Tiktok Takipçi Satın Al

Black Friday Nedir?

Bu makalemizde Black Friday’in tam olarak ne olduğunu sizlere anlattık. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Black Friday Nedir?

Hristiyan toplumlarda özellikle Amerika gibi küresel ticaretin merkezi olan ülkelerde bazı günler özel anlamlar taşımaktadır. Noel ise Hristiyan toplumu için oldukça önemli bir dönemdir. Aralığın son haftasına denk gelen Noel dönemi ise Şükran gününden sonra başlayan ve aralığın son haftası Noel günü ile tamamlanan bir süreyi ifade eder. Başta Amerikalı şirketler 1932 yılında Şükran gününden sonraki hafta içerisinde yer alan ilk cuma günü için kara cuma adı verilen Black Friday haftasında Noel alışveriş sezonunu başlatmak için kampanya yaptılar.


Yılın son dönemi olması nedeniyle o seneye ait ürünleri elden çıkarmak için yapılan bu kampanya döneminde mağazalar olabildiğince erken saatlerde açılıp çok geç saatlerde kapanmaktadır. Ayrıca bu dönemde her üründe inanılmaz denilecek indirimler yapılarak insanların alışverişe yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizde bu durum biraz daha farklı algılanıp önce bindirim sonra indirim yöntemi ile yine aynı fiyattan satılsa da durum dünya genelinde biraz daha farklı olmaktadır.

Black Friday Tarihçesi

Takvim yaprakları 1961 yılını gösterince Amerika’nın en bilinen eyaletlerinden biri olan Philadelphia bölgesinde hafta sonunun habercisi olan cuma gününde yoğun alışverişin yapılması ve bu yoğunluğun anında trafiğe yansıması nedeniyle gazetelere Black Friday olarak yansıtılmış ve o şekilde isim günümüze kadar ulaşmıştır. İlk olarak 1932 yılında bu tarz bir alışveriş uygulaması başlatılsa da ismi ilk alış dönemleri bu döneme denk gelmektedir.

Black Friday Nedir?

Black Friday ve Ülkemizdeki Etkisi

Kara Cuma adıyla başlayan bu alışveriş çılgınlığı kısa sürede Amerika’dan tüm dünyaya yayılmış olup ve dünyadaki tüm markalar satışlarını arttırmak için bu haftada indirimli fiyatlar sergileyerek satış oranlarını arttırmıştır. Bu durum ülkemizde de geçerlidir. İlk yaygınlaşmaya başlandığı zamanlarda Kara Cuma adıyla satış yapan mağazalar olsa da çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde özel dini günümüzün cuma günü olması sebebiyle çok fazla tepki çekmiştir. Ülke genelinde yer alan büyük mağazalar ve firmalar ise bu alışveriş döneminde kara cuma ismini kullanmaktan kaçınarak kara yerine farklı sıfatlar kullanmaya başlamıştır.

Efsane cuma, Muhteşem cuma, Fırsat cuması şeklinde değişik kampanya isimleri kullanarak bölgesel çalışma yapıp hem dini hassasiyetten oluşabilecek tepkilerini önlemiş olup hem de satışlarına devam edebilmiştir. Ülkemizde dini hassasiyetin yanı sıra birçok mağazanın ve firmanın fiyatlarda küçük hilelerle bu kampanyayı suiistimal ettiklerini de görüyoruz. Black Friday dönemi başlamadan önce x lira olan bir ürünü hemen zam yapılarak x+y lira yapılmakta ve sonrasında kampanya dönemi başlayınca x+y fiyatı yerine x fiyatına bu ürüne sahip olabilirsiniz şeklindeki kampanyalar ile mevcut satış fiyatından satarak bu konuda haksız bir kazanç elde etmektedirler. Bu tür durumlar çok fazla dillendirilmese dahi birçok müşteri bu durumun farkında olup almak istedikleri ürünlerin fiyatlarını önceden takip etmektedirler.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu