Tiktok Takipçi Satın Al

Antarktika’da Ilık Su Gölü Bulundu!

Antarktika’da iklim değişikliği okuyan araştırmacılar, boyutları ABD’nin Florida eyaletinin büyüklüğüne karşılık gelen buzul altında alışılmadık derecede ılık su bulunduğunu kaydetti.

New York Times‘ın bir makalesine göre, Twits buzulunun tabanındaki su sıcaklığı donma noktasının iki derece Celsius üzerindedir, böylece yüzyıllık buz oluşumunun hızlı bir şekilde erimesi ve deniz seviyelerinin yükselmesi riski oluşturur.


Antarktika’nın buzları altında oluşmakta olan gölü başka ne tehdit ediyor ve bu sürece müdahale edebilir miyiz? Bilim adamları, Antarktika’nın eriyen buzullarının dünya çapında bir dizi büyük kıyı kentinin su basmasına neden olabileceği tehlikeleri konusunda uzun zamandır uyarıyorlar.

Twits de dahil olmak üzere eski güney buzulları sistemi, bizi bir metreden daha fazla yükselen dünya haritasını belirgin bir şekilde değiştirecek olan Dünya Okyanusunun seviyesindeki keskin bir artıştan kurtaran bir frene benzer.

Antarktika'da Ilık Su Gölü Bulundu!

Antarktika’da ılık su bulundu

Toplamda, 600 metrelik bir kuyuyu sonlandırmak sıfırın altındaki sıcaklıklarda 96 saat çalışma aldı, ancak deneyin sonuçları iklim bilimcilerinin küresel ısınmanın tehlikeleri hakkındaki korkularının gerçekten haklı olduğunu gösterdi.

Bilim adamlarının Twits gibi buzulların nihayet ne kadar erir olacağını kesin olarak tahmin edememelerine rağmen, gezegendeki toplam buz alanındaki değişikliklerin ana nedeninin insan aktivitesi olduğu açıktır. Yani, New York, St.Petersburg, Amsterdam, Barselona ve Yokohama gibi megalopolislerin su altında ne kadar erken batacağına ve bana bağlı.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu