Tiktok Takipçi Satın Al

Samsung, Yapay Zeka Anlaşmalarıyla Beraber Taylor Çip Fabrikasını Büyütüyor

Samsung, dünyanın önde gelen çip üreticilerinden biri olarak bilinen bir Kore şirketi, Taylor, Texas’taki yeni çip fabrikasını genişletmeyi planlıyor. Kore medyasına göre, şirket inşaat halindeki siteye başka bir bina eklemeyi planlıyor. Yeni bina, yaklaşık 250.000 metrekare veya 61 dönümlük bir zemin alanına sahip olacak. Kore JoongAng Daily gazetesinin bir raporuna göre, şirket, “bir dizi AI yongası anlaşması” sağladıktan sonra bu adımı atıyor.

Samsung, Taylor çip fabrikasına yeni bir bina eklemeyi planlıyor


Kore şirketi, sadece TSMC’den sonra dünyanın ikinci büyük çip fabrikasıdır. Kasım 2021’de, şirket, 1996 yılından beri faaliyette olan Austin, Teksas’taki mevcut tesisinin yaklaşık 40 km uzaklığındaki Taylor’da yeni bir çip fabrikası inşa etme planlarını duyurdu. Gelişmiş çip üreteceği bu fabrika için 17 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı taahhüt etti.

Temmuz 2022’de, Kore medyası Samsung’un yatırım bölgesine yaklaşık 177 dönüm arazi ekleyerek site alanını %14 oranında genişletmek istediğini bildirdi. Yerel yönetimden bu genişleme için onay alınıp alınmadığı belirsiz olsa da, yeni bir rapor şirketin site içinde başka bir fabrika binası inşa edeceğini ve bu binanın gelecek yıl faaliyete geçeceğini söylüyor.

Samsung, Yapay Zeka Anlaşmalarıyla Beraber Taylor Çip Fabrikasını Büyütüyor

Rapor, Taylor Belediyesi’nin site üzerindeki yeni fabrikanın gelişimini gözden geçirmek ve denetlemek üzere yerel bir mühendislik şirketi atadığını ekliyor. Belediye, fabrikaların mümkün olan en kısa sürede faaliyete geçebilmesi için Samsung’un inşaat çalışmalarının gözden geçirilmesi, onaylanması ve denetlenmesine kaynak tahsis etmeyi ve hızlandırmayı daha önce kabul etti.

Bu planlanan genişleme, yükselen malzeme maliyetleriyle birlikte, Samsung’un siteye yatırım miktarına 8 milyar dolar daha ekleyecek. Toplam başlangıç yatırımı 25 milyar dolara yükselmiş olacak. Şirket, önümüzdeki 20 yıl boyunca Teksas eyaletine şaşırtıcı bir şekilde 192 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt etti. Bu plan, eyalette 11 daha fazla çip fabrikası inşa etmeyi içeriyor. Şirket zaten hükümetten vergi indirimleri ve diğer teşvikler için başvuruda bulunmuştur.

Samsung, AI devriminden yararlanabilir

Yapay Zeka veya AI yıllardır varolmasına rağmen son zamanlarda bu alanda olağanüstü bir ilgi görülmektedir. Geçen yılki ChatGPT’nin piyasaya çıkması, Generatif AI için bütün yeni bir pazar yarattı. Tüm büyük ve küçük teknoloji şirketleri, yeni AI ürünleri başlatmak veya mevcut ürünlerini AI ile geliştirmek konusunda acele ediyorlar.

Samsung, bu devrimden yararlanıyor gibi görünüyor. Taylor çip fabrikasının genişleme planlarıyla ilgili olarak yorum yapmaktan kaçınmasına rağmen, yeni rapor, şirketin birçok AI yonga anlaşmasına imza attığını söylüyor. Bu durumun Koreli devi bulucu pazarında TSMC’ye daha da yaklaştırıp yaklaştırmayacağı henüz görülmeye devam edecektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu