Tiktok Takipçi Satın Al

Google, İlk Kez YouTube’dan Elde Ettiği Geliri Açıkladı

Google, bu zamana kadar ilk kez YouTube’un yıllık gelirini açıkladı.

YouTube’un ne kadar para kazandığını daha önce hiç bilmiyorduk. YouTube, son üç ayda yaklaşık 5 milyar dolarlık reklam geliri elde etti.


Google, bugün ana şirket YouTube dördüncü çeyrek kazanç raporunun bir parçası olarak açıkladı. Bu, kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin’in günlük görevlerinden geri adım atması ve daha önce Pichai’yi tanıtması sonrasında geçen yıl tüm şirketin genel müdürü olarak görev alan yeni oluşturulan Alfabe CEO’su Sundar Pichai’nin ilk raporu. Google CEO’su en üst sırada.

Google 2006 yılında web sitesini 1,65 milyar dolara satın aldığından, şirketin YouTube tarafından barındırılan reklamların arama devinin alt satırına ne kadar para kazandığını açıkladı.

YouTube geliri açıklandı

Google, yıllık bazda YouTube’un geçen yıl 15 milyar dolar kazandığı ve tüm Google gelirlerine yaklaşık yüzde 10 katkıda bulunduğunu söylüyor. Bu rakamlar, YouTube’un reklam işini Facebook’un yaklaşık beşte biri kadar ve Amazon’un sahip olduğu tüm Twitch’ten altı kat daha büyük hale getiriyor.

Google, YouTube’un Premium (reklamsız YouTube) ve Music Premium tekliflerinde 20 milyondan fazla aboneye ve ücretli TV hizmetine 2 milyondan fazla aboneye sahip olduğunu söylüyor. Alphabet, bu ürünlerden elde edilen gelirlerin geçen çeyrekte 5,3 milyar dolar kazandıran ve ayrıca Pixel telefon ve Google Home hoparlörler gibi donanımları içeren “diğer” kategorisinde toplandığını söylüyor. Bu, o kategori altında paketlenmiş herhangi bir ürünün spesifik performansını ölçmeyi zorlaştırır.

31 Aralık 2019’da sona eren çeyrekte, 2018’e göre yüzde 17’lik bir sıçrama yaparak 46 milyar dolar gelir elde etti. Google’ın arama işi, Alphabet’in genişleyen imparatorluğunun büyük para üreticisi olmaya devam ediyor ve çeyrek için 27,2 milyar dolar kazanıyor.

Google, İlk Kez YouTube'dan Elde Ettiği Geliri Açıkladı

YouTube haricinde de gelir artmış durumda

Ancak Google, YouTube reklam gelirinin yanı sıra bulut bilgi işlem bölümünün finansal performansını da açıklıyor. Raporda, Google Cloud’un çeyrek için 2,6 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Yatırımcıları yatıştırmak için, Google’ın izleyicilere işinin yalnızca arama motoruna bağlı olmadığını ve YouTube ve bulut bilgi işlem bölümü gibi hızlı büyüyen ve ayrı işletmelere sahip olduğunu hatırlatması önemlidir.

Şirket, Google Arama’nın 2019’da 98.1 milyar dolarlık bir göz kamaştırdığını söylüyor, ancak bunun 2018’e göre sadece yüzde 15’lik bir artış. Öte yandan YouTube, 2018’de 11.2 milyar dolardan geçen yıl yüzde 36.5’lik bir artışla 15.15 milyar dolara yükseldi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu