Tiktok Takipçi Satın Al

Yapay Zeka AlphaZero Bir Kuantum Bilgisayarı Kontrol Edebilecek

Yapay Zeka AlphaZero bir kuantum bilgisayarı kontrol edebilecek. Bu, Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada belirtilmiştir.

AlphaZero, yapay zeka araştırma şirketi DeepMind tarafından satranç, shogi ve go oyunlarında ustalaşmak için geliştirilen bir bilgisayar programıdır. Algoritma, AlphaGo Zero’ya benzer bir yaklaşım kullanır.


Birkaç yıl önce, bir grup bilim adamı, oyunun insan deneyimini yıllarca incelemiş olan satrançtaki en iyi sinir ağlarını yenmeyi öğrenen AlphaZero yapay zekanı tanıttı. Şimdi, bilim adamları bir kuantum bilgisayarı kontrol etmek için aynı algoritmayı kullanmaya başladılar.

Bir kuantum bilgisayar, dünyadaki tüm bu bilgisayarları bir araya getirsek bile, modern klasik bilgisayarların yardımıyla çözülemeyen bazı sorunları çözebilir. Aynı zamanda, geleneksel süper bilgisayarlara göre kuantum üstünlüğüne sahip tam çalışan kuantum bilgisayarlar pratikte geliştirilmedi.

Yapay Zeka AlphaZero Bir Kuantum Bilgisayarı Kontrol Edebilecek

AlphaZero Kuantum Bilgisayarı Kontrol Edebilecek

Aarhus Üniversitesi’nde, Profesör Jacob Sherson liderliğindeki bir araştırma ekibi, kuantum sistem yönetimini öğretmek için AlphaZero algoritmasını kullandı. Aynı zamanda, AlphaZero’nun özelliği, sistemin herhangi bir insan uzmanlığı olmadan tamamen bağımsız olarak eğitilmesidir.

Aarhus Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, AlphaZero’nun bilgisayar simülasyonlarını kullanarak geniş uygulanabilirliğini göstermiştir. Algoritma, kuantum bilgisayar kontrolü alanındaki üç farklı göreve uygulandı.

Geliştiriciler, kamusal alanda kuantum ağlarını yönetmek için algoritma kodunu yayınladılar. Bilim adamlarına göre, kodun yayınlanmasından birkaç saat sonra, en büyük teknoloji şirketlerinin temsilcileri ve kuantum laboratuvarları onlarla temasa geçerek ortak işbirliği teklif etti.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu