Ücretsiz VPN’ler Yarardan Çok Zarar Verebilir - TeknoDiot.com

Ücretsiz VPN’ler Yarardan Çok Zarar Verebilir

Abone Ol 

Ücretsiz VPN kullananların dikkatli olmasında faya var. Sebebini ise makalemizde belirttik.

takipçi satın al
takipçi satın al

Kullanıcıların ücretsiz VPN kullanması onlara yarardan çok zarar verebilir. Çünkü kullanıcılar ücretsiz VPN kullanarak kötü niyetli ağ hareketleri, feyk şifreleme ve benzeri riskleri almakta. Bu risklerden birisine maruz kalmak sizi hiç VPN kullanmamış halinizden daha kötü konuma getirebilir.

VPN Nedir?

VPN gizli saklı bir tünele benzetilebilir. Kullanıcı aletiyla ağa bağlanırken bağlantısını şifreler ve kimliğinizin bulunmasını engellemeye çalışır. Ek olarak yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere erişimi sağlar. VPN sistemi gönderilen ve alınan verileri şifreler. İnternete başka bir IP adresi üzerinden bağlanılmasını sağlar. Amacı kullanıcı faaliyetlerini korumak ve gizli saklı tutmaktır. Kullandığınız ücretsiz VPN servisleri ise aslında bu anlatılanların tersini yapıyor olabilir.

Ücretsiz VPN güvenliğine dair yapılan bir araştırmada belli başlı VPN ler araştırıldı top 10 listesine bakıldı ve toplamda bakılan 30 uygulamanın yarısından fazlasının kaynağının Çin olduğu belirlendi. Çin İstihbarat Servisi ise gerektiğinde bu VPN servislerinden bilgiyi toplayabilir dolayısıyla ortada bir gizlilikten bahsedilmesi söz mevzusu bile değil. Konumunuz dahil biroldukça bilgiye 3.Şahıslardan gelen müdahaleler olabilir bilgilerinize erişilebilir.

Ücretsiz VPN’ler kullanıcılarının verilerini reklamcılık için vb. çevrimiçi davranışları hakkında bilgi toplar. Kullanıcıların ise bu bahsettiklerimizden genellikle haberi olmuyor çünkü kullanıcılara bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılıp paylaşılmayacağı hakkında yeterli bilgi verilmiyor.

Geçmişteki raporlarda, ücretsiz VPN uygulamaları içindeki kötü amaçlı yazılımlara rastlanmıştı. Örnek verecek olursak kullananlarının IP adreslerini sızdırıp siber tehditlere açık bırakan ve yetersiz şifrelemelere haiz olan Hola VPN ile ilgili çeşitli raporlardan söz edebiliriz. VPN kullanmadan önce bu mevzuda araştırma yapmanız çok büyük örutubet taşıyor. Hakkında araştırma yapmadığınız her önünüze gelen VPN uygulamalarını kullanmayın.

Göz atın:   Firefox, VPN Uygulamasını Android İçin Yayınladı

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

TeknoDiot Bey

TeknoDiot Bey Diyeceksiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu