Tiktok Takipçi Satın Al

BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır?

BIOS fan ayarı yapımı, fanların doğru ve düzgün çalışmalarını sağlamak, aynı zamanda sistem parçalarının aşırı ısınmalarını önlemek için yapılacak bazı ayarları içermektedir.

Bu noktada fanlar ya da fan sistemleri bilgisayarlar için hayati derece de önemli parçalardır. Fan sistemleri temel olaraksürekli çalışan ana parçaların ısınmamasını ve doğal olarak bozulmamalarını sağlamaktadır. Peki BIOS fan ayarı nasıl yapılır?


Bu yüzden enerji ile direk temas içinde olan bilgisayar parçalarının ısınmaları onların gücünü düşürüp, ilerleyen zamanlar içinde de bozulmalarına neden olmaktadır. Bu yüzden bilgisayarların fanlarının doğur, düzgün ve zamanında çalışması gerekmektedir. İçerde ki sıcak havanın doğru ve tam olarak dışarı atılması içinde fan yapılarının açık ve kirden uzak kalmaları önemlidir.

BIOS Fan Ayarı Yapma Yolu Nedir?

BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır?

BIOS yapısının içine girildiği zaman yön tuşları yardımı ile fan sistemi ile ilgili alan bulunur ve burada yapılması gereken temel BIOS fan ayarı yapımı ile ilgili ayarlar gerçekleştirilir.

Ayar standartları elbette her bilgisayara göre değişiklik gösterebilir o yüzden konuya hâkim olmak ayarları yapmak için son derece önemlidir. Daha sonra yapılan tüm değişiklikler ve ayarlamalar kaydedilir ve sistemden çıkılır.

Yapılan bu fan ayarları yanında fanların ve fan donanımının fiziksel olarak da temiz ve bakımlı olması son derece önemlidir. Bu yüzden fanların bakımlarının da düzenli olarak yapılması doğru ve etkin fan çalışması için en az ayarlar kadar önemli bir başka konudur.

Öncelikle PC’nizi kapatmanız, ardından tekrar açmanız gerekir. “Ayarlara girmek için bilgisayar açılışında XX’ye basın” Burada XX muhtemelen Delete, Escape veya F tuşlarından biri olacaktır. XX tuşu bilgisayarınızın anakart modeminize göre değişiklik gösterir. Bilgisayar açılırken ilk etapta BİOS’a geçişi açamaya bilirsiniz. Bu nedenle hemen vazgeçmeyin tekrar deneyin.

BİOS ekranını açtığınızda PC’nizle ilgili bir bilgi sayfası göreceksiniz. Sistem Yapılandırması seçeneğine bakın, ona gidin genellikle ok tuşlarını kullanarak ve ardından fanınızla ilgili bir ayar arayın.  “Fan Always On” (Fan Daima Açık) olarak adlandırılan bir seçimin etkin olduğundan emin olun.

Bazı PC’ler, fanın içeri girmesini istediğinizde sıcaklık eşiklerini ayarlamanızı sağlar. Bilgisayarınızın çok uzun süre ısınmasına izin vermenin makinenize ciddi zarar verebileceğinden, bunları hassas bir şekilde ayarladığınızdan emin olun. İşiniz bittiğinde, Kaydet ve Çık için F10 tuşuna basın, ardından PC’niz yeni ayarlarla kalıcı bir olarak başlayacaktır.

DC Mode ve PWM Nedir?

DC mod voltaja göre fanları kontrol ediyor, kullanıcının manuel olarak ayarlaması lazım. 4 pinli ise Auto’da kalabilir. PWM 4 pinli olur, sıcaklığa göre hızını otomatik olarak ayarlar. Sıvı soğutmalardaki fanlar PWM‘dir. 3 pinli fanlar da anakarta takılırsa ve anakart destekliyorsa ısıya göre voltaj vererek hızını kontrol edebilirsiniz, fan ayarı yapmak gerekir. PSU’ya takılan fanlar sürekli tam hızda döner.

BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır?

BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır?

BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır?

BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır?

BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır? BIOS Fan Ayarı Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu