Tiktok Takipçi Satın Al

Wikipedia Geri Dönüyor!

Wikipedia sonunda geri dönüyor. Tam 2,5 yıl aradan sonra dünyanın en büyük interaktif ansiklopedisi Wikipedia açılıyor!

Wikimedia Vakfı, erişim yasağı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.


Yapılan başvuruda, Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi (AYM), Wikipedia kararını 26 Aralık’ta vermişti.

Yapılan ve sonuna gelinen davada Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Wikipedia’nın Türkiye’de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğuyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Bu demek oluyor ki Wikipedia tekrardan Türkiye’de yayına devam edebilecek.

Wikipedia Geri Dönüyor!

Wikipedia ne zaman açılır?

İhlal kararının 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alındığı öğrenildi. Bu karar ardından Wikipedia’nın yeniden erişme açılması bekleniyor. Karar yeni açıklandığından dolayı yeniden erişime açılacak olan Wikipedia’nın ne zaman açılacağı ise henüz netlik kazanmış değil. Wikipedia 2,5 yıllık erişim engelinden sonra tekrardan yayına devam edebilecek. Son olarak Wikipedia, 29 Nisan 2017’de engellenmişti.

Anayasa Mahkemesine taşınmasının ardından verilecek karar merakla beklenmeye başlamıştı. Mahkeme 6 üyenin red oyuna rağmen oy çokluğuyla Wikipedia’nın yeniden erişime açılması kararını verdi. Kararda erişim yasağının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını ve yasak gerektirecek vahim bir içeriğin de olmadığı belirtildi.

Kararın Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine gönderildiği ifade ediliyor. Ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na da gönerildi. Kararın kuruma ulaşması ile birlikte Wikipedia platformuna yeniden erişim sağlanacağı ifade ediliyor.

:: WhatsApp Kullanıcıları Kimlik Avı Dolandırıcılığına Kurban Gitti

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu