Tiktok Takipçi Satın Al

Yeni Otonom Robot, Dünyadaki En Sert Kayayı Bile Delebilir

San Francisco merkezli girişim Petra, en sert kayaları bile yok etmek için termal delme kullanan temassız bir robot yarattığını söyledi.

Swifty yarı otonom robotik sistem, tüm kayalarda 46-152 cm çapında tüneller oluşturabiliyor. Cihaz, yüksek basınçlı sıcak kafa ile kayayı patlatır. Video, taşın parladığını, kömürleştiğini ve çöktüğünü gösteriyor.


Petra robotun yeteneklerini gösterdi ve 6 m’lik kuvarsitten 61 cm’lik bir tünel açtı. Şirketin başkanına göre bu kaya, genellikle dinamitle patlatılması gereken, dünyadaki en sert kayadır.

Yeni Otonom Robot, Dünyadaki En Sert Kayayı Bile Delebilir

Robot, dünyadaki en sert kayayı dokunmadan ısıtır ve öğütür. Şirket, bu Swifty’nin işi halletmek için uzaktan kumanda ve yapay görme kombinasyonunu kullandığını söylüyor. Aynı zamanda kendi tünelinden çıkabilen ilk robottur.

Swifty, geleneksel kazısız yöntemlere göre %30-90 daha az maliyetlidir ve robot ayrıca önceden delinemeyen alanlara erişim sağlar.

Petra, yeni teknolojinin hayati güç ve iletişim kablolarının yer altına döşenmesini çok daha kolay hale getireceğini vurguluyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu