Yeni Nesil Eldivenler Dokunma Hissini Binlerce Kilometreye Taşıyorlar

New South Wales Üniversitesi’nden bilim insanları, dokunma hissini binlerce kilometre bile iletebilen eldivenleri duyurdular.

Bunu yapmak için, araştırmacılar dokunma hissini yakalayan ve yayınlayan iki sensör kullandılar. Araştırmacılar, yeni dokunsal teknolojinin cildin lokalize alanlarını kuvvet, titreşim veya hareketle uyararak dokunma hissini taklit edebileceğini açıkladılar.

Bilim insanlarının belirttiği gibi, bu dokunuşlar insanların hayatta hissettiği dokunuşlara benzer. Cihazlarına dokunsal bir eldivenin parmak uçlarına yerleştirilebilen üçgen bir cilt uyarıcısı (SSD) adını verdiler.

“İnsan eli çok sayıda dokunsal alıcıya sahip ve dokunsal uyarım yoluyla bilgilerin kodlanması için hem ilginç hem de zorlu bir alandır. Ama her gün nesnelerin çoğunu ellerimiz aracılığıyla algılıyoruz. Dokunma hissinin faydalı olacağı birçok durum vardır: örneğin, bir teletıp konsültasyonunda, doktor hastayı fiziksel olarak muayene edemez. Bu sorunu çözmek istedik.”

Yeni Nesil Eldivenler


AMD

Yeni Nesil Eldivenler Dokunma Hissini Binlerce Kilometreye Taşıyorlar

Bilim insanları, dokunsal eldivenin insanların sanal veya uzaktaki nesneleri daha gerçekçi ve sürükleyici bir etki ile hissetmelerini sağladığını söyledi. Yerleşik yumuşak yapay kaslar, yerleşik cihaz aracılığıyla kullanıcının parmak uçlarında kuvvet veya titreşim oluşturarak dokunma hissini yeniden üretmelerini sağlar.

Örneğin, başka bir kullanıcıdan uzaktaysanız, çalışmalarını senkronize ederek iki cihazı kullanabilirsiniz. Eldivenlerden birinde üç yönlü SSD sensörleri gömülü olacak, diğerinde ise 3D kuvvet sensörleri olacak. Başka bir kullanıcı bir nesneyi kaparsa veya bir dokunuşu taklit ederse, ikinci eldiven bu etkileşimleri ölçecek ve bunları size yayınlayacaktır.

Araştırmacılar, “Bu üç boyutlu kuvvet sinyalleri dokunsal eldiveninize gönderilirse, yerleşik üç yollu sürücüler bu dokunuşları taklit edecek ve bunları başka bir cihaza aktaracaktır” diye belirtiyorlar.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu