Tiktok Takipçi Satın Al

Antarktika, Tüm Zamanların En Sıcak Gününü Gördü

Antarktika’daki sıcaklıkların geçen hafta, 18.3 santigrat derecelik bir rekor kırdıktan sadece günler sonra 20.7 santigrat dereceye ulaştığı bildiriliyor.

Arjantinli araştırmacılardan oluşan bir ekip, Antarktika’nın şimdiye kadar kaydedilen en sıcak gününü yaşadı ve 9 Şubat’ta 20.75 santigrat ulaştığını bildirdi.


Bu, kıtadaki sıcaklığın ilk kez 20.75 santigrat dereceyi aştığı, araştırmacılar AFP.com haber sitesine, ancak kıtanın bu ay ilk kez rekor kıran bir yüksek görmediğini söyledi. 6 Şubat’ta Antarktika Yarımadası’nda bir araştırma istasyonu (kıtanın güney Amerika’ya en yakın olan kuzeybatı ucu) 18.3 santigratlık yüksek bir rekor kırdı. Mart 2015’te ise 17.5 santigrat derece ile rekoru kırmıştı.

Yeni 20 C santigrat derecelik yükseklik, Antarktika Yarımadası kıyılarındaki bir ada zincirinin bir parçası olan Seymour Adası’nda bulunan Arjantin’in Marambio araştırma üssünde kaydedildi. Birleşmiş Milletler’in (BM) bir ajansı olan Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre, son 50 yılda ortalama sıcaklıklar 3 santigrat artarken, yarımada Dünyadaki en hızlı ısınma bölgelerinden biridir.

Antarktika’da sıcaklık yükseliyor

Antarktika, Tüm Zamanların En Sıcak Gününü Gördü

Aynı zamanda, Antarktika buz tabakasından yıllık buz kaybı altı kattan fazla arttı. Çevredeki okyanus ısınırken, büyük buz parçaları kopar ve denize girer, kıtanın buzlu kıyı şeridini yavaş yavaş azaltır.

Bir buzul yeni buzun yerine geçebileceğinden daha hızlı geri çekilirse, buzul çökebilir ve potansiyel olarak milyarlarca ton buzun suya dökülmesi ve deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunabilir. NASA’ya göre, Antarktika’nın en hızlı büzüşen buzulları – Pine Island Glacier ve Thwaites Glacier – deniz seviyelerini 1,2 metre yükseltmek için aralarında yeterince savunmasız buz içeriyor.

Yeni rekor kıran sıcaklık, son on yılda küresel ısınma trendlerine de uyuyor. BM’ye göre, 2010’dan 2019’a kadar kaydedilen en sıcak on yıl oldu ve 2019 en sıcak ikinci yıl oldu (en sıcak 2016 idi).  Isınma eğilimi yeni yıla devam ediyor: Ocak 2020, 141 yıllık iklim rekoru içinde en sıcak Ocak olarak değerlendirildi.

:: Antarktika’da Ilık Su Gölü Bulundu!

Antarktika, Tüm Zamanların En Sıcak Gününü Gördü

Antarktika, Tüm Zamanların En Sıcak Gününü Gördü Antarktika, Tüm Zamanların En Sıcak Gününü Gördü

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu