Tiktok Takipçi Satın Al

Cosplayer Röportajları: Hicret Kekeç

Cosplayer röportajlarına start vermiştik. Cosplayer röportajlarımızda üçüncü konuğumuz olan Hicret Kekeç ile röportajımızı gerçekleştirdik.

İlk konuğumuz ise başarılı Cosplay çalışmalarıyla sevecen karakterli Hicret Kekeç birlikte röportajımızı gerçekleştirdik. Hicretya birkaç soru sorduk ve cevaplarını aldık buyursunlar.


Öncelikle bizlerle bu röportajı kabul ettiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederiz Hicret, size birkaç sorumuz olacaktır, içtenlikle cevaplayacağınızdan hiç şüphemiz yok. Sizi yakından takip eden takipçileriniz ve sizi henüz tanımamış olan insanlar için bu röportaj gerçekten güzel reaksiyon vereceğinden şüphemiz yok. Tekrardan teşekkür ederiz. Hemen başlayalım.

İnstagram Profil Adresi

 • Selam Hicret, henüz seni tanımayan insanlar için bize kısaca kendinden bahseder misin?

Öncelikle merhaba. Uzun yıllar boyunca sosyal medya kullanmadım ve bu platformda yeniyim.. Okuluma ara vermiş durumdayım. Bilişim teknolojileri okudum fakat bana göre olmadığını düşündüğümden dolayı, edebiyat istiyorum.

 


 • Cosplay yapmaya ne zaman ve nasıl başladın?

Cosplay yapmaya Gamex fuarından gelen bir iş teklifi ile başladım. Beğendiğim takip ettiğim bir hobi olmasına rağmen yapmayı düşünmüyordum. Başlamamda arkadaşlarımın etkisi büyük oldu.


 • Ülkemizde Cosplayer bölümü hakkında ne düşünüyorsun?

Normal yaşantımızda insanlar ne yaptığımızı soruyor ve Cosplay cevabını aldıklarında soru soran bakışlar doğuyor. İnsanlar cosplayin ne olduğunu bilmiyor. Çevremde birçok cosplayer olsa dahi İstanbul, İzmir, Ankara dışında etkinlik de olmadığı için hobiden öteye pek gidemiyor. İş olarak yapabilen insan sayısı sanırım 4 falan olmalı.

 


 

 • Seni tanıyanlar genellikle Cosplayer olarak görmekteler onun dışında bir mesleğin var mıdır?

Şu sıralar bir Japon restaurantı olan ve cosplay etkinlikleri düzenleyen Konoha restaurantta çalışmaktayım.


 • Bir etkinlikte için bir oyun/film karakterine en uzun ne kadar zamanda hazırlandınız?

Çok uzun vaktimi alacak bir cosplayim olmadı. Sanırım en çok craftı olan ilk cosplayim Metin2 Şaman karakteriydi. Coplayin süresini uzatan tek şey peruk, lens ve dikme şansı yoksa alınacak hazır kostümün yurtdışından gelmek zorunda olması ve bu işlemin maalesef ki çok uzun sürmesi.


 • Cosplayer olmak dışardan bakıldığı zaman eğlenceli ve sıra dışı gözükür, bu işin zor tarafı vardır muhakkak ne peki?

Cosplay eğer iş olarak yapılıyorsa olduğunuz stant dışına çıkamıyor tüm gün ayakta duruyor kocaman gülüyor ve fotoğraflara poz veriyorsunuz. Hiç hareket etmeden durmak insanı daha çok yoruyor. Bunun dışında hobi de olsa işte olsa açık bir cevap vereceğim ki en kötü yanı insanların fotoğraf çekilirken size dokunmaları gereksiz samimiyet yaklaşımları ve birde tabiki izinsiz fotoğraf çekimleri.


 • İlk olarak insanların sizi tanıdığı zaman nasıl hissettiniz? (fotoğraf çektirmek vb.) Etkinliklerde çok olur bu olay J

İşte bu cidden mükemmel bir his. Çalıştığım yerde bir masaya gittiğimde “Abla sen Gamex’teki şamansın. “ yada “Aaa abla bu senin hesabın mı ben seni takip ediyorum. “ dediklerinde inanılmaz mutlu oluyorum. Resimlerimi çiziyorlar ve benimle paylaşıyorlar. Koşa koşa gelip sarılıyorlar. 10 yaşında bir kız çocuğunun odasının duvarında benim resmim olması, bu karşılıksız sevgi inanılmaz bir iyileştirici ve insanı iyileştirme gücüne sahip.

 


 • Cosplayer konusunu değerlendirirseniz nasıl değerlendirirsiniz?

Cosplay çok eğlenceli bir hobi eğer kişi oyunları animeleri seviyor etkinliklere ilgi duyuyorsa bence mutlaka denemeli.


 • Sosyal medya platformları için farklı bir proje düşünüyor musun?

İş dolayısıyla vaktim olmadığından yapamasam da twich yayınlarına başlamak planlarım arasında olan bir proje diyebilirim.

 


                                                                                                                                                           

 • Cosplayer olmak isteyen arkadaşlara kısa bir tavsiyede bulunacak olsan, tavsiyelerin ne olurdu?

İlk olarak kesinlikle söyleyeceğim şu ki, sevdikleri karakteri yapsınlar. Popüler olduğu için bilmediğin veya sevmediğin bir karakterin cosplayini yapmayı doğru bulmuyorum. Tabii iş olarak yapılıyorsa durum değişiyor iş verenin istediği karakter yapılıyor. Fakat bir hobi olacaksa sevdikleri şeyi yapmaları onları mutlu edecek işte o zaman bu gerçek bir hobi olacaktır. Birde her ne kadar fiziksel özelliklerin benzemesi yarışmalar veya gerçekçilik için önemli de olsa eğer seviyorlarsa yapsınlar boyu uymuyor ten rengi koyu kilosu farklı diye düşünmesinler o karakteri istiyorlarsa mutlaka yapsınlar.


 

 • En çok hangi en hangi karakteri canlandırmayı isterdin?

Şu aralar en çok istediğim iki cosplay var. LOL oyunundan Ahri KDA versiyonu ve Onmyoji oyunundan Aoandon karakteri.


 • Cosplayer konusunda seni en çok ne cezbetti ve bu sektöre giriş yaptın?

Renkli görüntüler ve etkinliklerin bu dünyadan bambaşka bir boyuta geçilen o enerjisi diyebilirim.


 • Yaparken en çok zevk aldığın Cosplay çalışması nedir?

Kostümlerde elle yaptığım dikişleri ve silah craftlarını çok seviyorum. En çokta herşey bittikten sonra onları boyamak çok eğlenceli oluyor benim için.


 • Asla unutmadığın bir etkinlik var mı?

Cosplayin uzun zamandır içinde olmamama rağmen birçok etkinliğe katılma fırsatı yakalasam dahi, hem katıldıklarım arasında en sönük geçen hemde asla unutamadığım etkinlik kesinlikle comikon oldu. Çok güzel insanlarla tanıştım ve ömrüm boyunca yanımda olabilecek dostlar edindim.


 • Örnek aldığı dünya cağında Cosplayer var mı? Varsa kimlerdir?

O kadar güzel işler yapan insanlar var ki, örnek alınacak isimleri saysam buraya sığdıramam. Kimsede okumaz diye düşünüyorum.


 • Cosplay yapacağın karakteri seçme şansı veriliyor mu? Karakter seçerken dikkat ettiğin şeyler var mıdır?

Eğer iş olarak yapmayacaksanız ve çalışan değilseniz seçim alanınız sınırsız. Ama eğer belirli bir etkinlik ve belirli bir stand varsa sizden ya net bir karakter isterler, yada birkaç karakter teklif ederler ve size uygun olanını seçersiniz.


 

 • Vakit ayırdığın için TeknoDiot ekibi olarak çok teşekkür ederiz, eklemek istediğin ekstra bir şey var mı?

Rica ederim, beklediğiniz ve güzel sorularınız için ben teşekkür ederim.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu