Tiktok Takipçi Satın Al

PlayStation 5, Amazon Türkiye’de Satışa Çıkıyor!

Sınırlı sayıda Playstation 5 bugün Amazon Türkiye’de satışa açılıyor.

Amazon.com.tr, bugün yaptığı açıklamayla Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’in sınırlı sayıda stoklarla satışa sunulduğunu duyurdu.

Amazon.com.tr müşterileri, yeni yıl öncesinde ister kendileri ister sevdikleri için PlayStation 5 satın alma şansına sahip olabiliyor.


Uzun süredir heyecanla beklenen oyun konsolu, çığır açan gelişmiş tetik hissine sahip DualSense oyun kolu, 120 fps’e kadar video çıkışı sağlayan 4K çözünürlüğü, 4K UHD Blu-ray oynatıcısı, özel üretim AMD Zen 2 CPU  3.5 GHz işlemcisi, AMD RDNA 2 grafik kartı ve 16GB DDR6 RAM hafızası ile kullanıcılarına eşsiz bir oyun tecrübesi sunuyor.

Playstation5, aynı zamanda PS Plus Collection ile PS4 oyunlarını oynama şansı ve yeni hızlandırılmış ara yüzü ile çok daha hızlı yükleme zamanlarını kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bugün gün içinde satışa açılması beklenen PS5’in fiyatı henüz belli değil, Amazon satışa açtığı zaman içeriğimizi de güncellemiş olacağız.

Sony’nin PlayStation ürün serisine ait piyasadaki kontrolcüsü DualShock’a yapı olarak oldukça benzeyen yeni PlayStation kontrolcüsü DualSense, baştan aşağıya yenilenmiş ‘haptic feedback’ (dokunsal geribildirim) özelliğiyle öne çıkıyor. Sony’nin ilk ortaya koyduğu DualSense modeli, yeni düzenlenmiş “ışık çubuğuna” bakan küçük bir mavi LED dizisinin yanı sıra siyah desenli beyaz bir denetleyiciye sahip. İki farklı PlayStation 5 modeli geliyor. Bunlardan biri normal PS5 (CD girişi mevcut) iken diğeri PS5 Digital Edition (CD girişi mevcut değil) modeli;

PlayStation 5 Digital Edition

Dikkat çeken detaylardan biri PS5 Digital Edition sürümü oldu. Bu sürümün üzerinde herhangi bir harici disk girişi olmayacak ve oyuncular, PlayStation Network üzerinden satın aldıkları oyunları internet aracılığıyla cihaza yükleyecekler.

GPU’ya gelince, PS5’ler etkileyici bir 10.28 teraflop ortaya koyuyor. GPU, 2,23 GHz’lik bir kapta çalışan 36 bilgi işlem birimine sahiptir. PS4’ün GPU’su, 800MHz’de çalışan 18 işlem birimi ile 1.84 teraflop mevcuttu. Bu durumda PS5 ile birlikte verilerin iletim hızı 5GB/saniye seviyesini bulacak.

Radeon’un Navi ailesinin özel bir çeşidi olan GPU olduğunun altını çizelim. PS5, bir önceki jenerasyondan çok daha hızlı olacak. Esas SSD seçim nedeni ise hız değil, oyun yapımcılarına serbestlik vermek. Böylece oyuncuların da daha rahat hareket edebilmesi sağlanacak. Yamalar daha hızlı inecek. 16 GB GDDR6 RAM ile gelecek. Oyunlar ve yayınlar 100 kat hızlı olacak.

PlayStation 5 Özellikleri

  • İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz
  • Ekran kartı (GPU): 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • Ekran kartı mimarisi: Özel RDNA 2
  • RAM: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • RAM bant genişliği: 448 GB/sn
  • Depolama: 825 GB SSD
  • IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
  • Ek hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu