Tiktok Takipçi Satın Al

ABD Okulları Öğrenci iPhone’larını Hackleyecek!

Kolluk kuvvetleri uzun zamandır iPhone'ları kırmak istiyor. Artık bu listeye okul bölgeleri ekleyebilirsiniz.

Telefon kırma araçları FBI ve polis departmanlarından yoğun talep görüyor. Ancak Gizmodo hakkında yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, onlar için de büyüyen başka bir pazar var.

Makaleye göre, Cellebrite şirketi tarafından yapılanlar gibi, öğrencilere ve öğretim üyelerine ait iPhone’lara erişmelerine yardımcı olabilecek adli tıp araçları satın aldı.


Gizmodo, bu mobil cihaz adli araçları (MDFT’ler) için 11.582 dolara kadar ödeme yapan sekiz okul bölgesini bunların yedi tanesi Teksas’ta belirtiyor. Bu tür araçlar, söz konusu cihazlardaki metinler, resimler ve uygulamalar gibi verilere erişmeye yardımcı olabilir.

Bu okul bölgelerinde bulunmaları, binlerce öğrencinin telefonlarını aramak için kullanılmış olabilecekleri anlamına geliyor.

Rapor, ABD’deki 5.000 devlet okulu veya okul bölgesi web sitesinin rastgele bir örneğine dayanıyordu. Bu, faaliyette olan tahmini 13.506 okul bölgesinin azınlığı olduğundan, bu gözetleme araçlarını kullananların sayısı önemli ölçüde daha yüksek olabilir.

Diğer birçok okul bölgesinin bu teknolojinin satın alındığını kamu bütçelerinde satır öğeleri olarak bildirmemesi ihtimali de var. Electronic Frontier Foundation’da kıdemli personel teknoloji uzmanı Cooper Quentin, Gizmodo’ya şunları söyledi:

ABD Okulları Öğrenci iPhone'larını Hackleyecek!

Cellebrites ve Stingrays, ABD askeri veya federal kolluk kuvvetlerinin menşeinde başladı ve daha sonra eyalet ve yerel kanun yaptırımlarına girdi ve sonunda suçluların veya okul yöneticileri gibi küçük zorbaların eline geçti. Bu, her türden gözetleme teknolojisinin veya herhangi bir silahın kaçınılmaz yörüngesidir.

Rapor ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci okul bölgesi olan Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi’nin, çalışanların suistimal şikayetlerini içeren belirli soruşturmalarda kullandığı bir Cellebrite cihazına sahip olduğunu da belirtiyor.

Apple, Gizlilikle Mücadele Ediyor

Cellebrite gibi şirketler, FBI’ın Apple ile San Bernardino tetikçisinin kurtarılmış iPhone’unu kırmaya yardım etmeyi reddetmesi nedeniyle en az 2016’dan beri haberlerde yer alıyor. Cellebrite, çatlak korumalı cihazlara yardımcı olmak için çeşitli güvenlik çözümleri sunan ve sayısı giderek artan şirketlerden biridir.

Apple, kullanıcıların verilerini gizli tutmak için araçlarında ve ürün tekliflerinde yerleşik olarak bulunan çeşitli özelliklerle gizliliği ürün tekliflerinin temel bir parçası haline getiriyor. Bu ideoloji bazen Apple’ı, cihazlara erişmek için kullanabilecekleri bir arka kapı isteyen kolluk kuvvetlerinin karşı tarafında konumlandırdı.

Bununla birlikte, bunun gibi hikayeler, bunun sadece soruşturma kapsamında iPhone’ları kırılabilecek suçluların değil, aynı zamanda öğrencilerin ve öğretim üyelerinin de arandığını gösteriyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu