Tiktok Takipçi Satın Al

Sağlık Sektöründe Dijital Dönüşüm Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hastaneler, klinikler ve özel doktor muayenelerinin kısıtlı pazarlama unsurlarını en doğru şekilde kullanmaları, daha fazla hastaya erişmeleri için zorunluluk arz ediyor. Dijital dünyanın hayatımızın merkezinde yer aldığı günümüzde dijital dönüşüm sağlık sektörü için de zorunluluk arz ediyor.

Dijital dönüşüm, hayatımızın genelinde olduğu gibi sağlık sektöründe de taşları yerinden oynattı. Geçmişte yalnızca tabelaları ve hastalarının birbirine refere olması ile ismini duyurabilen sağlık sektörü firmaları ve hekimler, artık dijital medyanın sunduğu avantajlar sayesinde, sadece ülke içinde değil, dünyanın her yerinde isimlerinden bahsettirebiliyor. Bunun için ise sağlık kuruluşunun dijital dönüşüm süreçlerini tamamlamış olması gerekiyor.


Sağlık sektöründe dijital dönüşüm elbette yalnızca pazarlama alanında söz konusu değil. Özellikle yapay zekalı yazılımlarla donatılmış sağlık ekipmanlarının başta dokümantasyon olmak üzere oldukça kapsamlı özelliklerinden söz edebilmek mümkün. Kaldı ki, bu araçların tanı ve tedavi için de gelecekte son derece etkin kullanımı hakkında önemli duyurular yapılıyor.

Bu veriler ışığında sağlık sektöründe dijitalleşmenin zorunlu bir gidiş olduğunu da kabullenmek gerekiyor. Biz burada sağlık sektöründe dijital pazarlama ile ilgili dönüşümü ele alacağız.

Dijital Medya Neler Getirdi?

Sağlık kuruluşlarının reklam yapmaları, meslek kanunu kapsamında yasaktır. Yani bir sağlık kuruluşu bir gazeteye ilan veya reklam veremez. Benzeri şekilde televizyon veya saha reklamcılığı gibi araçları da sadece belli başlı izin verilen duyurular için ve sponsorluklar için kullanabilir. Dijital medyada ise şartlar oldukça farklıdır. Elbette kanun burada da reklam yapmayı yasaklar. Ancak sağlık kuruluşunun internet siteleri açması, sosyal medyada etkinliklerde bulunması ve benzeri etkinliklerinin herhangi bir engeli söz konusu değildir. Kanuna uygun biçimde olmak kaydıyla reklam olmayan pazarlama etkinliklerini herhangi bir dijital medya ortamında gerçekleştirmek mümkündür. Bu durumda da, sağlık kuruluşlarının oldukça ciddi bir etki alanına erişeceklerini kolaylıkla söyleyebiliriz ki, ülkemizde sağlık turizminin gelişimini de tam olarak bu sağlamıştır.

Dijital Dönüşümle Dünyaya Açılmak Mümkün

Geçmişte bir sağlık kuruluşunun, sunduğu sağlık hizmetlerini, Türkiye dışında bir ülkede tanıtması astronomik maliyetlere sebep olabiliyordu. Buradaki aracı firmalara komisyonlar vermek veya bu ülkelerde pazarlama yapmak, elde edilecek karın bir hayli üzerinde olduğundan, ülkemizin sağlık turizmindeki yeri bir hayli zayıftı.

Dijital dönüşüm süreci sonrasında ise herhangi bir doktor muayenehanesi dahi, sahip olduğu dijital medya araçlarını kullanarak, yurtdışındaki hastalara ulaşabilir hale geldi. İnternet, herhangi bir sınır olmadan ve geleneksel medya araçlarına göre maliyetleri son derece düşük olacak biçimde tüm dünyaya erişimi mümkün hale getirdi. Bu sayede, ülkemizdeki pek çok hekim bu yolları kullanarak, ülkemize yeni turistlerin gelmesine yardımcı olarak, ulusal fayda sağlar hale geldi.

Sağlık kuruluşlarının dijital dönüşüm sürecinde gerçekleştirmesi gereken önemli adımları şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Dijital pazarlama stratejisi oluşturmak
  • Dijital kurumsal kimlik geliştirmek
  • Dijital pazarlama kanallarını tespit etmek
  • Dijital medya kanallarında sağlık hizmetlerinin tanıtımını yapmak
  • Sosyal medya ve video paylaşım platformlarında, reklam olmayan bilgilendirici paylaşımlar yapmak
  • Mümkün olduğunda, dijital medyada hasta sorularını ve geri bildirimleri cevaplamak
  • Hasta iletişimini en üst seviyede tutmak
  • Eğer sağlık turizmi yapılacaksa, hedef ülkelerin dillerinde bu yayınları yapmak

Yukarıdaki temel unsurların uygulanması elbette yazıldığı kadar kolay değildir. Bu süreçlerin her birisi, ileri seviyede uzmanlık gerektiren işlemler olmakla birlikte, hukuki detayları da söz konusudur ve hassasiyetle yapılmalıdır.

İnternet sitesi açmak ve yayınlamak, dijital dönüşüm için yeterli değildir. Bu noktada komplike ve kombine bir sürecin var olması gerekir ki, bunu sağlık kuruluşu veya hekimin yapması yerine, sağlık sektörü pazarlaması alanında uzman bir kuruluşun yapması çok da doğru olacaktır.

Sağlık sektöründe dijital pazarlama uzmanı firmalar, sağlık kuruluşları ve hekimler için bu desteği sunabilirler. Biz firmamız hizmetleri kapsamında müşterilerimize, bu alanda ihtiyaç duyacakları tüm detaylar noktasında destek veriyor ve sağlık sektöründe dijital dönüşüm sürecine adapte olabilmeleri için kapsamlı hizmetlerimizi sunuyoruz. Bizim gibi sektörün diğer bileşenlerinden de bu hizmetler alınarak, yeni çağa ayak uydurabilmek mümkündür.

Kaynak: Ömer Yoluk, https://currentworks.com.tr/saglik-sektorunde-dijital-donusum-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/ Erişim Tarihi: 20.04.2023

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu