TikTok,16 Yaşından Küçüklerin Özel Mesajlaşmayı Yasakladı

Son derece popüler TikTok uygulamasındaki yeni kurallar, 16 yaşından küçüklerin artık doğrudan mesaj göndermesine veya almasına izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

Büyük bir sosyal medya platformu, gençler tarafından küresel ölçekte özel mesajlaşmayı ilk kez engelledi.

İngiliz regülatör Ofcom tarafından yapılan bir ankette, TikTok’un geçen yıl 12-15 yaş arası gençlerin %13’ü tarafından kullanıldığı öğrenildi.

Eleştirmenler, yeni kuralların çocukların çevrimiçi yaşları hakkında yalan söylemelerini durdurmayacağını söylüyor.

Şimdiye kadar, her iki hesap da birbirini takip ettiğinde tüm kullanıcılar başkalarına doğrudan mesaj gönderebildiler. Değişiklik, 16 yaşın altındaki kişilerin artık hiçbir koşulda platformda özel iletişim kuramayacağı anlamına geliyor.

Yine de videoların yorum bölümlerinde herkese açık olarak yayın paylaşabilecekler. TikTok, etkilenenlerin yakında bir uygulama içi bildirim alacağını ve 30 Nisan’da doğrudan iletilere erişimini kaybedeceklerini söyledi.

Sınır, hesap oluşturulduğunda hesaba eklenen doğum tarihini temel alır – ancak hiçbir doğrulama yapılmaz ve sistem güveni temel alır.

2018’de Facebook, WhatsApp’ı sadece AB genelinde 16 yaşından büyükler için kullanılabilir hale getirmek, Genel Veri Koruma Yönetmeliğine uymak için kurallar getirdi.

TikTok,16 Yaşından Küçüklerin Özel Mesajlaşmayı Yasakladı

Sosyal medya danışmanı Matt Navarra, “Buradaki ilginç şey TikTok’un en büyük kullanıcı grubunun gençler olması” dedi.

İngiliz Çocuk Hayır Kurumları’nın İnternet Güvenliği Koalisyonu sekreteri John Carr, “TikTok’un bu konular hakkında farkındalık göstermesi iyi, ancak çocukların yaşlarını kontrol etmenin anlamlı bir yolu olmadan, göründüğünden çok daha az.”

“Facebook çocuklar arasında baskın bir uygulama olduğunda”, bazı ülkelerde sekiz yaşın üzerindeki çocukların yaklaşık %80’inin Facebook hesabına sahip olduğunu – Birleşik Krallık’taki oranın üçte ikisinde) bir araştırma yaptığını söyledi.

“Kimse bunu özellikle TikTok için yapmadı, ancak gösterdiğimiz tüm kanıtlar sitede devasa sayıda küçük yaştaki çocuk olduğunu gösteriyor.”

TikTok,16 Yaşından Küçüklerin Özel Mesajlaşmayı Yasakladı

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu