“TBH” Ne Anlama Geliyor ve Nasıl Kullanıyorsunuz?

Muhtemelen insanların “TBH” ifadesini kullandığını görmüşsünüzdür, ama bu ne anlama geliyor? Bu ifade bir süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak anlamı zamanla biraz değişti.

Çoğu durumda TBH, “dürüst olmak gerekirse” ifadesinin doğrudan kısaltması olarak kullanılır. 90’ların sonunda veya 2000’lerin başında çekiş kazanmış bir başlangıçtır ve kökenleri internet forumları, internet geçiş sohbeti (IRC) ve metin mesajı kültürü ile yakından ilişkilidir.

TBH, genellikle bir açıklık duygusu iletmek için bir cümlenin başına veya sonuna yerleştirilir. Birisi bir fikir hakkında samimi olmak isterse, “TBH, video oyunlarından nefret ediyorum” diyebilir. Elbette TBH, açık sözlülük, dalkavukluk veya hakaret için bir araç olarak da kullanılabilir. Birini “TBH, sen güçlü ve gerçek bir insansın” gibi bir yorumla yükseltebilir ya da “TBH, film zevkinden nefret ediyorum” ile aşağılayabilirsin.

Oldukça basit görünüyor, değil mi? TBH, gençler arasında gizli bir hayat yaşıyor. Bazı çocuklar TBH’yi “duyulmak” için bir kısaltma olarak anlarlar. Doğası gereği itiraf niteliğinde olan sosyal etkileşimler için kapsamlı bir terim.

“TBH” Ne Anlama Geliyor ve Nasıl Kullanıyorsunuz?

Çocukların birbirleri hakkında açık görüşlü fikirlerini sorduğu “ TBH gönderileri ” adı verilen bir tür sosyal medya gönderileri bile var . Gençler, açık görüşlü fikirler vermek (veya almak) niyetiyle “TBH için bu gönderiyi beğen” veya “TBH için TBH” diyebilir. Bu görüşler genellikle iltifat veya mizah amaçlıdır, ancak kasıtlı olarak incitici veya taciz edici de olabilirler (sonuçta bunlar gençler hakkında konuşuyoruz).

TBH Nasıl Kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, TBH (dürüst olmak gerekirse) 90’ların sonunda veya 2000’lerin başında yaygın bir tabir haline geldi. Muhtemelen, mesaj panolarına ve web sitelerine yayılmadan önce bir dürüstlük veya samimiyet duygusu iletmek için IRC veya SMS konuşmalarında kullanılmıştır. TBH için ilk Urban Dictionary girişi 2003’te eklendi ve ( Google Trends’e göre ) bu kelime 2011’e kadar pek popüler olmadı.

TBH, “dürüst olmak gerekirse” ifadesinin doğrudan kısaltmasıdır. Çoğu durumda, bir cümlede “dürüst olmak gerekirse” diyebileceğiniz her yerde “TBH” kelimesini kullanabilirsiniz.

Çoğu insanın TBH’yi bir cümlenin başında veya sonunda kullandığını unutmayın. Bu oluyor bazen cümlenin ortasında kullanılıyor fakat bağımsız bir fıkra için bir edat olarak. “Seninle TBH deniyorum!” diyen birini görmeyeceksin. Bu sadece göze batan bir şey ve internete karşı bir suç.

İşte TBH’nin nasıl doğru şekilde kullanılacağına dair birkaç hızlı örnek:

  • TBH, asla tüm Iron Man olayının arkasına geçemedim.
  • TBH, sen benim en iyi arkadaşımsın. Sana mesaj atmayı seviyorum kardeşim.
  • Önemli bir şey değil, TBH.
  • Her zaman kaslarımdan bahsettiğimi biliyorum ama aslında oldukça zayıfım, TBH.
  • Oldukça açım ama TBH, her zaman oldukça açım.

“Duyulmak” tanımına gelince,  muhtemelen hafızaya almaya değmez. Trend sona eriyor ve çoğunlukla gençler tarafından kullanılıyor.

Abone Ol 

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu