Tiktok Takipçi Satın Al

Uzay Teknolojisi Sayesinde Geliştirilen Araçlar

Yapılan bir araştırmaya göre sön yüzyılda teknolojide yaşanan reform ve ilerlemeler ondan önceki bin yılda gerçekleşen gelişmeden daha büyük.

Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar neler? Öyle ki, günümüzde, sınırsız denebilecek kadar alana ayrılmış olan bilim bizlere hiç beklenmedik sektörlerde gerçekleşen gelişmeler ile yeni sürprizler yapmaktadır. Uzay teknolojilerde bunlardan bir tanesidir. 


Hangi birimiz kendi yaşamımızın ayrılmaz parçaları olan teknolojik aletlerin uzay teknolojisi sayesinde hayatımıza kazandırıldığını düşünmüştür ki? Evet; hastanelerde, evlerimizde, arabalarımız ve daha örnek verebileceğimiz pek çok alanda kullandığımız teknolojik araçlar Uzay Teknolojisi Sayesinde Geliştirilen Araçlar. 

Uzay Teknolojisi Sayesinde Geliştirilen Araçlar

Bu teknolojik araçları sırasıyla, hikayeleriyle birlikte, bir göz atalım;

 

  • Mikrodalga Fırın: Emin birçoğunuzun bu basit ama etkili aracın nasıl icat edildiği hakkında bir fikri yoktur. Bu icat ilk aya giden uzay mekiği içerisinde vardı. Amaç ise, astronotların, soğuk yemekleri istedikleri zaman taze ve sıcak bir şekilde tüketmelerini sağlamaktı. Zamanla bu etkili buluş mutfaklarımızın vaz geçilmez aletleri arasında yer aldı.
  • Oksijen maskesi: ilk olarak kulağa tıp için geliştirilmiş bir icat olarak gelebilir fakat astronotların, acil durum anında, yaşamda kalabilmeleri için icat edilmiş ve zamanla hayatımıza entegre edilmiştir.
  • Su Arıtma Cihazları: Uzayda yolculuk yaparken mümkün olduğunca az yük taşımak gerekir. İhtiyaç olan suyu uzaya taşımak oldukça zor olacağında uzay araçlarına yerleştirilen arıtma cihazları ile su temizlenerek tekrar tekrar kullanılabiliyordu.
  • Kulak İçi Termometreler: Astronotun sağlık durumu hakkında sürekli bilgi edinmek için kask içerisine kulak içi termometreler yerleştirilmiştir.
  • Çizilmeye Karşı Dayanıklı Cam
  • Soğukta Cam Teknolojisi
  • Toz Besinler: uzay aracının yeterince hafif olması ve dışkı probleminin minimuma indirgenmesi için besin değeri yüksek toz gıdalar üretilmiştir.
  • Uçak Arka Kanatları: Uzay araçlarında dengenin çok hassas bir şekilde yapıldığını hepimiz tahmin edebiliyoruz. Bu hassas değerlere göre hareket etmek için kuyruğun hayati bir rolü vardır.

 

Uzay Teknolojisi Sayesinde Geliştirilen Araçlar

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
1
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu