullanıcıları hedeflenir. Yeni işletim sisteminin arkasındaki diğer yönetim felsefesi, sürücülerin ve güncellemelerin kurulumunu mümkün olduğunca otomatik ve zahmetsiz hale getirmek olmuştur.

Abone Ol 

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu