Tiktok Takipçi Satın Al

Dogecoin’den Pepe’ye: Memecoin’lere Türk Bakışı

Memecoinler, çoğunlukla şaka amacıyla geliştirilen ve büyük oranda bir konseptle ilişkilendirme eğilim gösteren dijital varlıklardır.

Memecoinler, çoğunlukla şaka amacıyla geliştirilen ve büyük oranda bir konseptle ilişkilendirme eğilim gösteren dijital varlıklardır.

Memecoinler, çoğunlukla şaka amacıyla geliştirilen ve büyük oranda bir konseptle ilişkilendirme eğilim gösteren dijital varlıklardır. Özellikle DogeCoin ve Shiba Inu gibi dijital varlıklar, uzunca bir süre kripto para yatırımcılarının kıskacı altındaydı. Başta Türk yatırımcılar olmak üzere bu memecoinler, önemli ölçüde yatırım aldı. Volatilite bakımından belli dönemlerde büyük oynaklıklar gösteren bu finansal yatırım araçları, kısa sürede yüksek getiri arayışında olan yatırımcılar tarafından yoğun olarak tercih edildi. Öte yandan birçok meme coin, Elon Musk gibi devasa yatırımcıların piyasayı yönetme aracı haline dönüştü. İşte Dogecoin’den Pepe’ye memecoinlere dair bilmeniz gerekenler!

Doge Coin Etkisi Tüm Meme Coinlerde Hissediliyor

İlk kez 2013 yılında internetin fenomen bileşenlerinden olan “Doge” üzerine odaklanarak geliştirilen Doge Coin, kısa sürede yatırımcıların ilgi odağı haline dönüşmeyi başarmıştı. Öyle ki ünlü iş insanı Elon Musk’ın da favori coini olan Doge, birçok yatırımcının ilk tercihi oldu. Üstelik Doge Coin, bu etkisi ile tüm meme coniler içerisinde öncü olmayı da başardı.

Bugünlerde ise memecoinlerin kralı olarak adlandırılan Doge Coin’in tahtından olabileceği konuşuluyor. Bu durumun en temel sebebi ise Doge Coin’in tüm memecoinlerin fiyatları üzerine belirleyici bir etkiye sahip olması olarak gösteriliyor. Bazı kripto para uzmanlarına göre Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmaların alt coinleri üzerindeki etkinin benzeri Doge Coin’in diğer memecoin fiyatları üzerinde de gözlemleniyor.

Doge’deki fiyat dalgalanmalarına paralel olarak piyasada sıklıkla yatırımcıların tercihleri arasında yer alan memecoinlerde de benzeri dalgalanmalar ortaya çıkıyor. Doge Coin fiyatları artıkça, diğer memecoinlerin de fiyatları aynı oranda artıyor. Bununla birlikte Doge Coin fiyatlarında yaşanan sert düşüler de aynı şekilde diğer memecoinlerin fiyatlarını etkiliyor.

Pepe Coin’de İnanılamaz Yükseliş

Pepe Coin, piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren hızlı yükselişi ile dikkatleri üzerine toplamıştı. 2 haftalık sıra dışı bir trend yakalayan PEPE, bu süre zarfı içerisinde CoinGecko verilerine göre %500 oranında artış gösterdi. Daha sonra kısa vadede tekrardan düşüşe geçen PEPE, uzun vadede dalgalı bir seyir ortaya koydu.

Tüm bu yükselişe karşın Pepe Coin hakkında birçok uzman önemli uyarılarda bulundu. Özellikle memecoinlerde yaşanan dalgalanmaların Pepe Coin’i ciddi düzeyde etkileyebileceğini belirten uzmanlar arasında bulunan Chris Blec, Twitter hesabından PEPE’ye yapılacak yatırımlarda temkinli davranılması gerektiğini belirtmişti.

Elon Musk Etkisi

ABD’li ünlü iş insanı Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ve söylemleriyle memecoin fiyatları üzerindeki etkisini de aynı oranda sürdürüyor. Daha önce DOGE üzerine attığı tweetlerle büyük oranda fiyatları belirleyen Musk, son olarak PEPE fiyatlarını da etkiledi. Memecoinlere özel ilgisi olduğu bilinen ünlü iş insanı, PEPE’nin fiyat artışında etkili oldu.

Bununla birlikte Musk’ın memecoinler üzerine attığı tweetlerin ve yaptığı yorumların farklı etkiler gösterebileceği de uzmanlar tarafından değerlendirilmişti. Kripto para uzmanlarının büyük bir bölümü Musk’un memecoin fiyatları üzerindeki etkisinin olumsuz olacağı yönündeydi. Fakat uzmanların bu görüşlerine karşı, Musk etkisiyle PEPE başta olmak üzere memecoinlerin fiyat artışının sürebileceği iddia da ediliyor.

Sponge Alternatif Olarak Değerlendirilebilir

Son dönemin trend memecoinleri arasına dahil olan Sponge, Sünger Bob karakterine odaklanan bir dijital varlık. Her ne kadar projenin resmi web adresinde Sünger Bob karakterinin yaratıcısı olan Nickelodeon ile bir ilgisi olmadığı görülse de Sponge Coin, küresel bazda ilgi görmeyi başarmıştı. Oldukça kısa bir süre içerisinde yaklaşık olarak 7 kat değer kazanan Sponge, deneyimli kripto para yatırımcıları tarafından da yoğun olarak tercih edilmişti.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu