Tiktok Takipçi Satın Al

ROG Sertifikalı RAM Bellek: XPG Spectrix D50 ROG

XPG Spectrix D50 ROG incelemesi yayında!

Evet yeni videomuzun konuğu XPG Spectrix D50 ROG sertifikalı DDR4 dual RAM bellek modüllerini yakından bakıyoruz. RGB artık oyuncuların olmazsa olmazlarından desek yanlış olmaz. Özellikle artık RAM modüllerinde de RGB aydınlatmalar ön planda olduğunu görmeye devam ediyoruz.

RGB sevenler kadar sevmeyenler de fazla ama bir oyuncu iseniz RGB vazgeçilmezler arasında olduğunu söylesek yanlış olmaz. XPG Spectrix D50 modelini geçtiğimiz yıllarda inceleme fırsatı yakalamıştık, ancak şu anda incelediğimiz model ROG sertifikalı olduğunu söyleyebiliriz.


Tasarım açısından baktığımız zaman ise gerçekten beni anakartta takın takın diye bağırdığını duyar gibiyiz. Parlak bir yüzeye ev sahipliği yapan D50, hemen üst kısmında ise RGB aydınlatma buzlu bir alandan bizleri karşılıyor ve onun üzerinde de XPG logosu bulunuyor. RAM’in sağ ve sol taraflarında ROG sertifikasına dair bir logo ve XPG logosu yer alıyor.

XPG Spectrix D50 ROG İnceleme Videosu

XPG Spectrix D50 ROG Sertifikalı

ROG Sertifikalı RAM Bellek: XPG Spectrix D50 ROG

Spectrix D50 ROG modelinin 8GB, 16GB ve 32GB bellik boyutlarında versiyonları bulunuyor. Biz ise bu videomuzda 16GB olan versiyonunu inceliyoruz yani 2x 8 GB şeklinde bir kit mevcut. Ve 3600MHz hıza sahip.

ROG Intel DDR4 serisi anakartlarla çalışmak üzere özel olarak ayarlanmıştır. Ancak elbette AMD destekli anakartlarda da çalıştığını belirtebiliriz. Bizde MSI B350M Pro-VDH anakartı modelinde bu RAM belleğini test etme fırsatı yakaladık. Intel destekli anakartlar da elbette daha performansı daha odaklı çalıştığını altını çizmekte fayda var.

ROG Sertifikalı RAM Bellek: XPG Spectrix D50 ROG

ROG kullanıcılarının diğer DRAM’lere kıyasla optimize edilmiş hız aşırtma performansının keyfini çıkarabileceği ve uyumluluk konusunda endişelenmesine gerek olmadığı anlamına gelir.

Hemen aşağıda görebileceğiniz gibi Intel destekli anakartların tam listesine ulaşabilirsiniz. RGB aydınlatmasını istediğiniz şekilde ayarlamanız mümkündür. Müzik modu aracılığıyla farklı efektler (statik, nefes alma ve kuyruklu yıldız) arasından seçim yapabilirsiniz. Tüm bunlar, tüm büyük anakart markalarının RGB kontrol yazılımı aracılığıyla yapılabilir.

ROG Sertifikalı RAM Bellek: XPG Spectrix D50 ROG

İncelemesini yaptığımız XPG Spectrix D50 ROG, 1,35V gücünde çalışıyor. CL 17-21-21 zamanlaması ile çalışıyor. Ancak bizim anakartımız destek olarak maksimum 2800MHz desteklediği için CL 18-21-21 zamanlamayla çalıştığını CPU-Z üzerinden baktığımızda görebiliyoruz.

XMP Profillerini de aynı şekilde BIOS arayüzü üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. XMP profilini bu kartlarla daha iyi çalışacak şekilde ayarlayabilir ve hatta isterlerse SPD profilinden daha fazlasını alabilirler.

3600MHz hızına erişebiliyor ancak bizim anakartımız maksimum 2800MHz hızına ulaştığından dolayı biz biraz kısıtlı kullandığımızı belirtmeliyiz. Hem AMD hem de Intel platformları için ideal bir RAM olduğunu söyleyebiliriz.

ROG Sertifikalı RAM Bellek: XPG Spectrix D50 ROG

DDR5 artık tüketici pazarına ulaşmış olsa da, erken benimseyenler bundan en iyi şekilde yararlanmaya çalıştıkları için arzda yetersiz. DDR4 üretimi yavaş yavaş sona ererken, hala büyük bir pazar. Bu nedenle, talep yeni ürünleri garanti altına alacak kadar yüksektir. Giriş seviyesi 2133 MT/sn’den 5066 MT/sn’ye kadar değişen bellek kitleriyle, yıllar içinde istikrarlı ilerlemeler kaydeden XPG markasının, tüketicilere her zaman var olan bir soruna çözümler sunmaya devam etmesi şaşırtıcı değil.

ADATA, dünya çapında bir erişime sahip, dünyanın en büyük flash bellek ve DRAM üreticilerinden biridir. 2001 yılında kurulan ADATA, bugün olduğu gibi istikrarlı bir şekilde büyümüştür: endüstride bir lider. ADATA, PC meraklılarını hedefleyen ve bu şekilde markalanan XPG alt bölümü ile farklı pazarlara uyacak birden fazla ürün hattına sahiptir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu