Yapay Zeka Programlama Dilleri

Bu makalemizde yapay zeka dilleri hakkında sizlere bilgi verdik. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Yapay Zekâ Nedir?

Teknoloji geliştikçe ulaştığı noktalar oldukça kolaylaştırıcı olsa da korkutucu etkileri de günümüzde tartışılır bir mesele olma yolunda önemli bir hızla ilerleyen konular fazlalaşmakta. Bu konuların en başında hiç şüphesiz yapay zekâ konusu gelmektedir. Yapay zekâ terimini basitçe açıklamak gerekirse insanın verileri elde edip süzdükten sonra karar verme yeteneği insanı diğer tüm canlılardan ayırt eden en önemli özelliğidir. Lakin insan oğlu aldığı kararlarda bazen yanlış seçimler yapabilmektedir. Bu hataya bile düşmeyen bir yapı varsa o da şüphesiz yapay zekâ terimidir.

İnsanların yapması gereken görevler konusunda tüm verileri toplayıp en iyi sonucu analiz edebilen ve sonrasında yapılacak işler konusunda insan zekâsını taklit eden tüm yapılar yapay zekâ olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca elde edilen veriler kaybolmayacak şekilde sistem hafızasında depolanır ve sonraki süreçte elde edilen yeni bilgilerle kendini yineleyerek daha iyi sonuç almaya çalışmaktadır.

Yapay Zeka Programlama Dilleri

Yapay Zekâ Kullanım Alanları

Günümüzde yapay zekânın kullanım alanları çok fazla sektörde ve iş kolunda karşımıza çıkmaktadır. Sohbet robotları, bilgisayar uygulamaları, üç boyutlu fiziksel motorlar, öneri botları, iş sektörlerinde yer alan robotlar yapay zekânın günümüzde en yoğun kullanım alanlarından birini oluşturmaktadır. Örneğin Japonya’da bir hotel rezervasyon bölümünden insan çalıştırmak yerine yapay zekâ sahibi robotları işe alıp çalıştırmaya başladı. Gelen kişi ile konuşarak boş odalardan birinin kiralanması, ödeme yapılması ve anahtarın teslim edilmesi gereken işleri yaparak işletmeler açısından yararlı çalışan açısından yararlı olmayan bir çalışma söz konusu olsa da yapay zekânın çok yeni ve taze olmasına rağmen inanılmaz büyük bir hızla yol kat ettiğini söylemek yalan olmaz.

Yapay Zekâ Programlama Dilleri

Günümüz şartlarında yapay zekâ kullanarak bir ürün üretmek istiyorsanız bazı programlama dillerinden bir tanesini bilmek ve yapay zekâ konusuna dair bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Bazı diller kullanım amaçları farklı olarak üretilmişse de güçlü diller olduğu için yapay zekâ dünyasında da bu programlama dilleri kullanılmaktadır. Bu dillerin dünyada en çok kullanılanı ve en güçlü örnekleri ise Python, R, Java, Lisp ve Haskell dili olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında C, C++, Go, Ruby gibi dillerde yapay zekâ işlerinde kullanılsa da pek yeterli görülmediği için ilgi bulamamaktadır.

Eğer yapay zekâ projeniz varsa Python ilk düşünülmesi gereken seçeneklerin başında yer alır. Kendi içerisinde derin öğrenmeye dayalı kütüphaneleri bulunması, kolay yazımı, fonksiyonel yapısı nedeniyle en çok tercih edilen yapay zekâ programlama dili olarak birinci sırada kendine yer buluyor. Matematiksel ve istatiksel işleriniz için R dilini tercih edebilirsiniz. Araştırmalar ve grafik çözümlemeleri için LISP ve Haskell tercih edilirken kapsamlı yapay zekâ uygulamalarında sıkça kullanılan bir diğer dil ise Java dilidir. Dünya çapındaki geliştirici sayısı çokluğu sorunlarınızın hemen çözülmesi anlamına da geliyor.

Abone Ol 

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu