Tiktok Takipçi Satın Al

VRAM Nedir, Nasıl Kontrol Edilir ve Artırabilir misiniz?

VRAM kullanımı kolay ve hızlı bir şekilde nasıl kontrol edilir? Video Rastgele Erişim Belleği (VRAM), grafiksel olarak yoğun çalışmalarınızı takılmalar, donmalar ve sorunlar olmadan çalışmanızı sağlar.

Bir oyuncu olarak oyun, video grafiker olarak kurgu veya 3D modelleme ile çalışıyorsanız, VRAM işiniz için en önemli şeylerden biri olduğunu bileceksiniz.

Video Rastgele Erişim Belleği (VRAM), grafiksel olarak yoğun çalışmalarınızı takılmalar, donmalar ve diğer hayal kırıklıkları olmadan yapmanızı sağlar. Bu yazıda, VRAM’in ne olduğunu, nasıl kontrol edileceğini ve artırıp artıramayacağınızı tartışıyoruz.


Bu içerikte size VRAM kullanımınızı nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğiz. Oldukça basit bir girişim ve sadece birkaç ücretsiz uygulama indirip kurmayı gerektiriyor. Masaüstündeyken veya pencereli modda bir oyun veya program çalıştırırken VRAM kullanımını nasıl kontrol edeceğinizi göstererek başlayalım.

VRAM Nedir? (Video Rastgele Erişim Belleği)

VRAM Nedir, Nasıl Kontrol Edilir ve Artırabilir misiniz?

VRAM, özel olarak GPU için tasarlanmış ve yalnızca GPU ile çalışan belirli bir RAM türüdür . Bu nedenle, sistem belleğinden daha iyi performans gösterecek şekilde optimize edilmiştir, ancak yalnızca GPU tarafından kendisine atanan görevlerde. İşbirliğine olan ihtiyaçlarından dolayı VRAM, grafik kartındaki çipe çok yakın yerleştirildi, böylece GPU’ya en hızlı ve en etkili hizmeti sağlayabilir.

En büyük dezavantajı , grafik kartının bir parçası olarak geldiği için RAM’in aksine yükseltilememesidir. VRAM için temel görev çerçeve arabelleğe almadır. Bu, GPU’nun bir görüntü oluşturacağı ve ardından onu VRAM’de depolayacağı anlamına gelir, bu da sırayla bu görüntüyü toplar ve onu diğer işlenmiş görüntülerle doğru sıraya yerleştirir. Bu şekilde, çağrıldığında görüntüler doğru sırada görüntülenecektir.

VRAM’ın yaptığı başka bir şey de doku haritalarını depolamaktır. Her oyun VRAM’inizi farklı bir dereceye kadar zorlarken (Red Dead Redemption 2, bilgisayarınızı Minecraft’tan çok daha fazla zorlayacaktır!), genel bir kural olarak, yapaylık ve kesinti olmadan sorunsuz bir deneyim için ne kadar VRAM’e sahip olmanız gerektiği aşağıda açıklanmıştır:

 • 1080p: 4-6GB
 • 1440p: 6-8GB
 • 4K: 8GB+

VRAM Nedir, Nasıl Kontrol Edilir ve Artırabilir misiniz?

BIOS fan ayarı yapmak isterseniz bu rehberimizi de göz atmayı unutmayın.

VRAM, GPU’nuzda fiziksel olarak var olan bir şeydir, dolayısıyla GPU’nuzu değiştirmeden VRAM’inizi artıramazsınız. Ancak, bilgisayarınızın VRAM’den en iyi şekilde yararlandığından emin olmak için bazı şeyler yapabilirsiniz.. Bunları, GPU’nun görüntüleri daha hızlı oluşturmak için kullandığı kısayollar olarak düşünebilirsiniz.

Bu VRAM yetenekleri, GPU’nuza oyun için gerekli tüm kaynakları sağlıyor gibi görünse de, modern oyunların ne kadar zorlu olduğunu hafife almamalısınız. VRAM kullanımını etkileyebilecek başka faktörler de var, o yüzden bir göz atalım.

VRAM Nasıl Kontrol Edilir?

Öncelikle, VRAM’inizi artırıp artıramayacağınız, makine seçiminize bağlıdır. Mac kullanıyorsanız, seçenekleriniz sınırlıdır ve tüm amaç ve amaçlar için bunu yapamazsınız. Windows’ta, biraz farklı bir hikaye.

Ne olursa olsun, her iki makinede de ne kadar VRAM’iniz olduğunu kontrol edebilirsiniz. Windows için adımlar şunlardır:

 1. Ayarlar -> Sistem -> Ekran öğesini açın.
 2. Gelişmiş ekran ayarlarına girin.
 3. Görüntü bağdaştırıcısı özellikleri bağlantısını tıklayın.
 4. İletişim ekranında, Bağdaştırıcı sekmesine tıklayın. Burada “Ayrılmış Video Belleği” seçeneğini arayın. Bu, toplam kullanılabilir VRAM’inizdir.

VRAM Nedir, Nasıl Kontrol Edilir ve Artırabilir misiniz?

Mac’te “Sistem Bilgisi” paneline gidecek ve “Donanım -> Grafikler/Ekranlar” ayarı altında VRAM rakamlarınızı arayacaksınız. VRAM’inizi teknik olarak artıramazsınız, ancak biraz hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç püf noktası var. Ancak beklentilerinizi yönetin,

 • Kayıt defteri anahtarlarını kullanarak sahte bir VRAM artışı yapın.
 • BIOS aracılığıyla VRAM’e ayrılan RAM miktarını artırın.

VRAM Nedir, Nasıl Kontrol Edilir ve Artırabilir misiniz?

VRAM Kullanımı Oyuna Bağlıdır

Oyun oynama konusunda fazla deneyiminiz olmasa bile, daha iyi grafiklere sahip oyunların daha fazla VRAM gerektirmesi mantıklıdır.

VRAM Nedir, Nasıl Kontrol Edilir ve Artırabilir misiniz?

Daha önce de belirtildiği gibi, kullandığınız çözünürlük ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla VRAM’a ihtiyacınız olacaktır. Red Dead Redemption 2 gibi güzel bir oyun oynamanın sunduğu tüm görsel ihtişamı deneyimleyemiyorsanız, muhtemelen hepimiz hemfikiriz.

Bu aynı zamanda Minecraft veya Team Fortress 2 gibi grafik olarak daha az yoğun oyunların çalıştırılmasının daha kolay olduğu mantıksal sonucuna da götürür. Bu mantıklı bir kesinti olsa da, özellikle bir ikonik oyunda istisnalar var.

Minecraft inanılmaz bir küresel popülerlik düzeyine ulaştığında , geliştiricileri grafiklerini yükseltmek istedi. Bununla birlikte Minecraft, biraz düşük poli olan görsel stiliyle eş anlamlı hale geldi. Çözümleri, ışın izlemeyi tanıtmaktı , böylece imza küp estetiği devam etse de, artık daha gerçekçi bir şekilde aydınlatılıyor ve bu nedenle daha fazla VRAM gerektiriyor.

Ayrıca oyunların VRAM gereksinimleriyle ilgili konuşmamız gereken zor bir nokta var. Örneğin, bir oyun 2 GB VRAM’a ihtiyaç duyuyorsa ve GPU’nuz 4 GB’a sahipse, performans artışı olması gerekir. Öte yandan, oyununuzun 2 GB’a ihtiyacı varsa ve yalnızca 1 GB’niz varsa, o zaman berbat bir düşük FPS deneyimi yaşarsınız.

4K’da modern oyunlar oynamak istiyorsanız, en az 8 GB VRAM’li bir GPU’nuz olsa iyi olur. Aşağıda, oynadığınız çözünürlüğe bağlı olarak ne kadar ihtiyacınız olacağının kısa bir özeti bulunmaktadır.

 • 720P – 2GB VRAM
 • 1080P – 2GB-6GB VRAM
 • 1440P – 4-8 GB VRAM
 • 4K – 8GB+ VRAM

Bu sayıların tamamen VRAM’a bağlı olmadığını ve diğer ayarların değiştirilmesinin de performans artışına (veya azalmasına) neden olabileceğini unutmayın.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu