Tiktok Takipçi Satın Al

Twicth Röportajları: Yusuf “Mirliva” Aydın

TeknoDiot olarak artık Twitch yayıncıları ile özel röportaj serisine başladık. İlk konuğumuz Yusuf “Mirliva” Aydın oldu. Birkaç soru sorduk ve Mirliva’dan cevaplarını aldık buyursunlar.

Yusuf “Mirliva” Aydın Twitch kanalında kendine has bir kitlesi olan Twitch Türkiye’de popüler yayıncılardan biri. Kamera karşısında bazen ciddi bazen komik mizahlı bir kişilik olan Yusuf “Mirliva” Aydın ile özel röportajımız sizlerle. Buyursunlar efendim;


:: Yusuf “Mirliva” Aydın – Özel Röportaj

 1. Selam Yusuf, henüz seni tanımayan insanlar için bize kısaca kendinden bahseder misin?

Selamlar. Ben Yusuf Aydın. 29 yaşındayım Antalyalıyım fakat İstanbul’da yaşıyorum. Hukuk fakültesine gittim ancak şu anda yayıncılığı işim olarak yapıyorum.


 1. Neden “Mirliva” nicki ?

15 sene kadar önce Mustafa Kemal’in hayatıyla ilgili küçük bir kitap okuyordum. Orada Mustafa Kemal’in “Mirliva” rütbesine yükseltilmesi cümlesini okuduktan sonra Mirliva kelimesi çok hoşuma gitti. Bir de genellikle askeri oyunlar oynadığım için kullanmaya başladım. Nick’i ilk keşfettiğim kişi ve anlamının güzel olması nedeniyle kullanmaya devam ettim.


 1. Ne zaman, işte şimdi Twitch’e başlamam lazım dediniz?

Ben 2014 Şubat ayında bu işlere başladım ancak tamamen hobi olarak yapıyordum. 2017 Mayıs’ında bunu ciddi olarak düzenli yapmak için başladım. O tarihten beri düzenli olarak yapıyorum. Asıl başlangıcı 2017 Mayıs kabul edebiliriz.


 1. Bir gününüz nasıl geçiyor? Sizi genellikle yayınlarda görüyoruz.

Aslında çok dışarı çıkmayı seven bir tip değilim. Alışveriş, resmi işler gibi durumlar için çıkarım evden. Onun dışında bol bol dizi, film ve belgesel izlerim. İnternetten merak ettiğim şeyler hakkında araştırma yaparım. Yayın izlerim. İngilizce dilimi geliştirmek için kullandığım bir iki tane site var onlarda takılıp test çözerim. Uyu, uyan ve oyun oyna olarak geçmiyor hayat ?


 1. Twitch’e başladıktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Ben pek sorumluluk sahibi bir insan değilim. Yani planlı programlı iş yapmam. Twitch’e düzenli başladıktan sonra bunlar biraz değişti. Ailem ve arkadaşlarım çok destek oldular. Sevdiğin işi yapınca, en yakınlarından da destek alınca her şey çok keyifli oldu. Pozitif olarak güzel değişiklikler yaşadım.


 1. Herkes genellikle merak eder yayın harici canınız sıkılınca veya kafa dağıtmak için oyun oynuyor musunuz?

Tabii ki. Bazen yayından önce bazen yayından sonra oyun oynuyorum. Işıkları kapatıp, hiç konuşmadan etmeden sadece oyunun tadını da çıkarmak istiyor insan.


 1. Yayın arkasında hayat nasıl geçiyor? Arkadaşlıklar olsun, aile ilişkileri olsun… Hep yayınlardaki gibi tatlı bir ortam yoktur muhtemelen.

Ben bu işlere ilk başladığımda gündelik hayatımda nasılsam “kamera karşısında” da böyle olacağım dedim ve öyle davranıyorum. Yani yapmacık olmadan doğal oluyorum. O yüzden keyfim yerindeyse yayında da keyfim yerinde görürsünüz beni. Ama canım sıkılıyorsa, bir sorun varsa bunu ister istemez yayında da belli ediyorum, saklamaya çalışmıyorum. Mükemmel bir hayatım yok, olamaz da ama hayatımdan, etrafımdaki insanlardan çok memnunum çok şükür.


 1. İlk olarak insanların sizi tanıdığı zaman nasıl hissettiniz? (fotoğraf çektirmek vb.)

Gamescom turnuvasından sonra asıl tanındım diyebilirim. Çünkü oynadığım oyunlardan ötürü hep “kemik kitle” izleyiciye sahiptim. Ancak Gamescom sonrası çok fazla insan beni tanıdı ve yayın hayatımdaki en büyük dönüm noktası o turnuva oldu diyebilirim.


 1. Twitch üzerinde en sevmediğin şey nedir?

Yayıncıların da birer insan olduğu gerçeğini unutan izleyiciler. Durduk yere chat’e gelip size çok ağır küfür eden insanlar. Twitch bir eğlence platformu ve hep beraber eğlenmeye çalışıyoruz. Bu tarz çirkin davranışları gerçekten hiç sevmiyorum. Memnun değilsen yayını izlemek zorunda değilsin, yüzlerce yayın var. Ama chat’e gelip çok ağır küfürler etmenin de anlamı yok. Tanımadan etmeden, sadece o anda yayında gördüğün sahnenin üzerine bu kadar ağır yargılamak hoş değil. Kısacası biraz daha saygı sevgi görmek isterdim. Sadece Twitch’te değil, hayatımızın her yerinde.


 1. Twitch platformunu değerlendirirseniz nasıl değerlendirirsiniz?

Twitch gerçekten çok keyifli bir yer. Yayıncı değilken sıkı bir twitch izleyicisiyim diyebilirim. Yemek yerken, bir şeyler atıştırırken ya da hiçbir şey yapmadan tam odaklanmış bir şekilde yayın izlemek çok keyifli. Yayıncı olarak insanları eğlendirebildiğini bilmek, onlarla gecikme olmadan sohbet edebilmek gerçekten çok keyifli. İyi ki varsın Twitch.


 1. Sosyal medya platformları için farklı bir proje düşünüyor musun?

Açıkçası sosyal medyayı kullanmayı hala öğrenemedim diyebilirim. Bazen bir instagram ve twitter hesabım olduğunu bile unutuyorum. Şu sıralar sadece yayınlarıma odaklanmak istiyorum. Aklımda farklı bir proje bulunmuyor.


 1. Yayıncı olmak isteyen arkadaşlara kısa bir tavsiyede bulunacak olsan, tavsiyelerin ne olurdu?

Bizim yayıncılığa başladığımız zamanlarda çok fazla yayıncı yoktu. Haliyle rekabet daha azdı. Şu anda gerçekten çok fazla yayıncı var aradan sıyrılmak için         yapılmamış olanı yapmalı veya hali hazırda iyi izlenen bir yayıncının arkadaşı olmalısınız. Bu maalesef doğru. Ya da sizi bir anda parlatacak bir olay meydana gelmeli. Benim Gamescom turnuvasına gitmem gibi. İnsanlar bir anda benden haberdar oldular. Önce bunları yazdım, çünkü şu anda izleyici kazanmak ve onları elinde tutmak acayip zor.Tavsiye olarak eşe dosta arkadaşlara söyleyin yayınınıza gelsinler. Daha en yakınınızdaki insanlar karşısında rahat olup yayın yapabilirseniz gerisi de gelir. Kendiniz olun, yapmacık olmayın. Doğallık bence her zaman bir artıdır. Chat’le iletişiminizi iyi ayarlamanız lazım. Hep onların istediğini yapmak değil de onlara da fikir danışmak çok güzel olur. En önemli tavsiyem lütfen okulunuza odaklanın. Okulu bırakıp yayıncılığı meslek edinmeye çalışan çok arkadaş tanıdım sonu iyi bitmedi. Twitch belki bugün var yarın yok. Tüm hayatınızı bir çırpıda kenara atıp yayıncı olamazsınız. Önce eğitim, sonra eğlence.


 1. Vakit ayırdığın için TeknoDiot ekibi olarak çok teşekkür ederiz, son olarak TeknoDiot takipçilerine ve kendi kitlene söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Benimle röportaj yapmak istediğiniz öncelikle çok teşekkür ederim. Sorular gayet hoştu cevaplarken çok keyif aldım. İzleyen ve keyif alan herkese çok teşekkür ederim. Teknodiot ekibine de işinizde başarılar diliyorum. Herkese iyi oyunlar.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu