Tiktok Takipçi Satın Al

Twitch Röportajları: “Theta & Beta” / İpek İnan – Berkant Cen

Twitch‘de yayınlara devam eden İpek ve Berkant çifti namı diğer “Theta & Beta” ile birlikte bir röportaj gerçekleştirdik.

Yeni röportaj konuğumuz Twitch’de kendilerine has kitlesi ile yayınlarını sürdüren İpek – Berkant çifti ile birlikte röportaj gerçekleştirdik. Öncelikle bizlerle bu röportajı kabul ettiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederiz İpek ve Berkant , size birkaç sorumuz olacaktır, içtenlikle cevaplayacağınızdan hiç şüphemiz yok. Sizi yakından takip eden takipçileriniz ve sizi henüz tanımamış olan insanlar için bu röportaj gerçekten güzel reaksiyon vereceğinden şüphemiz yok. Tekrardan teşekkür ederiz. Hemen başlayalım.

ThetaBeta Twitch Kanal Adresi
Berkant İnstagram Profil Adresi
İpek İnstagram Profil Adresi

 • Selam İpek ve Berkant, henüz seni tanımayan insanlar için bize kısaca kendinizden bahseder misin?

İpek: Merhaba. 28 yaşındayım. İtü Endüstri Müh mezunuyum. Mezuniyetten hemen sonra 1.5 yıl kadar yazılım alanında eğitim aldım ve çalıştım. Aynı anda da yayıncılığa başladım:)

Berkant: 26 yaşındayım. Atatürk Fen Lisesi mezunuyum. İtü Kimya Müh. öğrencisiyim. Bitmek bilmez bir öğrencilik serüvenim var:) Yaklaşık 3.5 yıldır İpek ile beraber yayıncılık yapıyoruz:)


 • Neden “Theta & Beta” ?

İpek: Berkant’ın yayıncılığa başlamadan önce oyun platformlarında kullandığı isimdi Beta. Yakın arkadaşı vardı o zamanlar bir de Alfa:) Daha sonra ben aralarına katıldım ve henüz yeni yeni görüşüyorduk Berkant’la. Dedik ki uyumlu olsun isimlerimiz. Ama tabi o zamanlar yayıncılık aklımızda hiç yok. Üzerinde çok düşünülmüş bir konu değildi yani:)


 • Ne zaman, işte şimdi Twitch’e başlamamız lazım dediniz?

İpek: Ben daha yeni yeni bilgisayar oyunlarıyla tanışmıştım. Berkant’la tanışmam ile aynı döneme denk gelir oyunlarla tanışmam. Berkant twitch platformunun ingilizce yayınlarını yakından takip ediyordu. O zamanlar Türkiye’de de sayılı yayıncı var. Dedik ki ingilizce yayınlara başlayalım hem eğlenceli olur hem ingilizcemizi geliştirir. Beraber eğlenceli bir etkinlik olarak gördük yayınları:)


 • Bir gününüz nasıl geçiyor? Sizi genellikle yayınlarda görüyoruz.

Aslında yayıncılık bütün hayatını kapsayan bir etkinlik, sürekli canlı yayın olmasa da tam zamanlı bir iş aslında:) Çünkü uyandığımız andan itibaren yayın ve youtube için video planlamaya başlıyoruz. Canlı yayın varsa o gün zaten günlük işler biter bitmez yayın maratonu başlıyor. Bazen davet edildiğimiz etkinlikler, işle ilgili görüşmeler oluyor onlara katılıyoruz. Bir köpeğimiz iki kedimiz var. Açıkçası onlarla da çok fazla zaman geçiriyoruz 🙂


 • Twitch’e başladıktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Açıkçası kişisel olarak eğlendiğimiz ve keyif aldığımız bir işten para kazanabilmek müthiş bir lüks. Bu bizi çok tatmin ve mutlu ediyor. Onun dışında sevilmek, ilgi görmek, insanlarla iç içe olmak, bir şeyler paylaşabilmek çok güzel. Etkinliklerde görüştüğümüz, yolda gördüğümüz insanların bize sarılması inanılmaz bir duygu mesela:)


 • Herkes genellikle merak eder yayın harici canınız sıkılınca veya kafa dağıtmak için oyun oynuyor musunuz?

Aslında yayın dışında çok daha fazla oyun oynadığımız söylenebilir. Yayın için izleyicinin hoşuna gidecek oyunlar tercih ediyoruz. Yayın dışında çok farklı oyunlar oynuyoruz ve buna ciddi bir zaman ayırıyoruz.


 • Yayın arkasında hayat nasıl geçiyor? Arkadaşlıklar olsun, aile ilişkileri olsun…

Eskişehir’e yeni taşındık biraz buraya alışma evresi var. Burada yayın çevresiyle, yayıncılarla çok daha fazla iç içe olma şansımız oldu. Dolayısıyla bu açıdan mutluyuz. Dediğim gibi kedilerimiz ve köpeğimiz de ailemiz oldu artık. Büyük bir aileyiz:)


 • İlk olarak insanların sizi tanıdığı zaman nasıl hissettiniz? (fotoğraf çektirmek vb.)

Bu yayıncılığa başlarken aklımızın ucundan bile geçmeyen bir durumdu. Hatta dediğim gibi ingilizce başladık yayınlara tanınmak gibi bir meselemiz hiç olmadı. Ama zamanla yayın açtıkça bu işe fazlaca vakit ayırdıkça insanlar tanımaya başladı. Böyle bir planımız yoktu, şaşırdık 🙂 Tabi ki en başlarda heyecanlandık, çok mutlu olduk bu ilgi karşısında:)


 • HOG’a katılmıştınız geçtiğimiz yıl içerisinde, tekrar benzer programlarda görebilir miyiz sizleri?

Tabii ki. Neden olmasın 🙂


 • Twitch üzerinde en sevmediğiniz şey nedir?

İnsanların ve özellikle yayıncıların, birbirleri üzerinden; laf atarak ve aşağılayarak yaptıkları prim.


 • Twitch platformunu değerlendirirseniz nasıl değerlendirebilirsiniz?

Twitch platformu hızla büyüyen ve sürekli değişen dünyaya kendini adapte edebilen bir platform. İzleyicilerin ilgi alanlarını ve beklentilerini yakından takip edip buna göre her geçen gün evrilmeye devam ediyor. Dün belki sadece oyun vardı ama bugün bir çok farklı alanda yayınlar görebiliyorsunuz. Farklı izleyici gruplarını da bünyesine dahil etmeye başladı. Her an gelişiyor ve büyüyor.


 • Sosyal medya platformları için farklı bir proje düşünüyor musunuz?

Düşünüyoruz. Görüşmelerine devam ettiğimiz projeler var. Tamamlanmadan konuşmayalım sürpriz olsun 🙂


 • Yayıncı olmak isteyen arkadaşlara kısa bir tavsiyede bulunacak olsanız, tavsiyeleriniz ne olurdu?

Çok klasik bir tavsiye ama kendiniz olun. Yayıncılık çok fazla birileri örnek alınarak yapılacak bir iş değil. Çünkü kişiliğinizi katmanız gerek. Farklılık yaratacak temel unsur siz ve kişiliğiniz her zaman. Önce siz eğlenin ki izleyici bu enerjiyi alabilsin. Tabi ki farklı içerikler sunmaya çalışmak, kafa yormak da çok önemli. Fark edilmek eskisi kadar kolay değil. Denenmemiş şeyler denemeye çalışın, bu artık sadece oyun olmak zorunda değil. Yapacağınız yayınlara kafa yorun ama gerilmeyin rahat olun 🙂

 • Yayında oynamayı en sevdiğiniz oyunlar neler?

CSGO ve yanında daha küçük eğlenceli oyunlar:)


 • Yayıncılık dışında ilgi duyduğunuz başka meslekler var mı?

İkimiz de mühendisiz aslında. Annelerin tabiriyle altın bilezik var:) Ama açıkçası yayıncı olsak da olmasak da, her zaman Twitch ve Youtube’un bir parçası olmaya devam etmek istiyoruz. Yayınlarımıza ve ileride nasıl bu platformların bir parçası olmaya devam ederize kafa yoruyoruz.

 


 

 • Vakit ayırdığın için TeknoDiot ekibi olarak çok teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz ekstra bir şey var mı?

Asıl biz çok teşekkür ederiz değerli vaktinizi bize ayırdığınız için 🙂

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu