Tiktok Takipçi Satın Al

AMD Ryzen 5 4500U İşlemcili Lenovo IdeaPad 5 İncelemesi

Lenovo IdeaPad 5 dizüstü bilgisayar modeline yeni videomuzda inceleme fırsatımız oldu. AMD Ryzen 5 4500U işlemcisi ile iyi bir performans sunuyor.

İlk olarak kutudan çıkarttığımız zaman 65 watt’lık şarj adaptörü ve Lenovo IdeaPad 5 bizleri karşılıyor. Tasarım detaylarına yakından baktığımız zaman ise bizleri sade tasarımlı bir arka kapak karşılıyor, kapağın köşesinde Lenovo logosu yer alıyor.


Kutuyu açtığımız zaman ise bilgisayarın kalbine girmiş oluyoruz ve burada da güzel bir klavye ve touchpad aynı şekilde bizleri karşılanmış oluyor. Klavye Bu arada tamamen alüminyum bir kasaya sahip yani alüminyum olması ile birlikte ağır bir bilgisayar değil. Ağırlık demişken 1,38 gramlık ideal bir ağırlığa sahip.

AMD Ryzen 5 4500U İşlemcili Lenovo IdeaPad 5 İncelemesi

Bilgisayarın bu ağırlığı özellikle taşınabilirlik açısından kullanıcısını memnun ediyor okul veya alanlarında gündelik hayatta sırt çantası kullanıyor birçok insan ve bu Sırt çantasına koyduğumuz zaman ağırlığın yapmaması önemli Ideapad 5 modeli bu konforu bizlere sunuyor.

Boyutuna yakından baktığımız zaman ise 357,4 milimetrelik uzunluğa 233,17 milimetrelik ene ve 19,9 milimetrelik kalınlığa sahip. Klavyenin arka tarafında da bir aydınlatma bizleri karşılıyor, bu aydınlatma beyaz LED olduğunu belirtebiliriz özellikle loş karanlık ortamlarda kullanıcılar için önem arz ettiğini de altını çizmekte fayda var.

AMD Ryzen 5 4500U İşlemcili Lenovo IdeaPad 5 İncelemesi

Lenovo Ideapad 5 Özellikleri Neler Sunuyor?

Klavyenin deneyimi de oldukça keyif veriyor güzel bir yapıya sahip ve uzun kullanımlarda rahatsız eden bir sorun teşkil etmiyor. Touchpad konusuna geldiğimiz zaman ise de aynı şekilde güzel bir performans sunuyor özellikle çift parmak kullanımlarında da rahat bir deneyim sergiliyor.

Klavyenin sağ üst köşesinde güç tuşu ve bildirim aydınlatması bulunuyor. Bu aydınlatma bilgisayarın şarjı azaldığı zaman yanıp sönüyor ve bilgisayar tamamen açıkken de sabit bir şekilde beyaz LED aydınlatması yanıyor. Bu güç tuşu ayrıyetten de parmak izi olarak da kullanabiliyorsunuz.

Klavyenin sağ ve sol tarafında yer alan doğal bir lisanslı hoparlörler mevcut. Hoparlörlere de video içerisinde test etme fırsatımız oldu ve güzel bir deneyim sunuyor. Özellikle bir film izlediğimiz zaman sağ ve sol taraftan güzel bir ses deneyimi sergiliyor.

AMD Ryzen 5 4500U İşlemcili Lenovo IdeaPad 5 İncelemesi

Bağlantı noktalarına baktığımız zaman ise sağ tarafında 2 adet USB-A 3.1 port bulunuyor ve ek olarak da SD kart okuyucusu yer alıyor. Sol tarafa baktığımız zaman da bir USB Type-C girişi HDMI girişi ve 3,5 mm mikrofon ve kulaklık girişi bizleri karşılıyor. Kutu içeriğinden çıkan 65 watt’lık şarj adaptörünü de USB-C’ye takarak bilgisayara şarj edebiliyoruz.

Ekran özelliklerine yakından baktığımız zaman ise 14 inçlik FHD IPS ekran bizi karşılıyor yani çerçeveler ince olurken üst çerçeve biraz daha kalın yan çerçevelere göre ve üst çerçevenin orta kısmında ise 720p çözünürlüğe sahip normal işlerimizi halledebilecek bir orta seviyeli kamera bulunuyor.

Lenovo Ideapad 5 İnceleme Videosu

Performans anlamında ise AMD Ryzen 5 4500U işlemci ile birlikte geliyor, bu işlemciyi dahil olarak gelen AMD Vega Redeon 7nm grafik birimi de yer alıyor. 8 GB RAM ve 512 GB M2 SSD depolama alanımızda mevcut. Videoda da bahsettik Samsung’un mzalq512halu SSD modeli ATTO ve CrystalDiskMart7 üzerinde de testimizi gerçekleştirdik.

Özellikle AMD Ryzen 5 4500U işlemcisi oyunlarda da güzel bir performans sunuyor. CSGO testi gerçekleştirdim oyunu açtığım zaman ise sistemin otomatik ayarlamış olduğu yüksek ayarlarda oynadım. Yüksek grafiklerde 50-60 FPS arasında bir sonuç aldım. Elbette orta ve düşük ayarlarda oynadığımız zaman ise 70-80 FPS’leri verebileceğimizi söyleyebilirim.

AMD Ryzen 5 4500U İşlemcili Lenovo IdeaPad 5 İncelemesi

Batarya kullanımı olarak da gündelikçi normal iş ve okul işlerinde yani normal internet tarayıcısını dolaşıp işte Photoshop ve belli başlı programı kullanımlarında ortalama 7-8 saat kullanabiliyorsunuz. Ancak oyun oynadığımız zaman ise bu süre oldukça düştüğünde belirtebilirim doğal olarak.

Son olarak baktığımız zaman AMD Ryzen 5 4500U işlemcili Lenovo IdeaPad 5 modeli hem iş hem de okul odaklı olduğunu söyleyebiliriz. Tabii her zaman okul ve iş odanda değil zaman zaman oyunda oynayacağınız bir bilgisayar olduğunun altını çizebilirim.

Lenovo Ideapad Teknik Özellikleri

 • Ekran: 14 inç FHD IPS
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 4500U
 • Grafik: AMD Radeon Vega 7nm
 • RAM: 8GB
 • Kamera: 720p
 • Depolama: 512GB M2 SSD (Samsung mzalq512halu)
 • Boyutlar: 357.4 mm x 233,17 mm x 19,9 mm
 • Hoparlör: Dolby Audio 2x
 • Ağırlık: 1,38gr
 • Bağlantılar: WiFi 6 / Bluetooth 5.1
 • Bağlantı Noktaları:
  • Sağ Taraf: 2X USB A 3.1 – SD Kart Okuyucu
  • Sol Taraf: USB C – HDMI – 3,5mm mikrofon/kulaklık
 • Renk: Platin grisi, Granit girisi, Açık deniz mavisi
 • Şarj Adaptörü: 65W

Satın Alma Bağlantıları

HepsiburadaGittigidiyorMediamarktn11

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu