Yeni Yılda Online Terapiye Görülen İlgi Artıyor

Son yıllara kadar insanlar, sağlıktan bahsedilince hemen fiziksel sağlığı düşünüyordu. Hâlbuki yıllarca önce söylenen atasözlerimiz bile sağlığın temelinin ruh sağlığı olduğunu farklı şekillerde dile getirmişlerdi.

Bozulan insan psikolojisinin fiziksel sağlığı ne denli etkilediğini “Duvarı nem insanı gam yıkar.” atasözünden daha kısa anlatan bir ifade bulunmuyor.

Günümüzde bilim, her türlü davranışın kökeninde insanın düşünce tarzının yattığı gibi fiziksel hastalıkların kökeninde de ruhsal sıkıntıların yattığını kabul ediyor. Bu gerçek, insanları psikolojik rahatsızlıkların da fiziksel rahatsızlıklar kadar tedavi gerektirdiği gerçeğini kabul etmek zorunda bırakıyor.

Fiziksel Sorunlar Ruhsal Sorunların Dışa Vurumu mu?


AMD

Geçmişte hastalıkların tedavisinde müzik, su sesi gibi dinlendirici etkenlerden istifade edilmesi aslında geçmişten beri insan psikolojisinin birçok hastalığın ortaya çıkışında önemli bir etken olarak görüldüğünü gösteriyor.

Bugün, virüs veya bakteri gibi mikroorganizmaların doğrudan sebep olduğu hastalıklar dışında hastalıkların çok büyük bir bölümünde insan psikolojisinin etkisi kabul ediliyor. Örneğin, kalp krizi geçiren bir insanda bu krizin sebebinin aşırı üzüntüye ve heyecana bağlanmasına bilinenden çok sık rastlanıyor.

Aynı şekilde kalp ve damar sağlığını etkileyen sigara kullanımının psikolojik nedenleri dikkate alındığında doğrudan olmasa da birçok hastalıkta da psikolojinin dolaylı neden olduğunu kabul etmek gerekiyor. İnsanın psikolojik yapısına bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkları sadece kalp ile sınırlamak da ruh sağlığını küçümsemek anlamına geliyor. Büyük oranda stresten etkilenen mide ve bağırsak hastalıklarından tutun dikkat eksikliğine dayalı kazalara kadar sağlığımıza dolaylı veya doğrudan etki eden ruh sağlığı ile ilintili olarak yaşanıyor.

Salgın Hastalık Döneminin Etkileri

Korona virüs birlikte evlere kapanan insanların ruh sağlığı üzerinde salgının farklı etkileri görülüyor. Hem ruh sağlığını olumsuz etkileyen hem de bir psikolog ile salgın sebebiyle yüz yüze görüşmekten imtina eden insanlar, online terapi seçeneğini değerlendirme yoluna gidiyor.

Salgın sebebiyle yüz yüze terapiden çekinen insanların yanında psikolojik tedavi görmeyi hâlâ farklı algılayanların olduğu bir toplumda böyle bir yöntemin gelişmesinin toplum sağlığına olumlu etkilerinin olacağını da yadsımamak gerekiyor.

Online Psikolog ile Psikolog Evinizde

Psikolojik tedavinin sadece yüz yüze olmayacağını, hatta bazı durumlarda uzaktan yapılan terapinin danışanın kendini ifade etmesinde rahatlık sağlayabileceğini de dikkate alan bir grup genç ve başarılı psikolog, online psikolog uygulamasının gündeme gelmesini sağlıyor. Bir psikolog ihtiyacı duyanlar, evlerinden hiç çıkmadan bilgisayar vasıtasıyla istediği psikologdan randevusunu alabiliyor veya istediği psikolog müsait ise hemen görüşme yapabiliyor.

İnsanlara, evlerinden çıkmadan danışma şansı veren uygulamanın yüz yüze yapılan görüşmelerden başka bir üstünlüğünü de maliyetinin oldukça düşük olması oluşturuyor.

Yeni Yılda Online Terapiye Görülen İlgi Artıyor

Online Psikoog Sistemi Nasıl İşliyor?

Her şeyden önce online psikolojik destek sağlayan Bipsikolog.com’da danışman seçimi kulaktan dolma bilgilere de dayanmıyor. Her psikolog, aldığı eğitimin yanında yaptığı çalışmalar hakkındaki bilgileri de sayfada yayınlıyor. Böylece psikolog seçmek isteyen kişiler, sıkıntıları konusunda daha tecrübeli olan bir danışmanı tercih şansına kavuşuyor.

Kriterlere uygun psikolog bulunduğunda danışan için üç yöntemden birisini seçmek kalıyor. Psikolog müsait ise ekranda “Hemen Görüş” butonuna basıp görüşmeye başlanabiliyor, randevu alınabiliyor veya bilgi almak için “Danışmana Sor” butonu kullanılabiliyor.

Her psikolog, sesli veya görüntülü görüşme süre ve fiyatını kendi bililerinin altında belirtiyor. Ödemeler; banka kartı, kredi kartı veya havale yoluyla yapılabiliyor.

Psikologların, yüz yüze görüşmede de olduğu gibi ilaç reçete etme yetkileri bulunmuyor.

Online Psikolog ile Hangi Konularda Destek Sağlıyorlar?

Bipsikolog.com, kriz durumu ve 18 yaş altındakiler dışında tüm psikolojik sorunlarda yardımcı olmak üzere çalışıyor.

Bu kapsamda sitede;

  • Depresyon
  • Kaygı(Anksiyete)
  • Manik depresyon
  • Cinsel terapi
  • Evlilik terapisi
  • Fobiler

Bağımlılıklar dâhil her konuda eğitim almış bir psikolog bulunabiliyor. Yüz yüze görüşmeye göre farklı avantajlar barındıran bu yöntemde gizlilik de en az yüz yüze görüşme kadar özenle korunuyor. Görüşmeler kesinlikle kaydedilmiyor ve kişiye ait bilgiler izni olmadan hiç kimseyle paylaşılmıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu