Tiktok Takipçi Satın Al

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi

ADATA XPG Gammix S70 Blade, geçen yıl katı hal depolama alanında gördüğümüz türden ilerlemelerin en iyi örneğidir. 1-2 hafta içerisinde XPG Gammix S70’e bir göz atma fırsatı yakaladık.

Normal model olan S70, Micron 96-Katmanlı TLC NAND ile eşleştirilen 8 kanallı InnoGrit IG5236 denetleyicisi zamanında nispeten yeni bir pakete sahipti. Elimizdeki S70 Blade modelinin özellikleri biraz daha fark göstermektedir.


Kutusundan çıkarttığımız zaman bizleri XPG S70 Blade modeli ve onun üzerine konumlandıracağımız soğutma plakası ile birlikte bizleri karşılıyor. Soğutma plakasının hemen altında termal bir bant bulunuyor. Bu termal bantı çıkartıp direkt olarak SSD üzerine yapıştırıyor biliyorsunuz. Bize gelen kutudan band direkt olarak yapıştırılmış şekilde çıktığını söyleyelim.

Bu soğutma plakası da tamamen alüminyum malzemeden yapıldığını söyleyebiliriz ve ek olarak da Blade modeli adından da anlaşılacağı üzere hafif ince bir yüzeye sahip normal  S70 modelinde biraz daha kalın ve heybetli bir soğutma bloğunu görebiliyorduk.

Halihazırda piyasada bulunan diğer M2 SSD’lerin çoğunluğuna benzer şekilde, ADATA XPG Gammix S70 Blade, en yaygın kullanılan M2 2280 ile geliyor. 2280 detayı ise 22mm genişliğe, 80mm uzunluğunu belirtmektedir.

XPG GAMMIX S70 Blade modelinin 3 farklı versiyonu bulunuyor. Bunlar 512GB, 1TB ve 2TB depolama alanları ile birlikte geldiğini belirtebiliriz.

ADATA XPG Gammix S70 Blade modeli 8 kanallı bir InnoGrit IG5236 denetleyicisi ile birlikte geliyor. Bu denetleyici, Micron’un 176-Katmanlı 3D TLC NAND Flash belleği ve birkaç parça DRAM önbelleği ile eşleştirilmiş durumdadır. SSD bir PCIe Gen4 x4 arabirimine ve NVMe 1.4 desteği ile kutudan çıkıyor.

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İnceleme Videosu

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi

Micron NAND kullanan orijinal S70’e benzer görünebilir. Bununla birlikte, daha yeni 176 katmanlı NAND ile birlikte performansı artmış durumdadır.

Arabirim olarak Gen4 X4 kullanmakta ancak bizim ana kartımız MSI B350m PRO-VDH modeli PCIe 3.0 desteklemektedir. Bizim elimizde testini gerçekleştirdiğimiz S70 Blade modeli PCIe Gen4X4 arabirimini desteklemekte ancak eskiye geriye dönük olarak da PCIe 3.0 ile de uyumlu çalışıyor.

Yani bizim anakartımıza da uyumlu çalıştığını belirtebiliriz. Ancak şöyle bir durum var ki XPG’nin resmi web sitesinde bulunan hız değerleri bizim anakartımız da çıkmadı ve bizim testlerimiz de ortalama saniyede 3700MB ve 2600MB okuma yazma oranlarına erişebildik.

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi

Dediğimiz gibi XPG’nin resmi web sitesinde öngörülen hız ortalama saniyede ortalama saniyede 7000MB-6000MB yani ya anlayamadığımız bir terslikle karşılaştık ya da büyük olasılıkla anakart arabirimi de çok önemli olduğundan dolayı da PCIe Gen4x4 desteğinden dolayı biz bu değerleri orta seviyede aldığınızı belirtebiliriz, belki elimizde daha güncel bir anakart olsaydı ön görülebilen hızlara ulaşabilmemiz daha imkanlı hale gelebilirdi. Hemen aşağıda da test araçları sayesinde yaptığımız test sonuçlarına görebilirsiniz.

Crystal Disk Mark 7

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi
ATTO Disk Benchmark

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi

SSD-Z

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi

Alüminyum soğutma bloğu ile birlikte sıcaklığı %20’ye kadar düşürebilir durumda. Blade versiyonu ile normal modelinde soğutma plakası kısmı gözle görülür derecede farklıdır. Blade adından da anlaşılacağı gibi bıçak gibi ince bir alüminyum soğutma plakasına sahiptir.

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi

Ek olarak yazılım desteği de bulunuyor ADATA SSD Toolbax yazılım desteği ile birlikte bütün ayarlamaları gerçekleştirebiliyorsunuz.

ADATA SSD ToolBox yazılımı, kullanıcıların disk bilgilerini alması ve ayarları kolayca değiştirmesi için birden çok yol sağlar. Ek olarak, SSD’nizi hızlandırabilir ve ömrünü uzatabilir. Kapasite, sürücüde kullanılan alan, SSD sıcaklığı, SSD sağlığı ve SSD ömrü gibi atanmış sürücü bilgilerine erişebilirsiniz.

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi

SSD yardımcı programları arasında güvenlik silme, donanım yazılımı güncellemesi, SSD araç Kutusu yükseltmesi ve dışa aktarma günlüğü bulunur. SSD Optimizasyonu, boş sürücü alanında TRIM hizmeti sunmaktadır. İşletim sistemi optimizasyonu, basit ayarlar SSD optimizasyonu sağlar. Ayrıca mevcut sistem bilgilerini görüntüler.

ADATA SSD ToolBox İndirin

XPG GAMMIX S70 Blade SSD İncelemesi

Son olarak da laptop ve PC’ler de çalıştığı gibi son güncel oyun konsollarında da çalışıyor Örneğin PlayStation 5 onaylı bir SSD’den bahsediyoruz ve bu modeli de gerçekten de PlayStation 5 üzerinde iyi bir performans sunduğunu belirtebiliriz.

Ancak tabii ki bizim elimizde herhangi bir PlayStation 5 model olmadığı için deneyimleme fırsatımızı olmadı ama yabancı kaynaklarda PlayStation 5 üzerine de gerçekten iyi bir performans verdiğini görüyoruz. Zaten kutu üzerinde de PlayStation 5 onaylı olduğuna dair bir ibare de görebilirsiniz.

Editör Puanı

Tasarım - 9.3
Soğutma - 8.6
Performans - 8.8
Destek - 10

9.2

User Rating: Be the first one !
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

2 Yorum

  1. Buğra Bey merhaba, ben bu ürünü satın aldım, windows 11 kurdum, fakat toolbox yazılımı ssd yi görmüyor. Bu durum neyle ilgili olabilir acaba? Fikriniz var mı?

    1. Bilgisayardan SSD sökün ve tekrar takın. Bazen slot kaynaklı olabilir ancak olmazsa farklı bir Toolbox sürümü de deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu