Tiktok Takipçi Satın Al

Snapdragon 8 Gen 3 Güçlü Fakat Az Verimli!

Qualcomm'ın son Snapdragon 8 Gen 3 yongası, Android sistem üzerindeki diğer yongalara göre en iyi performansı sağlıyor.

Qualcomm’ın son Snapdragon 8 Gen 3 yongası, Android sistem üzerindeki diğer yongalara göre en iyi performansı sağlıyor, ancak endişe verici bir verimlilik eğilimini sürdürüyor. Bu, yeni çipi Xiaomi 14 Pro’da test eden @Golden_Reviewer tarafından X (eskiden Twitter) platformunda paylaşılan bir yoruma göre. Xiaomi, Snapdragon 8 Gen 3 yongasını bir akıllı telefonda kullanan ilk şirket oldu. Marka, geçen ay Xiaomi 14 serisini duyurdu ve şimdi de akıllı telefonlar incelemelere sunulduğunda Qualcomm’un yeni çipinin performansını görmeye başlıyoruz.

Snapdragon 8 Gen 3 yongası, Qualcomm için yeni bir mimariyi temsil ediyor. Platform, bir ana çekirdek, beş performans çekirdeği ve iki verimlilik çekirdeğinden oluşan bir yonga üzerine kuruluyor. Golden Reviewer’ın yaptığı bu son test, Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC) tarafından belirlenen bir standart test üzerinde gerçekleştirildi. Bu test, Snapdragon 8 Gen 3’ün büyük çekirdeğinin verimlilik kaybı pahasına büyük performans artışı getirdiğini gösterdi.


Qualcomm’un geçen çipi, Snapdragon 8 Gen 2 Plus platformu, SPEC testinde ortalama 4.9 güç tüketimi-watt başına metrik kaydetmişti. Şirketin yeni çipi olan Snapdragon 8 Gen 3 ise aynı metrikte 6.27 kaydetti. Bu, yüzde 28’lik bir artış anlamına geliyor ve verimlilik açısından iyi bir durum göstermiyor. Bu metrike göre, Qualcomm’un yeni çipi, watt başına performans değerini yüzde 11 düşürerek 11.05 olarak kaydetti. Bu tür benchmarklara aşina olmayanlar için, düşük bir güç tüketimi-watt ve yüksek bir performans-watt puanı istersiniz.

Bu, Snapdragon 8 Gen 3 platformunun performansta bir artış yaşadığı, ancak verimlilikte bir düşüş yaşadığı anlamına geliyor. Eleştirmenler, farklı Android OEM’lerinin Qualcomm’un SoC’lerini farklı şekillerde optimize ettiğini belirtmişlerdir, bu nedenle diğer akıllı telefonlar Xiaomi 14 Pro’dan daha verimli olabilir. Bununla birlikte, eğer bu sayılar genel olarak doğruysa, Snapdragon 8 Gen 3’ün mümkün olduğunca düşük güç tüketen çekirdeklerden yararlanması gerekeceği anlamına gelir.

Snapdragon 8 Gen 4’ü Bekliyoruz

Snapdragon 8 Gen 3 Güçlü Fakat Az Verimli!

Bu yılki telefon setinin Snapdragon 8 Gen 3 platformunu kullanması beklenmesine rağmen, gelecek yıl için zaten önümüze bakıyoruz. Qualcomm, akıllı telefon çiplerine büyük bir güç kazandırmaya hazırlanıyor. Şirket yakın zamanda Snapdragon X Elite platformunu duyurdu ve performansı ve verimliliği harika olan dizüstü sınıfı çiplere sahip. Ayrıca, bu çip özel Oryon çekirdeklerini içeren ilk çiptir. Daha önce Qualcomm ve diğer Android çip üreticileri, çekirdek tasarımlarını Arm’dan lisans almaktaydı. Şimdi Qualcomm kendi tasarımlarını içeride geliştiriyor ve bunlar Snapdragon 8 Gen 4’te görülecek.

Bu nedenle, Snapdragon 8 Gen 3, Qualcomm ve Android telefonlar için bir düşüş yılı olabilir, ancak heyecan verici nedenlerle geleceğe ışık tutuyor. Endişe verici güç tüketimi ve verimlilik trendleri, gelecek yıl değişmeli, hatta o zamana kadar biraz sakinlik olsa bile.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu