Tiktok Takipçi Satın Al

Üniversite, Yedekleme Hatası Nedeniyle 77 TB Araştırma Verisini Kaybetti

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi, Hewlett-Packard süper bilgisayarının yedekleme sistemindeki bir hata nedeniyle yaklaşık 77 TB araştırma verisini kaybetti.

Olay, 14-16 Aralık 2021 tarihleri ​​arasında meydana geldi ve 14 araştırma grubuna ait 34 milyon dosyanın sistemden ve yedek dosyadan silinmesine neden oldu.


Kaybın etkisini belirlemek için araştırma yaptıktan sonra üniversite, etkilenen gruplardan dördünün çalışmalarının artık eski haline getirilemeyeceği sonucuna vardı.

Etkilenen tüm kullanıcılar, olay hakkında e-posta yoluyla bireysel olarak bilgilendirildi, ancak kaybedilen işin türü hakkında hiçbir ayrıntı yayınlanmadı. Şu anda, yedekleme işlemi durduruldu. Üniversite, veri kaybının tekrar olmasını önlemek için yedekleme sistemini kaldırdı ve iyileştirmeleri uygulamayı ve 2022 Ocak’ta yeniden sunmayı planlıyor.

Plan, tam yedekleme aynalarına ek olarak, son yedeklemeden bu yana değişen dosyaları kapsayan artımlı yedeklemeleri de tutmaktır.

Süper bilgi işlem pahalıdır

Kaybedilen veri türünün ayrıntıları kamuya açıklanmasa da, süper bilgisayar araştırması saatte birkaç yüz ABD dolarına mal oluyor, bu nedenle bu olay etkilenen gruplarda sıkıntıya neden olmuş olmalı.

Üniversite, Yedekleme Hatası Nedeniyle 77 TB Araştırma Verisini Kaybetti

Kyoto Üniversitesi, Japonya’nın en önemli araştırma kurumlarından biri olarak kabul edilir ve ulusal hibelerden elde edilen en büyük ikinci bilimsel araştırma yatırımlarından yararlanır.

Araştırma mükemmelliği ve önemi, dünyada dördüncü sırada yer aldığı kimya alanında özellikle belirgindir ve aynı zamanda biyoloji, farmakoloji, immünoloji, malzeme bilimi ve fiziğe de katkıda bulunur .

Kyoto Üniversitesi’nden olay ve bunun araştırma grupları üzerindeki etkisi hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmasını istedik, ancak henüz haber alamadık.

Japonya bu alanda lider

Japonya şu anda Kobe’deki Riken Hesaplamalı Bilim Merkezi tarafından işletilen “Fugaku” adlı dünyanın en güçlü süper bilgisayarına sahip.

Fugaku, Fujitsu tarafından yapılmış, 442 PFLOPS hesaplama performansına sahip bir exascale sistemidir . Küresel listede ikinci sırada yer alan IBM’in “Zirvesi”, 148 PFLOPS gibi çok daha küçük bir rakama ulaşabilir.

Fugaku’nun inşası 1,2 milyar dolara mal oldu ve şimdiye kadar COVID-19, teşhis, tedavi ve virüs yayma simülasyonları üzerine araştırmalar için kullanıldı.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu