Tiktok Takipçi Satın Al

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisi tamamen Bitcoin ile ilgili değildir, biliyorsunuz. İşte nasıl çalıştığı.

Blockchain nedir, Blockchain nasıl çalışır? Bazı insanlar bunun moda olduğunu söylüyor. Bazı insanlar bunun bilgi işlemin geleceği olduğunu söylüyor. Çoğu insan için bu bir kara kutu.


Bu makale size blok zincir teknolojisinin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında bin kelimeyle bir temel verecektir. Bu tarayıcı sayfasının sonunda, ilgileniyorsanız veya sadece konuşmayı takip ediyorsanız keşfetmeye devam etmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

“Blok zinciri” terimi, teknolojinin nasıl çalıştığına dair kullanışlı bir resim çiziyor. Bir dizi bağlantılı tren vagonu gibi birbirine bağlı bir blok zinciri hayal edin.

İlgili Makaleler

Yeterince basit bir resim. Ancak, blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda, bu blokları oluşturan nedir ve onları birbirine bağlayan nedir?

Bloğu Anlamak

“Blok” aslında sadece bir bilgi koleksiyonudur. Çoğu okuyucu için, muhtemelen en sık konuşulduğunu duyduğunuz blok zincirinin kullanım durumu bir kripto para birimidir. Kripto para birimi söz konusu olduğunda, her blokta depolanan veriler, o para birimi kullanılarak yapılan işlemlerdir.

Blockchain teknolojisinin tam olarak anlaşılmasını istiyorsanız, Bitcoin Whitepaper, dünyaya blockchain teknolojisini tanıtan orijinal teknik belge olarak başlamak için harika bir yerdir. Ayrıca bu makaledeki resimlerin geldiği yer de burasıdır.

Bir blok zincirindeki blokları özel kılan, veriler değildir. Çerçeveleme. Verilere ek olarak, her blok:

  • Bir “karma” ile başlar
  • Bir zaman damgası içerir
  • “Nonce” ile biter

Bir nonce, bir bilgisayarın bloğun geri kalan verilerini kataloglama işini yaparken ürettiği bir sayıdır. Bir blok için tek noktaya ulaşmak, tıpkı dijital bir fotoğraftaki zaman damgası gibi bir zaman damgası oluşturur. Bir bloğu sonlandıran nonce, bir sonraki bloğu başlatan hash olarak ikiye katlanır.

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

Zinciri Anlamak

“Zincir” kısmının geldiği yeri zaten bir araya getirmiş olabilirsiniz. Daha önceki tren vagonu benzetmesinde, bir veri bloğunun sonundaki nonce, bir sonraki veri bloğunun başlangıcındaki karma ile eşleşir.

Öyleyse, birinin bir bloktan bir veri parçasını tahrif etmek veya silmek istediğini varsayalım. Kripto para birimi söz konusu olduğunda, bu, birisinin belirli bir işlemi yaptıklarının kaydını silmesine izin verir, çünkü her bloktaki veriler, önceki blok onaylandıktan sonra gerçekleşen işlemlerin bir kaydıdır.

Bu veri parçasını değiştirmek için, yeni bir nonce üretmeleri gerekecekti, çünkü bunu yapamayacaklardı çünkü eski nonce, bir zaman damgasıyla birlikte blok zincirine zaten kaydedilmişti. İnsanlar blok zincirini görebildiği ve birden fazla kişi buna katkıda bulunduğu sürece, herhangi bir veri parçası, nonce eklendiğinde sonsuza kadar mükemmel bir şekilde korunur.

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir Blockchain Nasıl Çalışır? Ne Yaptığına Bağlıdır

Herhangi bir blok zincirinin tam olarak nasıl çalıştığı, onu kimin ve neden yaptığına bağlıdır. Örneğin, hangi verilerin saklandığı, kimin onayladığı, nasıl ödüllendirildiği, nasıl dağıtıldığı ve blockchain’i kimlerin görebileceği onun kullanımını tanımlar.

Çoğu kripto para biriminde, doğru yazılımı çalıştıran herkes, blok zinciri oluşturmaya ve onaylamaya yardımcı olabilir. Ödül, bir blok her onaylandığında üretilen kripto para biriminin bir kısmıdır.

Cryptocurrency, blockchain teknolojisinin tek kullanım durumu değildir ve teorik olarak, bir blokta depolanan veriler hemen hemen her şey olabilir. Her şey blockchain’i kimin yaptığına ve onunla ne yapmak istediklerine bağlı.

Codex Protokolü söz konusu olduğunda, bir sanat eserinin sahibi, bir eserin ömrü boyunca sahiplik değişiklikleri ve ödeme tutarları gibi girişlere katkıda bulunur. Bu kayıtlar bloğu oluşturur. Sahip, blockchain kaynağına katkıda bulunarak doğrudan “ödüllendirilmez”, ancak işi satmak istediklerinde, yaratılmasına yardımcı oldukları doğrulanabilir, değişmez blockchain kaynağı, parçanın değerine katkıda bulunur.

Blockchain Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

Blockchain teknolojisini uygulamanın çeşitli faydaları vardır. Çok az kullanım durumu aslında hepsinden faydalanır.

Blockchain teknolojisi, kuruluşların kendi verilerini kataloglaması, güvenliğini sağlaması ve doğrulaması için güvenli bir yoldur. IBM blockchain çözümleri , teknolojiyi büyük ölçüde bir tedarik zinciri yönetimi biçimi olarak destekler. Kuruluşlar, blok zincirlerini halka açık hale getirerek, kayıt ve bilgileri şeffaf ve güvenilir hale getirmek için teknolojiyi de kullanabilir.

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

Güçlü ve potansiyel olarak şeffaf olmanın yanı sıra, blockchain teknolojisi, veri depolama, güvenlik ve doğrulamayı kitle kaynaklı hale getirerek kuruluşların bilgi işlem maliyetlerini ve risklerini azaltmalarına yardımcı olabilir. Bir “dağıtılmış defterin” parçası olan blok zincirleri, bireysel bilgisayarların merkezi sunucular hakkında endişelenmeden verileri korumasına izin verir.

Blockchain Teknolojisini Uygulamanın Önündeki Engeller

Blockchain teknolojisinin olumsuz yanlarının çoğu, gerçek uygulamasından ziyade teknoloji hakkındaki algılardan kaynaklanmaktadır.

Pek çok insan “blockchain” duyuyor ve “cryptocurrency” düşünüyor, bu da diğer kullanım durumlarında blockchain’in çok yönlülüğü düşünüldüğünde utanç verici. Kripto para birimlerini geçici bir heves olarak düşünme eğilimi de var ve bu da birçok insanın blok zinciri için diğer kullanım durumlarını gözden kaçırmasına neden oluyor.

Dahası, yeni bir teknoloji olarak blockchain, bir anlaşılmazlık havası taşıyor. Pek çok insan bunun karmaşık olduğunu anlıyor, bu yüzden anlamaya çalışmıyorlar.

Bu, blockchain teknolojisinin, diğer birçok teknolojik kavram gibi, bir bireyin anlayışıyla büyüyebilen nispeten basit terimlere ayrılabileceği gerçeğine rağmen.

Blockchain teknolojisini uygulamanın bir teknolojik dezavantajı var ve bu da enerji maliyeti ve harcamaları. Bitcoin gibi büyük ölçekli bir uygulama inanılmaz miktarda enerji gerektirir. Bir blok zincirini çalıştıran ve doğrulayan daha küçük ölçekli uygulamalar bile, çoğu sadece hash oluşturmaya giden çok fazla hesaplama gücü gerektirir.

Blockchain’in Şimdi ve Gelecekte Birçok Kullanımı Var

Blok zinciri teknolojisi bilgisayar için karmaşıktır, ancak işlevsel düzeyde nasıl çalıştığını anlamak kadar korkutucu değildir.

Blok zinciri, bireysel tanımlayıcılar tarafından birbirine zincirlenmiş veri bloklarıdır. Ortalama insanın gerçekten anlaması gereken tek şey bu. Evet bu içeriğimizde Blockchain nedir ve Blockchain nasıl çalışır? Bu soruların cevapların vermeye çalıştık.

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır? Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır? Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu