Tiktok Takipçi Satın Al

Elon Musk’dan Zihin Okuma Teknolojisi

Beyinlerini bilgisayarlara bağlamak isteyenlerin hayalleri, Elon Musk’un sinirsel arayüz başlangıcı Neuralink’in etrafında “harika” bir güncelleme yapmak için Twitter’a yaptığı gibi, gerçeğe doğru bir adım daha atmak olabilir.

Derin öğrenmeyi bir numaralı “2020 büyük fikri” olarak değerlendiren analiz firması ARK’ın bulguları hakkında yorum yapan Musk, yüksek bant genişliğinin yüksek hassasiyetli sinir arayüzleri ile birleştirilmesinin etkisinin “değersiz” olduğunu söyledi.


“Neuralink bu yıl en kısa sürede bir insanda olabilir” diye ekledi. Ve sonra başka bir Tweet’de, Tesla CEO’su oldukça gizemli bir şekilde: “Geçen yıl sunulana karşı bir sonraki sürümü görene kadar bekleyin.

Birkaç ay önce yapılan bir sunumda Musk, Neuralink’in ilk bulgularını etkili bir şekilde ortaya koydu ve çizginin mükemmel bir insan ağına ve yapay zekaya yol açacağına inanıyor. Üç yaşındaki şirket, insan beynini bilgisayar cihazlarına etkili bir şekilde bağlamanın bir yolu olan implante edilebilir bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) geliştirmek için çalışıyor.

Elon Musk‘un zihin okuma teknolojisi, büyük bir adım atmak üzere olabilir

Neuralink araştırma ekibi haklı bir beyaz kağıt işaret kafatasımızın arkasında neler etkinliklerini kaydetmek için iki yol şu anda : açık kalmak ya invaziv olmayan araçlar, aslında beyne, ama sonuç olarak daha az doğru; veya kortekse yakın sürünen, ancak izleyebilecekleri sinyaller kapsamında sınırlı olan invaziv elektrotlar.

Musk’un planı her ikisinin de en iyisini birleştirmektir. Bunu yapmak için Neuralink, nöron aktivitesini kablosuz olarak izlemek için beynin içine implante edilebilen insan saçından on kat daha ince iplikler geliştirdi . Neuralink tarafından da yapılan bir cerrahi robot, mikroskobik ipliklerin beyin maddesine implante edilmesinden sorumludur.

Elon Musk'dan Zihin Okuma Teknolojisi

Her bir iplik 32 elektrot taşıyabilir ve araştırmacılar robotun hızla 96 iplik uygulayabildiğini gösterdiler. Bu, bir beyindeki 3.072 elektrot – “en iyi sistemlerden bin kat daha fazla”, dedi Musk projeyi gösterirken.

Tek uyarı, teknoloji henüz gerçek insanlar üzerinde test edilmedi. Musk, son sunumu sırasında bir maymunun beyni ile bir bilgisayarı kontrol etmek için Neuralink’in BCI’sini zaten kullandığını söyledi; ve girişimci, 2020’nin sonuna kadar ara yüzün bir insan hastaya yerleştirilmesini umuyor.

Musk tweet’lerinde teknolojinin hala önünde duran engelleri kabul etti: “İlk olarak, onu süper güvenli ve kullanımı kolay hale getirmeliyiz, sonra riske karşı en büyük faydayı belirlemeliyiz” dedi. “Başlangıçta çalışmaktan hacimli üretime ve implantasyona kadar uzun bir yol var.”

Neuralink’in BCI’si insanlar için bir gerçeklik olacaksa Musk, teknolojinin Parkinson veya demans gibi nörodejeneratif hastalıkları araştırmak, izlemek ve potansiyel olarak tedavi etmek için büyük etkileri olabileceğine inanıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu