RAW Fotoğraf Nedir? - TeknoDiot.com
TeknoDiot.com
 
  

RAW Fotoğraf Nedir?

RAW Fotoğraf Nedir?

RAW fotoğraf, fotoğrafçılık sektöründe fotoğraf makinesine herhangi bir müdahale gerçekleştirilmesizin fotoğrafın çekilmesi halidir.

RAW kelimesi İngilizce kökenlidir ve genel olarak ham halde olan sebze ve meyveleri belirtmek amacıyla kullanılmaktadır.

Fotoğraf sektöründe ise çekilmiş olan fotoğrafların herhangi bir müdahaleye uğramadığını belirtmek için kullanılmakta olan bir terimdir.

Günümüzde piyasada pek çok RAW fotoğraf çekme özelliği bulunan fotoğraf makinası bulunmaktadır. Bu özelliğe sahip olan makinalarda sensöre gelen ışık direkt olarak kart üzerine yazılmaktadır.

Dolayısı ile fotoğraflarda bulunan beyaz ayarı, renk ve kontrast gibi unsurlar bu makinalar ile çekildiğinde devre dışı kalmaktadır ve ayarlar elementler şeklinde RAW dosyasına düşmektedir. Bu sayede çekilen fotoğrafların en ham ve saf hali elde edilmiş olmaktadır.

Bununla birlikte tüm veriler ayrı elementler şeklinde kaydedildiği için ham imaj kalitesi kaybolmamakta ve düzenleme yapılmak istendiğinde kolaylıkla yapılabilmektedir.

RAW Fotoğraf Nedir?

RAW Fotoğrafın Avantajları

Sağladığı avantajlar bakımından RAW fotoğraf çekmek daha mantıklı hale gelmektedir. Genel olarak RAW fotoğraf çekmenin temel faydaları şunlardır:

  • Fotoğrafları saklamak için en uygun formattır
  • Fotoğrafların beyaz dengesi ayrı elementler halinde kaydedildiği için düzenleme yapmak kolaydır
  • Fotoğraflarda gren adı verilen gürültü oranı azaltılabilmektedir
  • Fotoğrafta kalite kaybı yaşanmadan renk düzenlemeleri yapılabilmektedir
  • Fotoğraf baskıları son derece kaliteli bir biçimde alınabilmektedir. Bu sebeple basımı yapılacak olan fotoğrafların mümkünse çekimi RAW ile yapılmalıdır.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Android Cihazlarda Önemli Güvenlik Açığı

Uğur Aydemir

Xiaomi Mi 8 ve Diğer Modeller MIUI 12 Kapalı Beta Güncellemesi Alıyor

Buğra Noyan

Nubia Red Magic 3S Tanıtım Tarihi Belli Oldu

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.